کمر درد چیست ؟

یکی از بیماری هایی که این روزها بسیاری از افراد اعم از پیر و جوان را به خود درگیر کرده است ، کمردرد است . در واقع کمردرد به دلیل کار کشیدن زیاد از کمر و نشستن طولانی مدت و انجام کارهای سنگین و بیش از توانایی فرد است که باعث ایجاد فشار بر روی کمر وی می شود و می تواند بسیار ناراحت کننده و ناتوان کننده باشد .

این می تواند ناشی از آسیب ، فعالیت و برخی شرایط پزشکی باشد . کمردرد به دلایل مختلف می تواند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد. هرچه افراد پیرتر می شوند ، به دلیل عواملی مانند شغل قبلی و بیماری دژنراتیو دیسک ، احتمال بروز کمردرد افزایش می یابد . کمردرد ممکن است به ستون فقرات کمری استخوانی ، دیسک های بین مهره ها ، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک ها ، نخاع و اعصاب ، عضلات کمر ، اندام های داخلی شکم و لگن و پوست اطراف ناحیه کمر مرتبط باشد . همچنین درد در قسمت فوقانی کمر ممکن است به دلیل اختلالات آئورت ، تومورهای قفسه سینه و التهاب ستون فقرات باشد . در این بخش از مقاله نولانو با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

 

کمر درد

علائم و علل کمر درد

یکی از علائم اصلی کمر درد ایجاد درد در ناحیه کمر و قسمت فوقانی بدن است . در واقع کمر درد  می تواند از درد عضله گرفته تا احساس تیراندازی ، سوزش یا چاقو باشد . علاوه بر این ، درد ممکن است با خم شدن ، پیچ خوردن ، بلند کردن ، ایستادن یا راه رفتن از پای شما تشعشع یابد .

کمردرد اغلب بدون دلیل و علت ایجاد می شود که پزشک با آزمایش یا مطالعه تصویربرداری می تواند آن را تشخیص دهد.

برخی از دلایلی که باعث کمر درد می شود ، عبارتند از :

 • کشیدگی عضله یا رباط : تکرار وزنه برداری سنگین یا یک حرکت ناخوشایند ناگهانی می تواند عضلات کمر و رباط های ستون فقرات را فشار دهد . اگر از نظر جسمی ضعیف هستید ، فشار مداوم به پشت می تواند باعث اسپاسم عضلانی دردناک شود .
 • دیسک های برآمده یا پاره شده : دیسک ها به عنوان بالشتک بین استخوان ها (مهره ها) در ستون فقرات شما عمل می کنند. مواد نرم داخل دیسک می تواند برآمدگی یا پارگی داشته و روی عصب فشار وارد کند . با این وجود می توانید بدون کمردرد دیسک برجسته یا پارگی داشته باشید . بیماری دیسک اغلب به دلیل دیگری اشعه ایکس ستون فقرات را به طور اتفاقی مشاهده می کنید .
 • آرتروز : یکی دیگر از بیماری هایی که باعث ایجاد درد در کمر می شود ، آرتروز است . در برخی موارد ، آرتروز در ستون فقرات می تواند منجر به تنگ شدن فضای اطراف نخاع شود ، شرایطی که تنگی نخاع نامیده می شود .
 • پوکی استخوان : اگر استخوان های شما متخلخل و شکننده شوند ، مهره های ستون فقرات شما ممکن است دچار شکستگی های دردناکی شود .

 

 

نحوه جلوگیری از کمر درد

قبل از ابتلا به کمر درد بهتر است برای جلوگیری از آن اقداماتی انجام دهیم تا از بروز آن جلوگیری کنیم و یا اگر به آن مبتلا شده اید در صدد کاهش علائم آن باشید . در واقع با بهبود وضعیت جسمی و یادگیری و تمرین مکانیک مناسب بدن ، ممکن است از کمردرد جلوگیری کرده و یا از عود آن جلوگیری کنید .

برخی از اقداماتی که برای جلوگیری از کمر درد می تواند موثر باشد عبارتند از :

 • ورزش : بهتر است برای سلامتی بدن خود روزانه کمی از وقت خود را به ورزش کردن اختصاص دهید . در حقیقت فعالیت های هوازی منظم با تأثیر کم ، آنهایی که کمر شما را خسته نمی کنند و نمی لرزند می توانند قدرت و استقامت کمر شما را افزایش دهند و به عضلات شما اجازه عملکرد بهتر را دهند. پیاده روی و شنا انتخاب های خوبی برای این کار هستند .
 • قدرت و انعطاف پذیری عضلات را ایجاد کنید : تمرینات عضلات شکم و پشت ، که هسته شما را تقویت می کنند ، به حالت دهی این عضلات کمک می کنند و باعث تقویت مهره و عضلات کمر شما می شود .
 • وزن سالم داشته باشید : اضافه وزن عضلات کمر را از بین می برد. اگر اضافه وزن دارید ، داشتن وزن سالم  می تواند از کمردرد جلوگیری کند .
 • ترک سیگار : اگر شما کمر درد دارید و سیگار می کشید بهتر است نسبت به ترک آن اقدام کنید، در واقع سیگار کشیدن ممکن است خطر کمردرد را افزایش دهد.

