در واقع برای اکثر ما این عارضه ناخوشایند نیز پیش آمده است که پا درد داشته باشیم . به طور کلی پیاده روی یا استفاده روزانه زیادی از راه رفتن ، دویدن ، پریدن و کوهنوردی نیز می تواند باعث پادرد نیز شود ، بنابراین به طور طبیعی ، آنها در معرض انواع مختلفی از مشکلات قرار دارند.

از صدمات گرفته تا التهاب ، اصولا چندین نوع مختلف آسیب و اختلال در عملکرد می تواند منجر به مشکلات پا شود .

معمولا هر کدام از پاها از 26 استخوان تشکیل شده اند ، و این آنها را به یکی از پیچیده ترین مناطق بدن تبدیل کرده است . با این وجود ، طبق کالج Podiatry ، یک فرد در طول زندگی خود حدود 150،000 مایل را طی خواهد کرد ، که تقریبا معادل شش بار پیاده روی در سراسر جهان نیز می باشد .

همچنین در نظر داشته باشید که کفش نامناسب ، دیابت و پیری از عوامل اصلی ایجاد مشکلات در پا هستند . در این مقاله از نولانو ، ما قصد داریم شما را با برخی از شایع ترین نگرانی های پا ، علل آنها و زمان مراجعه به درمان نیز آشنا کنیم .

 

اطلاعات ویژه درمورد پا درد

 

 پای ورزشکار

اصولا اولین مشکلاتی که می تواند باعث پا درد نیز شود همین پای ورزشکار است که معمولاً به دلیل راه رفتن در مناطق مرطوب ایجاد می شود . همچین لازم است که بدانید که این می تواند بسیار مسری باشد .
به طور کلی پای ورزشکار یک نوع عفونت قارچی پوست است که معمولا بین انگشتان پا دیده می شود .

همچنین با این حال ، عفونت می تواند گسترش یابد و باعث ناراحتی ، خارش و حتی درد قابل توجهی شود .

دلایل

معمولاً یک فرد در معرض قارچی است که باعث می شود پای ورزشکار در سالن بدن سازی ، دوش یا استخر جایی که افراد با پای برهنه راه می روند ، باشد . در همین راستا ، قارچ تمایل به رشد در مناطق گرم و مرطوب دارد.

همواره یکی دیگر از دلیل های آن می توان به پوشیدن کفشی گرم و مرطوب که باعث رشد و گسترش قارچ می شود نیز اشاره کرد . همانطور که گفته شد ، این بیماری بسیار مسری است و می تواند به مناطق دیگر پوست از جمله دست ها ، کشاله ران و پوست سر نیز گسترش یابد.

علائم

در اصل پای ورزشکار باعث خارش ، ترک خوردن ، تاول زدن و لایه برداری از پا می شود. این بیماری معمولاً از انگشتان چهارم و پنجم شروع می شود ، سپس گسترش می یابد. همچنین فرد می تواند در پاشنه پا یا پوست انگشتان پا ترک ایجاد کند.

درمان

لازم است که فرد پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارد و آنها را با حوله جداگانه خشک کند . معمولا درمان های ضد قارچی در بیشتر داروخانه ها به صورت اسپری ، پودر یا لوسیون برای استفاده روی پا وجود دارد.

اگر قارچ پس از درمان در حال گسترش یا بدتر شدن است ، فرد باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کند که می تواند داروهای خوراکی ضد قارچ برای این بیماری تجویز کند.

 

 

نوروپاتی دیابتی

در حالت معمول باید در نظر داشته باشید که افراد دیابتی بیشتر در معرض نوسانات قند خون هستند . اصولا نوروپاتی دیابتی یک بیماری نیست ، بلکه گروهی از شرایط است که باعث آسیب به پا به دلیل دیابت می شود.

علل

در مجموع با گذشت زمان ، سطح بالای قند خون می تواند به اعصاب ، به ویژه آنهایی که در پا هستند آسیب برساند. عوامل دیگر می توانند این آسیب عصبی را بدتر کنند ، مانند سابقه سیگار کشیدن ، اعتیاد به الکل یا داشتن یک نوع سابقه نوروپاتی دیابتی در خانواده.

علائم

علائم نوروپاتی دیابتی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن و درد در پا است. این می تواند به دلیل کمبود احساس در فرد بیشتر دچار بریدگی یا آسیب دیدگی در پا شود.

درمان

به طور کلی درمان سریع و حفظ سلامتی و کنترل قند خون می تواند به فرد کمک کند تا نوروپاتی دیابتی خود را درمان کند. در حالی که پزشک نمی تواند آسیب عصبی را معکوس کند ، آنها می توانند برای جلوگیری از وخیم تر شدن آن ، روش های درمانی را توصیه کنند.

بنابراین فرد مبتلا به دیابت نیز باید برای معاینات پا به طور منظم نیز به پزشک مراجعه کند. آنها ممکن است بخواهند در صورت شناسایی هرگونه زخم پا ، ناخن های پا خود را به طور حرفه ای کوتاه کنند و به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

 علائم پا درد

ناخن های انگشت پا

ناخن های انگشت پا باعث ناراحتی می شوند و در صورت عدم درمان ممکن است آلوده شوند.
زیرا ناخن های انگشتی رشد یافته هنگامی اتفاق می افتد که ناخن پا در شیار ناخن رشد می کند ، که می تواند درد و ناراحتی قابل توجهی را نیز ایجاد کند.

