شایان ذکر است که پولیپ های معده توده هایی از سلول ها هستند که بر روی پوشش داخلی معده ایجاد می شوند و رشدی غیرطبیعی دارند . این پولیپ ها بسیار نادر بوده و معمولاً هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نمی کنند ، اما برخی از آنها به سرطان تبدیل می شوند . در واقع معده شما عضوی است که غذای جویده شده را دریافت می کند . این عضو پرکاربرد در بدن حاوی اسید بوده و بسیاری از باکتری های موجود در غذای بلعیده شده را از بین می برد . شایان ذکر است که داخلی ترین لایه معده دارای پوشش سلول هایی به نام اپیتلیوم می باشد . بیشتر پولیپ های معده از رشد غیر طبیعی سلول ها در بخشی از اپیتلیوم ناشی می شوند .

در واقع این پولیپ ها سرطانی نیستند ؛ اما برخی از آنها ممکن است به سرطان تبدیل شوند . به نظر می رسد که انواع مختلفی از پولیپ معده وجود دارد که به علت های متفاوتی بوجود می آیند . برخی از آنها خطر ابتلا به سرطان را ندارند و یا خطر کمی دارند . در بعضی ها نیز احتمال تبدیل شدن به سرطان زیاد است . رشد غیر طبیعی بافت را دیسپلازی می نامند . شایان ذکر است ، پولیپ های معده مبتلا به دیسپلازی از مواردی هستند که به احتمال زیاد به سرطان تبدیل می شوند . بسته به نوع پولیپ معده ، درمان آن نیز ممکن است شامل برداشتن پولیپ یا کنترل آن برای تغییرات متفاوت باشد . در ادامه مقاله نولانو همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین علت های بوجود آمدن این عارضه و راه های درمان آنرا برایتان بیان کنیم .

 

 

علائم پولیپ معده

علائم پولیپ معده

شناخت علائم و نشانه های یک عارضه بسیار مهم می باشد ؛ چرا که فرد به کمک آنها می تواند عارضه ی ایجادی را به سرعت تشخیص و در اسرع وقت نیز اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهد . در واقع پولیپ های معده در اغلب موارد علائم و نشانه هایی ایجاد نمی کنند . اما با بزرگ شدن پولیپ معده ، زخم های باز در سطح آن ایجاد می شود . همچنین به ندرت ، پولیپ می تواند دهانه بین معده و روده کوچک شما را مسدود کند . اکثر افراد پس از انجام آزمایش به دلیل دیگری ، می توانند تشخیص پولیپ معده داشته باشند . یکی از این آزمایش ها ، آندوسکوپی فوقانی می باشد . در این آزمایش ، یک لوله نازک با یک دوربین کوچک به معده شما نگاه می کند . در اینجا برخی از مهم ترین علائم و نشانه های این عارضه را ذکر کرده ایم :

 • کم خونی
 • حالت تهوع
 • خون در مدفوع شما
 • درد و حساسیت هنگام فشار دادن شکم

همچنین شایان ذکر است که احتمال علائم شما به نوع پولیپ بستگی دارد . پولیپ های بزرگتر ممکن است علائم زیر را ایجاد کنند :

 • دل درد
 • استفراغ ، که می تواند منجر به کم خونی شود
 • علائم انسداد معده ، مانند کاهش وزن یا استفراغ شدید
 • پولیپ های معده که به سرطان تبدیل می شوند ممکن است علائم دیگری ایجاد کنند .

علل پولیپ معده

شناخت علت های بوجود آمدن این عارضه نیز می تواند در انجام اقدامات موثر برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه موثر باشد . در واقع پولیپ های معده در پاسخ به آسیب مخاط داخلی شما ایجاد می شوند . پولیپ معده به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد . هر چیزی که باعث رشد غیرطبیعی سلول های معده شما شود ، می تواند منجر به این مشکل شود . برخی از دلایل پولیپ معده عبارت اند از :

 • عفونت H.pylori
 • کم خونی پرخطر
 • فرسایش معده ، مانند زخم
 • مشکلات التهابی مزمن معده
 • استفاده از داروهای مهار کننده پمپ پروتون ، مانند امپرازول
برخی از این دلایل ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از پولیپ های معده را افزایش دهد . به عنوان مثال ، عفونت H.pylori خطر ابتلا به پولیپ های پلاستیک را افزایش می دهد . همچنین داروهای مهار کننده پمپ پروتون ممکن است خطر ابتلا به پولیپ غده بنیادی را افزایش دهد . ژنتیک نیز در ایجاد این عارضه نقش دارد . اگر یک مورد از این عارضه در خانواده شما وجود داشته باشد ، ممکن است خطر پولیپ معده در شما نیز بیشتر باشد . برخی شرایط ژنتیکی که باعث پولیپ روده تحتانی زیادی می شوند نیز باعث پولیپ معده می شوند . همچنین در اینجا شایع ترین علت های بوجود آمدن پولیپ معده را ذکر کرده ایم :
 • التهاب مزمن معده : این بیماری که به عنوان ورم معده نیز شناخته می شود ، می تواند سبب ایجاد پولیپ های پلاستیک و آدنوم شود . پولیپ های پلاستیک بعید است که سرطانی شوند ، اگرچه بزرگتر از 5/2 اینچ (1 سانتی متر) خطر بیشتری دارند .
 • آدنوما : این عارضه کمترین نوع پولیپ معده است اما از نوع سرطانی آن می باشد . به همین دلیل ، آنها به طور کلی حذف می شوند .
 • پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی : این سندرم نادر و ارثی موجب می شود که سلول های خاصی در پوشش داخلی معده نوع خاصی از پولیپ به نام پولیپ های غده فوندیک را تشکیل دهند . وقتی با این سندرم در ارتباط باشد ، پولیپ های غده بنیادی برداشته می شوند زیرا ممکن است سرطانی شوند . پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی همچنین می تواند سبب آدنوم شود .
 • استفاده از داروهای معده : پولیپ های غده بنیادی در میان افرادی که به طور منظم از مهار کننده های پمپ پروتون برای کاهش اسید معده استفاده می کنند ، رایج است . این پولیپ ها به طور کلی کوچک هستند و جای نگرانی نیست .
 • پولیپ های غده بنیادی : با قطر بزرگتر از حدود 5/2 اینچ (1 سانتی متر) خطر کمی سرطان را به همراه دارند ، بنابراین ممکن است پزشک قطع مهار کننده های پمپ پروتون یا برداشتن پولیپ یا هر دو را توصیه کند .