 

 

کمر درد

نحوه تشخیص کمر درد

برای تشخیص دقیق کمر درد بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه فیزیکی و پرس و جو درباره علائمی که تجربه کرده اید به تشخیص آن بپردازد . پزشک با معاینه کمر و سپس بررسی توانایی نشستن ، ایستادن ، راه رفتن و بلند کردن پاها را ارزیابی می کند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که درد خود را در مقیاس صفر تا 10 ارزیابی کنید و در مورد میزان عملکرد شما با درد با شما صحبت کند .

این ارزیابی ها به پزشک کمک می کند تا مشخص کند درد شما از کجا ناشی می شود و چقدر می توانید حرکت کنید قبل از اینکه درد شما را متوقف کند و یا اینکه دچار اسپاسم عضلانی هستید. آنها همچنین می توانند علل جدی تر درد کمر را حذف کنند. اگر پزشک به علت دلایلی مشکوک شود که شرایط خاصی باعث کمر درد شما شده است ، ممکن است برخی از آزمایشات را برای شما تجویز کند که عبارتند از :

 • اشعه ایکس : این تصاویر تراز بندی استخوان ها و اینکه آرتروز یا شکستگی استخوان دارید را نشان می دهد. این تصاویر به تنهایی مشکلی در نخاع ، عضلات ، اعصاب یا دیسک شما نشان نمی دهند.
 • MRI یا CT SCAN : این اسکن ها تصاویری ایجاد می کند که می تواند فتق دیسک یا مشکلات استخوان ها ، عضلات ، بافت ، تاندون ها ، اعصاب ، رباط ها و رگ های خونی را نشان دهد.
 • آزمایش خون : این نوع آزمایش می تواند به پزشک کمک کند که آیا عفونت یا بیماری دیگری دارید که ممکن است باعث ایجاد درد در کمر شما شود.
 • اسکن استخوان : در موارد نادر ، پزشک ممکن است از اسکن استخوان برای یافتن تومورهای استخوانی یا شکستگی های فشاری ناشی از پوکی استخوان استفاده کند.
 • مطالعات اعصاب : الکترومیوگرافی (EMG) تکانه های الکتریکی تولید شده توسط عصب ها و پاسخ های عضلات شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند فشرده سازی عصب ناشی از فتق دیسک یا باریک شدن کانال نخاع شما (تنگی نخاع) را تأیید کند .

 

 

نحوه درمان کمر درد

پس از تشخیص کمر درد توسط پزشک و تعیین میزان و شدت درد ، مرحله بعدی نحوه درمان مناسب آن است که باعث بهبود و کاهش درد شما شود .در واقع ، همه علائم و درمان ها ممکن است متفاوت باشد اما اگر کمر درد شدید نباشد ممکن است در طی یک ماه استراحت در منزل بهتر شود ، اما برای بسیاری ، درد حتی پس از  چند ماه برطرف نمی شود ، اما فقط تعداد کمی از آنها درد مداوم و شدیدی دارند و تقریبا همیشه همراه آنها است .

توجه داشته باشید که مسکن های بدون نسخه و استفاده از گرما ممکن است تمام نیاز شما باشد اما استراحت در تختخواب توصیه نمی شود . تا جایی که تحمل می کنید فعالیت های خود را ادامه دهید. فعالیت های سبک مانند پیاده روی و فعالیت های روزمره را امتحان کنید. فعالیتی را که درد را افزایش می دهد متوقف کنید ، اما از ترس درد از انجام فعالیت خودداری کنید. اگر درمان های خانگی بعد از چندین هفته موثر واقع نشوند ، پزشک ممکن است داروهای قوی تر یا سایر روش های درمانی را به شما پیشنهاد دهد .

