امروزه همه بیماران دیابتی به دلیل مشکلات مختلف دچار بالا رفتن قند خون می شوند که این عارضه ناخوشایند و چالش برانگیز میتواند عوارض جدی و خطرناکی را در پی داشته باشد .

همواره باید توجه داشته باشید که قند خون بالا زمانی اتفاق می افتد که بدن شما نتواند قند را به طور موثر از خون به سلول ها منتقل کند و در صورت عدم کنترل ، می تواند منجر به دیابت شود .

بنابراین در همین راستا ، طبق یک مطالعه از سال 2012 گزارش داد که 12 الی 14٪ از بزرگسالان ایالات متحده دیابت نوع 2 دارند ، در حالی که 37 الی 38٪ به عنوان پیش دیابتی طبقه بندی می شوند .

در نتیجه ، این بدان معناست که 50٪ از کل بزرگسالان ایالات متحده درگیر دیابت یا پیش دیابت نیز هستند .

در این مقاله از nolano ، ما قصد داریم شما را با چندین روش بالقوه آسان برای کاهش سطح قند خون به طور طبیعی آشنا کنیم .

 

اطلاعات بالقوه روش های کاهش سطح قند خون

 روش های کاهش سطح قند خون

1. ورزش کردن منظم

در حالت عادی همه ما میدانیم که ورزش کردن می تواند به طور چشمگیری برای سلامتی انسان مفید باشد . درهمین راستا بهتر است ورزش منظم را انجام دهید که می تواند به شما در کاهش وزن و افزایش حساسیت به انسولین نیز کمک کند.

غالبا در نظر داشته باشید که افزایش حساسیت به انسولین به این معنی است که سلول های شما بهتر می توانند از قند موجود در جریان خون استفاده کنند. همچنین ورزش به عضلات کمک می کند تا از قند خون برای انرژی و انقباض عضلات استفاده کنند.

درنهایت اگر در کنترل قند خون مشکلی دارید ، باید مرتباً سطح خود را بررسی کنید. این به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه به فعالیت های مختلف پاسخ دهید و سطح قند خون را از بالا یا خیلی پایین نگه ندارید .

بنابراین انواع خوب ورزش شامل وزنه برداری ، پیاده روی سریع ، دویدن ، دوچرخه سواری ، رقص ، شنا و موارد دیگر است .

 

2. افزایش میزان فیبر

حقیقتا مهم است که بدانید ، فیبر هضم کربوهیدرات و جذب قند را کند می کند .  به همین دلایل ، باعث افزایش تدریجی سطح قند خون می شود. علاوه بر این ، نوع فیبری که مصرف می کنید، می تواند نقش مهم و تاثیر گذاری داشته باشد.

در اصل ما دو نوع فیبر داریم : محلول و نامحلول. در حالی که هر دو مهم هستند ، مشخص شده است که فیبر محلول به طور خاص سطح قند خون را کاهش می دهد .

علاوه بر این ، یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند با بهبود کنترل قند خون و کاهش سطح قند خون ، به کنترل دیابت نوع 1 کمک کند. بنابراین در همین راستا ، غذاهایی که فیبر زیادی دارند شامل سبزیجات ، میوه ها ، حبوبات و غلات کامل است . در نهایت میزان توصیه شده مصرف روزانه فیبر برای خانم ها حدود 25 گرم و برای آقایان 38 گرم است . این مقدار به ازای هر 1000 کالری حدود 14 گرم است .

 

3. هیدراته ماندن

در واقع میدانیم که نوشیدن آب کافی و هیدراته ماندن میتواند به سلامتی خوب ما نیز کمک شایانی کند . همچنین در نظر داشته باشید که به شما کمک می کند تا سطح قند خون خود را در حد سالم حفظ کنید . علاوه بر جلوگیری از کمبود آب ، به کلیه ها کمک می کند قند خون اضافی را از طریق ادرار دفع کنند. بنابراین طبق یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که کسانی که آب بیشتری می نوشند خطر کمتری در ابتلا به قند خون بالا دارند . زیرا نوشیدن آب به طور منظم باعث آبرسانی مجدد خون می شود ، سطح قند خون را کاهش می دهد و خطر دیابت را بصورت چشمگیری کاهش می دهد .

در نهایت به خاطر داشته باشید که آب و سایر نوشیدنی های غیر کالری بهترین هستند . نوشیدنی های شیرین قند باعث افزایش گلوکز خون ، افزایش وزن و افزایش خطر دیابت می شوند .

 کنترل سطح قند خون

4. کنترل میزان مصرف کربوهیدرات

غالبا بدن کربوهیدرات ها را به قندها تقسیم می کند و سپس انسولین قندها را به سلول ها منتقل می کند . بنابراین وقتی مقدار زیادی کربوهیدرات می خورید یا در عملکرد انسولین مشکل دارید ، این روند از کار می افتد و سطح گلوکز خون افزایش می یابد. با این حال ، چندین کار وجود دارد که می توانید در این مورد انجام دهید. بدین ترتیب طبق بررسی های انجمن دیابت آمریکا (ADA) کنترل مصرف کربوهیدرات را با شمارش کربوهیدرات یا استفاده از سیستم تبادل غذا توصیه می کند .

