چای هیبیسکوس ، که از قسمت های خشک گیاه هیبیسک ساخته شده است ، به رنگ قرمز عمیق است. این گیاه دارای طعم های شیرین و ترش ، شبیه به زغال اخته است و ممکن است به صورت گرم یا یخ زده مصرف شود. اما آیا نوشیدن آن مزایای سلامتی به مردم می دهد؟

بسیاری از مردم با گل های زیبای گیاه هیبیسوس (هیبیسکوس سبدریفا) آشنا هستند. این سرچشمه در شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی بود اما اکنون در بسیاری از اقلیم های گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. مردم در سراسر جهان از قسمت های مختلف گیاه به عنوان غذا و دارو نیز استفاده می کنند.

در این مقاله می خواهیم به بررسی مزایا و عوارض بالقوه سلامتی در مورد نوشیدن چای هیبیسکوس بپردازیم.

 

 

اطلاعات اساسی درمورد چای هیبیسکوس

چای هیبیسکوس از آفریقای شمالی و آسیای جنوب شرقی سرچشمه می گیرد و ممکن است به صورت گرم یا یخ زده سرو شود.
به بخشی از گیاه هیبیسکوس که از گل محافظت و پشتیبانی می کند ، calyx گفته می شود. همچنین از شیرهای خشک شده برای تهیه چای هیبیسک استفاده می شود.

سایر نوشیدنی های ساخته شده از گیاه هیبیسکوس عبارتند از:

 • چای سودان
 • چای ترش
 • کاراکاد
 • ترشک قرمز
 • آگواد جامائیکا

چای هیبیسکوس به عنوان یک دمنوش و چای گیاهی طبقه بندی می شود. چای گیاهی از انواع  گیاهان و ادویه ها تهیه می شود. در بسیاری از کشورها ، چای گیاهی را نمی توان چای نامید زیرا از گیاه چای ، Camellia sinensis نیست . در حقیقت اگر چه به اندازه چای های سیاه و سبز محبوب نیست ، اما فروش چای گیاهی به دلیل مزایای سلامتی بالقوه آنها همچنان رو به افزایش است.

فواید بی نظیر چای یا دمنوش هیبیسکوس

از لحاظ تاریخی، چای هر نوع گیان یا بوته یا درخت از جنس بامیه از خانواده پنیر کیان شده است در کشورهای آفریقایی برای کاهش درجه حرارت بدن، درمان بیماری های قلبی ، و راستگو گلو درد . در ایران از چای هیبیسکوس برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود .

بررسی ها و مطالعات اخیر نقش احتمالی هیبیسکوس را در درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا بررسی کرده اند .

 انواع چای هیبیسکوس

فشار خون بالا

مطالعه 2010 در مجله تغذیه منتشر شده پیدا شده است که مصرف چای کاهش هر نوع گیان یا بوته یا درخت از جنس بامیه از خانواده پنیر کیان فشار خون در افراد در معرض خطر فشار خون بالا و کسانی که مبتلا به فشار خون خفیف بالا.

شرکت کنندگان در این مطالعه روزانه به مدت ا ماه ونیم سه وعده 8 عیار چای هیبیسکوس یا یک نوشیدنی دارونما مصرف کردند. کسانی که نوشیدن چای هیبیسکوس بودند ، در مقایسه با افرادی که نوشابه دارونما مصرف می کردند ، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک خود مشاهده کردند . متاآنالیز از مطالعات و بررسی ها در سال 2015 منتشر شده، نشان داد که نوشیدن چای هر نوع گیان یا بوته یا درخت از جنس بامیه از خانواده پنیر کیان به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش داد. برای تأیید نتایج ، مطالعات بیشتری لازم است.

 

کلسترول

تحقیقاتی که در سال 2011 منتشر شد ، نتایج حاصل از مصرف اشیاء سفید در مقایسه با چای سیاه را در سطح کلسترول مقایسه کرد.

90 نفر مبتلا به فشار خون بالا ، به مدت 15 روز یا دو بار در روز ، هر دو هفته یکبار از جفت یا چای سیاه مصرف کردند. بعد از 30 روز ، هیچ یک از گروه ها در LDL یا سطح کلسترول بد تغییرات معنی داری نداشتند. با این حال ، هر دو گروه افزایش معنی داری در کل و HDL یا کلسترول خوب دارند. با این حال ، مطالعات دیگر نتایج مختلط را نشان داده اند.

در یک بررسی که در سال 2013 منتشر شد ، مشخص شد که نوشیدن چای هیبیسکوس میزان کلسترول را به میزان قابل توجهی کاهش نمی دهد. مطالعات دیگر ، از جمله بررسی در مورد تعدادی از کارآزمایی های بالینی در سال 2014 ، نشان داد که مصرف چای هیبیسکوس یا عصاره عصاره باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد و سطح تری گلیسیرید می شود. هنوز مطالعات بهتری با کیفیت انجام شده است تا تأثیر مصرف لیزر بر میزان کلسترول مورد بررسی قرار گیرد.

عوارض چای هیبیسکوس

کاهش وزن

بعضی از مطالعات هنگام بررسی تأثیر خواب ماهیچه متمرکز بر مدیریت وزن بدن ، تأثیرات مثبت نشان داده اند .