دلایل

در این راستا ، اولین چیزی که لازماست بدانید ، پوشیدن کفش های نامناسب است که باعث رشد ناخن های پا می شود . در اصل فشار کفش هایی که در قسمت بالا خیلی باریک یا خیلی تنگ هستند می توانند فشار بیشتری به انگشتان پا وارد کنند.

بدین ترتیب نیز از دلایل دیگر می توان به ناخن های پا اشاره کرد که به درستی کوتاه نمی شوند ، مانند کوتاه شدن ناخن های پا یا ضربه به پا به دلیل فعالیت از جمله دویدن.

علائم

ناخن های انگشت پا باعث قرمزی ، تورم ، درد یا حتی تخلیه ناخن پا می شوند که می تواند نشان دهنده وجود عفونت باشد.

درمان

بطور ویژه روش های مختلفی برای درمان و جلوگیری از رشد ناخن های پا وجود دارد ، از جمله:

  • شستن پا با صابون ضد باکتری و تمیز و خشک نگه داشتن آن.
  • بعد از استحمام وقتی ناخن ها نرم است ، ناخن های پا را به طور مستقیم برش دهید.
  • اجتناب از بریدن ناخن ها به صورت گرد ، زیرا می تواند خطر رشد داخلی را افزایش دهد.
  • کفشی بپوشید که مناسب باشد و نوک تیز و برجسته ای نداشته باشد.

درنهایت لازم است دقت داشته باشید که اگر ناخن انگشت پا آلوده باشد یا مراقبت در منزل شرایط را بهبود نبخشد ، فرد باید به یک جراح غدد پا یا جراح ارتوپدی مراجعه کند. ممکن است لازم باشد جراح ارتوپدی یا پدیاتریستی بخشی از ناخن پا را برداشته و برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

 

تاول

اصولا باید مطلع باشید که عرق پا احتمال تاول زدن را بیشتر می کند.
در حالت معمول ، تاول ها یک اتفاق معمول است و اکثر افراد در دوره ای از زندگی خود آنها را تجربه می کنند. آنها اغلب پس از پیاده روی یا دویدن به مدت طولانی ظاهر می شوند ، به خصوص اگر پا عرق کرده یا هنگام پوشیدن کفشی که به درستی مناسب نیست . تاول ها جیب های پر از مایعات هستند و به طور کلی نگرانی جدی ندارند . بهتر است تاول ترک نزند ، اجازه دهید خود به خود بهبود یابد. استفاده از باند می تواند موجب تسکین شود.

 علل پا درد

میخچه

در حالت کلی اکثر ما با این نوع عارضه نیز آشنا هستیم و میدانیم که میخچه تکه هایی از پوست ضخیم شده است که اغلب در کف پا یا انگشتان پا دیده می شود. برای شروع آنها به طور معمول بدون درد هستند. این مناطق برای محافظت از پوست و جلوگیری از ایجاد تاول در بدن ایجاد می شوند.

میخچه می تواند به دلیل ایجاد نانهای دسته دار ، انگشت چکشی یا کفشهای نامناسب ایجاد شود. با گذشت زمان ، ممکن است دردناک شوند و باید درمان شوند. گچ های ذرت از طریق پیشخوان (OTC) موجود است. آنها فشار را روی ذرت برداشته و به آن زمان می دهند تا خوب شود.

در بعضی موارد ، پزشک ممکن است برداشتن جراحی را توصیه کند.

خار پاشنه

در اصل خار پاشنه یک نتیجه از کلسیم است که بین استخوان پاشنه و قوس پا ایجاد می شود. همواره این عارضه نیز برای بسیاری از افراد ، هیچ علامتی وجود ندارد ، اما برای برخی دیگر ، می تواند دردناک باشد و باعث التهاب شود.

این بیماری به راحتی قابل تشخیص نیست و برای تأیید نیاز به تصویربرداری پزشکی است. خار پاشنه در اثر فشار طولانی مدت روی عضلات و رباط ها ایجاد می شود. همچنین می تواند ناشی از آرتروز ، وزن اضافی بدن و پوشیدن کفش های نا مناسب یا فرسوده باشد.

درمان ها می توانند شامل کمپرس سرد ، تزریق داروهای ضد التهاب ، داروهای ضد درد OTC ، استراحت و قرار دادن کفش ارتزیک باشند.

 

پنجه پنجه

در حقیقت لازم است با این عارضه نیز آشنا باشید که پنجه پنجه ، که به آن پنجه پنجه ای نیز گفته می شود ، زمانی است که مفصل انگشت اول به سمت بالا و مفصل انگشت دوم به سمت پایین قرار می گیرد . در همین راستا نیز بعضی اوقات این وضعیت از بدو تولد وجود دارد ، همچنین گاهی دیگر به طور ناگهانی ظاهر می شود . اصولا برای برخی از افراد هیچ گونه ناراحتی ایجاد نمی کند ، اما برای برخی دیگر ممکن است دردناک و ناخوشایند باشد.

بنابراین بهتر است این نکته اساسی و مهم را در نظر داشته باشید که پنجه پنجه ممکن است نشانه ای از بیماری های دیگر باشد ، از جمله دیابت ، آرتریت روماتوئید و فلج مغزی نیز باشد .

در اینصورت درمان ها می توانند شامل آتل ، کفش مناسب ، ورزش ، داروهای خاص و گاهی اوقات جراحی باشند.