همواره برخی از بررسی ها و مطالعات نشان می دهد که این روش ها  می توانند به شما کمک کنند تا وعده های غذایی خود را به طور مناسب تنظیم کنید ، که ممکن است باعث کنترل بیشتر قند خون شود.همچنین بسیاری از بررسی ها و مطالعات نشان می دهد که رژیم کم کربوهیدرات به کاهش سطح قند خون و جلوگیری از افزایش قند خون کمک می کند .

 

5. کنترل سطح استرس

در حقیقت این نکته اساسی و مهم را مورد توجه قرار دهید که عامل تمام بیماری ها استرس است . همواره استرس می تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد .

هورمون هایی مانند گلوکاگون و کورتیزول در هنگام استرس ترشح می شوند. این هورمون ها باعث بالا رفتن سطح قند خون می شوند .

بناراین یک مطالعه نشان داد که ورزش ، آرامش و مدیتیشن به طور قابل توجهی استرس را کاهش می دهد و سطح قند خون را برای دانشجویان کاهش می دهد. غالبا ورزش ها و روش های آرام سازی مانند یوگا و کاهش استرس مبتنی بر ذهنیت نیز می توانند مشکلات ترشح انسولین را در دیابت مزمن را به طور چشمگیری اصلاح کنند .

 

6. کنترل سطح قند خون

در اصل اندازه گیری و کنترل سطح گلوکز خون نیز می تواند به شما در کنترل آنها کمک کند. به عنوان مثال ، پیگیری به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا باید در وعده های غذایی یا داروها تنظیماتی انجام دهید . همچنین کنترل کردن سطح قند خون می تواند به شما کمک می کند تا بفهمید که بدن شما چگونه به برخی غذاها واکنش نشان می دهد. در نهایت سعی کنید هر روز سطح خود را اندازه بگیرید و اعداد را در یک گزارش ثبت کنید.

 ورزش و سطح قند خون

7. داستن خواب کافی

همواره خواب کافی می تواند به سلامت کلی شما کمک شایانی کند .

غالبا عادت های بد خواب و کمبود استراحت و بی خوابی نیز میتواند بر میزان قند خون و حساسیت به انسولین تأثیر بگذارد. همچنین خواب ناکافی می توانند اشتها را افزایش دهند و باعث افزایش وزن شوند .

کمبود خواب باعث کاهش ترشح هورمون های رشد و افزایش سطح کورتیزول می شود. هر دوی اینها نقش مهمی در کنترل قند خون دارند.

جدا از این ، خواب خوب هم از نظر کمی و هم از نظر کیفیت عالی است . بنابراین بهتر است هر شب مقدار کافی خواب با کیفیت بالا داشته باشید .

 

8. امتحان کردن سرکه سیب

همواره لازم است بدانید که سرکه سیب فواید زیادی برای سلامتی دارد. بدین ترتیب سطح قند خون ناشتا را کاهش می دهد ، احتمالاً با کاهش تولید آن توسط کبد یا افزایش استفاده از آن توسط سلول ها مرتبط است .

علاوه بر این ،طبق بررسی ها و مطالعات انجام شده ، نشان می دهد که سرکه به طور قابل توجهی بر پاسخ بدن شما به قندها تأثیر می گذارد و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد .

بنابراین برای اینکه سرکه سیب را در رژیم غذایی خود اضافه کنید، می توانید آن را به سس سالاد اضافه کنید یا 2 قاشق چای خوری را در 8 اونس آب مخلوط کنید. اما با این حال ، اگر قبلاً از داروهایی برای کاهش قند خون استفاده می کنید ، لازم است قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود مشورت کنید .

 

9. آزمایش با عصاره دارچین

طبق بررسی های انجام شده تحقیقات به دست آمده معلوع که دارچین فواید زیادی برای سلامتی دارد .

همچنین برای اولین بار ، نشان داده شده است که حساسیت به انسولین را با کاهش مقاومت به انسولین در سطح سلولی بهبود می بخشد . بررسی ها و مطالعات نشان می دهد دارچین همچنین می تواند تا 29٪ سطح قند خون را کاهش دهد . بنابراین بر اساس بررسی های انجام شده مشخص شده است که تجزیه کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش را کند می کند ، و این باعث افزایش قند خون بعد از غذا می شود . در کل دارچین نیز به روشی مشابه انسولین عمل می کند .

علاوه بر این ، این نکته را در نظر داشته باشید که در همین راستا که فواید خوب و فوق العاده ای که دارد ممکن است برخی از عوارض جانبی و ناخوشایندی نیز داشته باشد .

همانند : اسهال ، یبوست ، نفخ شکم و درد شکم نیز گزارش شده است .

 

10. کم کردن وزن

درواقع توجه و دقت کافی را داشته باشید که این مورد برای بدن انسان کاملا بدون عارضه است و همچنین بدون نگرانی است که حفظ وزن سالم باعث بهبود سلامتی و جلوگیری از مشکلات بعدی سلامتی می شود. بنابراین کنترل وزن باعث افزایش سطح قند خون سالم می شود و نشان داده شده است که خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. حتی مشخص شده است که کاهش 7 درصدی وزن بدن می تواند خطر ابتلا به دیابت را تا 58 درصد کاهش دهد ، و به نظر می رسد حتی بهتر از دارو نیز موثر است .

علاوه بر این ، معمولا این عوارض کاهش یافته می توانند در طول سال پایدار بمانند .