یک گزارش نشان داد که لیفت در نتیجه ، شاخص توده بدنی پایین تر ( BMI ) ، وزن بدن ، چربی بدن و نسبت لگن به دور کمر ایجاد شده است. یک مطالعه قدیمی نشان می دهد که عصاره هیبیسکوس منجر به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در جمعیت مکزیک شده است. این می تواند منجر به کاهش خطر چاقی شود . با این حال ، لازم به ذکر است که در این مطالعات از دوزهای غلیظ استفاده شده است ، و برای تأیید کامل مزایای لیفت در مورد چای ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

سرشار از آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به مبارزه با ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند که باعث آسیب به سلول های شما می شوند. در حقیقت چای هیبیسکوس سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمند است و بنابراین ممکن است به جلوگیری از آسیب و بیماری ناشی از ایجاد رادیکال های آزاد کمک کند.

در یک مطالعه روی موش صحرایی ، عصاره هیبیسک تعداد آنزیم های آنتی اکسیدانی را افزایش داده و اثرات مضر رادیکال های آزاد را تا 92٪ کاهش داده است . یک مطالعه موش صحرایی دیگر یافته های مشابهی داشت که نشان می دهد بخش هایی از گیاه هیبیسک مانند برگ ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی هستند . با این حال ، به خاطر داشته باشید که این ها مطالعاتی در مورد حیوانات بود که از دوزهای غلیظ عصاره هیبیسکوس استفاده می کردند. مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چگونه آنتی اکسیدان موجود در چای هیبیسکوس بر انسان تأثیر می گذارد.

 


بیشتر بخوانید : فواید سلامت چای سبز برای بدن چیست؟


 

تقویت کبد

از تولید پروتئین گرفته تا ترشح صفرا تا از بین بردن چربی ، کبد شما برای سلامتی کلی شما ضروری است. جالب توجه است ، مطالعات و بررسی ها ، نشان داده اند كه اشیاء قارچ ممکن است سلامت کبد را تقویت کرده و به کارآیی آن کمک کند. بر اساس یک مطالعه دیگر در 19 نفر از افراد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف عصاره هیبیسکوس به مدت 3 ماه ، استاتوز کبد را بهبود می بخشد. این وضعیت با تجمع چربی در کبد مشخص می شود که می تواند منجر به نارسایی کبد شود .

همچنین یک مطالعه دیگر در همستر ویژگی های محافظت کننده کبدی عصاره هیبیسکوس را نشان داد که درمان با عصاره هیبیسکوس باعث کاهش علائم آسیب کبدی می شود . همواره یک مطالعه دیگر از حیوانات گزارش داده است که دادن عصاره هیبیسکوس به موش ، غلظت چند آنزیم ضدعفونی کننده مواد مخدر در کبد را تا 65 درصد افزایش داده است. با این حال ، این مطالعات همه اثرات عصاره هیبیسکوس را ارزیابی کرده اند ، نه چای هیبیسکوس. بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم چای هیبیسکوس چه تاثیری بر سلامت کبد در انسان دارد.

 

ارزش غذایی

 • به طور طبیعی ، کالری و کافئین فاقد کافئین ، چای هیبیسکوس ممکن است به عنوان شیرین کننده با شکر یا عسل سرو شود.
  چای Hibiscus به طور طبیعی کالری و فاقد کافئین است. می توان آن را گرم یا یخ زده سرو کرد.
 • از آنجا که چای هیبیسکوس به طور طبیعی تارت است ، قند یا عسل اغلب به عنوان شیرین کننده اضافه می شود و کالری و کربوهیدرات را نیز اضافه می کند .
 • اعتقاد بر این است که فواید سلامتی قلب در ارتباط با چای هیبیسکوس به دلیل ترکیباتی به نام آنتوسیانین ها ، همان مواد شیمیایی طبیعی است که به توت ها رنگ می بخشد.

فواید چای هیبیسکوس

انواع چای هیبیسکوس

Hibiscus ممکن است به شکل های زیر موجود باشد:

 • چای آماده نوشیدن
 • گلبرگ های گشاد گل
 • عصاره مایع
 • پودر محصور شده
 • کیسه های چای تک

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد خواص بی نظیر چای بابونه بدانید.


عوارض جانبی چای هیبیسکوس

 • بررسی های انجام شده در سال 2013 نشان داد که دوزهای بسیار زیاد عصاره هیبیسکوس به طور بالقوه می تواند باعث آسیب کبدی شود. در همین بررسی گزارش شده است که عصاره هیبیسکوس با هیدروکلروتیازید (یک ادرارآور) در حیوانات و استامینوفن در انسان در تعامل است.
 • افرادی که چای گیاهی می نوشند ، باید به پزشک خود اطلاع دهند ، زیرا برخی گیاهان امکان تعامل با داروها را دارند.
 • طبق بررسی ها و مطالعات منابع دیگر ، مصرف خواب ماهیچه برای افرادی که کلروکین مصرف می کنند ، دارویی برای مالاریا نیست . هیبیسک ممکن است عملکرد دارو را در بدن کاهش دهد.
 • افراد مبتلا به دیابت و یا در داروهای فشار خون بالا باید قند خون و سطوح فشار خون در هنگام مصرف هر نوع گیان یا بوته یا درخت از جنس بامیه از خانواده پنیر کیان نظارت داشته باشند. دلیل این امر ممکن است قند خون یا فشار خون را کاهش دهد.
 • همواره به این نکته توجه کنید که زنان باردار یا شیرده نباید چای هیبیسکوس بنوشند.

نوشیدن چای هیبیسکوس به میزان متوسط ​​، بی خطر است. با این حال ، سایر محصولات حاوی هیبیسک تنظیم نمی شوند و ممکن است حاوی آنچه هستند ادعا می کنند. این شامل:

 • مکمل
  کپسول
  عصاره