– مصرف داروها

بسته به نوع کمردرد ، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند :

 • مسکن های بدون نسخه (OTC) : داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) ممکن است به تسکین درد کمر کمک کند. این داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. استفاده بیش از حد می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر مسکن های OTC درد شما را تسکین نمی دهند ، ممکن است پزشک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز شده را پیشنهاد کند .
 • شل کننده های عضله : اگر کمر درد متوسط ​​تا متوسط ​​با مسکن های OTC بهبود نیافت ، ممکن است پزشک برای شما یک داروی شل کننده عضلات نیز تجویز کند. شل کننده های عضله می توانند شما را گیج و خواب آور کنند.
 • مسکن های موضعی : این محصولات مواد تسکین دهنده درد را از راه پوست از طریق کرم ها ، نمک ها ، پمادها یا وصله ها به بدن شما می رسانند .
 • داروهای حاوی مواد افیونی : مانند اکسی کدون یا هیدروکدون ، ممکن است برای مدت کوتاهی با نظارت دقیق پزشک استفاده شود. مواد افیونی برای درد مزمن خوب عمل نمی کنند ، بنابراین نسخه شما معمولاً کمتر از یک هفته قرص تهیه می کند.
 • داروهای ضد افسردگی : نشان داده شده است که برخی از انواع داروهای ضد افسردگی به ویژه دولوکستین (Cymbalta) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمی تریپتیلین ، علاوه بر تاثیر آنها بر افسردگی می توانند درد مزمن کمر را تسکین می دهند .

 

کمر درد

 

– فیزیوتراپی

از دیگر روش های موثر برای تسکین درد کمر ، فیزیوتراپی می باشد ، به شرط آن که جلسات کامل آن را بگذرانید و به کمر خود استراحت دهید . یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را برای افزایش انعطاف پذیری ، تقویت عضلات پشت و شکم و بهبود وضعیت بدن به شما آموزش دهد . استفاده منظم از این روش ها می تواند مانع بازگشت درد شود . فیزیوتراپیست همچنین به شما آموزش می دهد که چگونه حرکات خود را در طی یک دوره کمردرد تغییر دهید تا در هنگام ادامه فعالیت از بروز علائم درد برافروخته جلوگیری کند .

– سایر روش های جراحی

روش های مورد استفاده برای درمان کمر درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تزریق کورتیزون : اگر اقدامات دیگر درد شما را تسکین نمی دهد ، و اگر درد شما از پای شما تابش می کند ، پزشک ممکن است کورتیزون ( یک داروی ضد التهاب قوی ) به همراه یک داروی بی حس کننده به فضای اطراف نخاع شما (فضای اپیدورال) تزریق کند. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب در اطراف ریشه های عصبی کمک می کند ، اما تسکین درد معمولاً فقط یک یا دو ماه طول می کشد .
 • نوروتومی فرکانس رادیویی : در این روش ، یک سوزن ظریف از طریق پوست شما وارد می شود بنابراین نوک آن نزدیک به ناحیه ای است که باعث درد شما می شود . امواج رادیویی از طریق سوزن منتقل می شوند تا به اعصاب مجاور آسیب برسانند ، که این امر در انتقال سیگنال های درد به مغز اختلال ایجاد می کند .
 • محرک های عصبی کاشته شده : دستگاه های کاشته شده در زیر پوست شما می توانند تکانه های الکتریکی را به برخی اعصاب منتقل کنند تا سیگنال های درد را مسدود کنند .
 • عمل جراحی : اگر شما درد مداوم و شدید همراه با تابش درد پا یا ضعف عضلانی پیشرونده ناشی از فشرده سازی عصب دارید ، ممکن است پزشک جراحی را برای کاهش درد شما مناسب و الزامی بداند . این روش ها معمولاً مختص درد مربوط به مشکلات ساختاری مانند باریک شدن ستون فقرات (تنگی نخاع) یا دیسک فتق است که به درمان های دیگر پاسخ نداده است .

 

عوامل خطر کمر درد

هر کسی می تواند به کمر درد مبتلا شود ، این درد حتی کودکان و نوجوانان را درگیر می کند . این عوامل ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به کمر درد قرار دهد:

 • سن : کمر درد با افزایش سن بیشتر از 30 یا 40 سالگی شروع می شود.
 • عدم ورزش : عضلات ضعیف و استفاده نشده در پشت و شکم شما ممکن است منجر به کمردرد شود.
 • اضافه وزن : اضافه وزن بدن استرس اضافی به ناحیه کمر شما وارد می کند.
 • برخی از بیماری ها : برخی از انواع آرتروز و سرطان می توانند منجر به کمردرد شوند .
 • لیفتینگ نامناسب : استفاده از پشت به جای پاها می تواند به کمردرد منجر شود.
 • شرایط روانی : به نظر می رسد افراد مستعد افسردگی و اضطراب خطر بیشتر کمر درد آنها را تهدید می کند .
 • سیگار کشیدن : افراد سیگاری معمولا کمردرد بیشتری را نسبت به سایر افراد تجربه می کنند ، زیرا سیگار کشیدن باعث سرفه بیشتر می شود که می تواند منجر به فتق دیسک شود. سیگار کشیدن همچنین می تواند جریان خون در ستون فقرات را کاهش داده و خطر پوکی استخوان را نیز افزایش دهد.