 

عوامل خطر پولیپ معده

عوامل خطر پولیپ معده

برخی عوامل وجود دارند که می تواند خطر ابتلا به این عارضه را افزایش دهند . در اینجا برخی از مهم ترین آنها ار ذکر کرده ایم که عبارت اند از :

 • سن : پولیپ معده بیشتر در میان افراد در اواسط بزرگسالی تا اواخر بزرگسالی دیده می شود .
 • داروهای خاص : استفاده طولانی مدت از مهارکننده های پمپ پروتون ، داروهایی هستند که برای درمان بیماری ریفلاکس معده استفاده می شوند و با پولیپ های غده بنیادی مرتبط است .
 • عفونت باکتریایی معده : باکتری های هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) یکی از دلایل عمده ورم معده است که به پولیپ های پلاستیک و آدنوم کمک می کند .
 • پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی : این سندرم نادر و ارثی خطر سرطان روده بزرگ و سایر بیماری ها از جمله پولیپ های معده را افزایش می دهد .

زمان مراجعه به پزشک

اگر خون مداوم در مدفوع یا سایر علائم یا نشانه های پولیپ معده دارید ، هرچه سریع تر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید .

تشخیص پولیپ معده

تشخیص هر چه سریع تر این عارضه و انجام اقدامات موثر برای رفع آن بسیار مهم می باشد ؛ چرا که می تواند در ایجاد سایر شرایط برای سلامتی موثر باشد . در واقع برای تشخیص این عارضه ، آزمایشات و روش های متفاوتی وجود دارد که در اینجا برخی از پرکاربرد ترین و مهم ترین انها را ذکر کرده ایم :
 • آندوسکوپی : برای مشاهده قسمت داخلی معده با دامنه
 • نمونه بافت (نمونه برداری) : که می تواند در طی آندوسکوپی برداشته شود و در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل شود
شایان ذکر است که بیشتر پولیپ های معده در طی آندوسکوپی فوقانی تشخیص داده می شوند . همچنین برای تشخیص نوع پولیپ ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نمونه برداری می کند . در بیوپسی ، شما نمونه ای از پولیپ معده و بافت مجاور را خارج خواهید کرد . این در طی آندوسکوپی اتفاق می افتد . سپس یک متخصص نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی می کند . او می تواند نوع پولیپ شما را تشخیص دهد . پزشک همچنین ممکن است در مورد سابقه سلامتی شما سوال کند و به شما امتحان دهد .
این می تواند گاهی اوقات سرنخ های مفیدی درباره نوع پولیپ ارائه دهد . در برخی موارد نیز ، رشد سرطانی در آندوسکوپی فوقانی مانند پولیپ معده به نظر می رسد . به همین دلیل ، برخی از افرادی که به آنها گفته می شود در ابتدا پولیپ معده دارند ، ممکن است در حقیقت سرطان داشته باشند . در اغلب اوقات نیز پولیپ ها در آزمایش اشعه ایکس باریم مانند سری GI فوقانی (دستگاه گوارش) خود را نشان می دهند .

درمان پولیپ معده

درمان پولیپ معده

درمان هرچه سریع تر این عارضه امری بسیار ضروری می باشد ؛ چرا که ممکن است منجر به سایر اخلالات سلامتی و حتی سرطان در فرد شود . شایان توجه است که درمان به نوع پولیپ معده شما بستگی دارد. در اینجا برخی از مهم ترین روش های درمانی این عارضه را ذکر کرده ایم :
 • درمان آدنوم : این پولیپ ها می توانند سرطانی شوند و معمولاً در طی آندوسکوپی برداشته می شوند .
 • درمان پولیپ های بزرگ معده : در این نوع پولیپ این ممکن است نیاز به حذف آن وجود داشته باشد . در طی آندوسکوپی می توان بیشتر پولیپ های معده را برداشت .
 • درمان پولیپ های مرتبط با پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی : اینها برداشته می شوند زیرا می توانند سرطانی شوند . پزشک شما احتمالاً آندوسکوپی پیگیری را برای بررسی پولیپ های مکرر توصیه می کند .
 • درمان پولیپ های کوچک که آدنوم نیستند : این پولیپ ها ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند . آنها معمولاً علائم و نشانه هایی ایجاد نمی کنند و فقط بندرت سرطانی می شوند . پزشک شما ممکن است پایش دوره ای را توصیه کند تا پولیپ های در حال رشد یا مواردی که باعث ایجاد علائم و نشانه هایی می شوند از بین بروند .
 • درمان عفونت H.pylori : اگر در معده خود مبتلا به گاستریت هستید که به دلیل باکتری H.pylori ایجاد شده است ، پزشک احتمالاً درمان با ترکیبی از داروها از جمله آنتی بیوتیک را به شما توصیه می کند . درمان عفونت H.pylori می تواند باعث از بین رفتن پولیپ های پلاستیک شود و همچنین ممکن است عود پولیپ را متوقف کند .