سیگار چیست ؟

سیگار ، برگ یا خوره شده توتون می باشد که معمولاً آنرا در کاغذی نازک می پیچند و در میان انسان های بی شماری برای استعمال دود آن بکار می رود . طرز استفادهٔ آن اینطور است که یک طرف آن را آتش می‌زنند و از طرف دیگر ( که فیلتر یا مُشتوک دارد ) دود را به درون ریه‌ها می‌کشند . افراد همواره سیگار را با پیچیدن توتون در کاغذ سیگار که کاغذ نازکی است درست می‌کنند و یا در بیشتر موارد ، سیگارهای آماده دارای نام تجاری ساخت کارخانه ‌های تولید سیگار را خریداری می‌کنند .

غالب مردم از مضرات سیگار کشیدن برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماری های متعددی بر روی نسوج بدن می شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز شود . در گذشته دانشمندان بر این باور بودند که سیگار کشیدن باعث سرطان ریه می شود . اما بعدها از مضرات دیگر آن که مسئول توده ای از بیماری های وحشتناک دیگری هم است مطلع شدند . در این بخش ، مقاله نولانو به شرح کامل تری از مضرات این ماده برای سلامت بدن می پردازد ، با ما همراه باشید .

 

مضرات سیگار

اثرات سیگار بر سلامتی

در هیچ یک از محصولات دخانیات ، از استون و تار گرفته تا نیکوتین و مونوکسید کربن ، هیچ ماده ایمنی وجود ندارد . موادی که استنشاق می کنید فقط بر ریه های شما تأثیر نمی گذارد بلکه می توانند کل بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند . سیگار کشیدن منجر به انواع عوارض مداوم در بدن و همچنین تأثیرات طولانی مدت بر روی سیستم های بدن می شود ، بعلاوه می تواند در طی چندین سال خطر ابتلا به انواع مشکلات را افزایش دهد . هیچ راه ایمنی برای سیگار کشیدن وجود ندارد .

جایگزینی سیگار با پیپ یا قلیان ، که برخی افراد برای ترک این ماده به اینچنین موارد روی می آورند ، به هیچ عنوان جایگزین مناسبی نبوده بلکه خطرات بیشتری برای سلامت فرد ایجاد خواهد کرد . پس بشدت باید از این موارد هم جلوگیری نمود . سیگار حاوی حدود 600 ماده است که بسیاری از آنها را می توان در سیگار برگ و قلیان نیز یافت . تحقیقات نشان داده ، وقتی این مواد می سوزند ، بیش از 7000 ماده شیمیایی تولید می کنند .

بسیاری از این مواد شیمیایی سمی هستند و حداقل 69 مورد از آنها با سرطان در ارتباط هستند . در واقع میزان مرگ و میر در افراد سیگاری سه برابر افرادی است که هرگز سیگار نمی کشند . در برخی موارد اگرچه ممکن است اثرات سیگار کشیدن فوری نباشد ، اما عوارض و آسیب های آن ممکن است سالها ادامه داشته باشد . بهتر است بدانید که ترک سیگار می تواند بسیاری از اثرات را معکوس کند ، پس هر چه سریع تر برای ترک این ماده مضر سلامتی اقدام کنید .

 

تاثیر سیگار برای سیستم عصبی مرکزی

یکی از آثار مخرب این ماده سمی ، تاثیر آن بر سلامت سیستم عصبی مرکزی می باشد . در واقع یکی از مواد تشکیل دهنده توتون ، داروی تغییر دهنده خلق و خو به نام نیکوتین است . نیکوتین تنها در چند ثانیه به مغز شما می رسد و باعث می شود برای مدتی انرژی بیشتری داشته باشید . اما با از بین رفتن این اثر ، احساس خستگی و اشتیاق کمتری می کنید . نیکوتین بسیار عادت ساز است ، به همین دلیل است که ترک سیگار در افراد مبتلا بسیار دشوار می باشد . ترک فیزیکی از نیکوتین می تواند عملکرد شناختی را مختل و احساس اضطراب ، تحریک و افسردگی در فرد ایجاد کند . همچنین ترک می تواند باعث سردرد و مشکلات خواب شود .

 

مضرات سیگار بر دستگاه تنفس

یکی دیگر از آثار مضر این ماده مخرب ، تاثیر آن بر عملکرد دستگاه تنفسی ، مختل کردن کارکرد آن و ایجاد تنگی نفس در فرد می باشد . هنگام استعمال دود سیگار ، موادی را می خورید که می تواند به ریه های شما آسیب برساند . با گذشت زمان ، این آسیب به مشکلات مختلفی منجر می شود . همراه با افزایش عفونت ها ، افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بیشتری برای بیماری های مزمن غیر قابل برگشت ریه می باشند که برخی از آنها عبارت اند از :

  • آمفیزم : تخریب کیسه های هوا در ریه های شما
  • برونشیت مزمن : التهاب دائمی که بر پوشش داخلی لوله های تنفسی ریه ها تأثیر می گذارد
  • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) : گروهی از بیماری های ریوی

 

مضرات سیگار

تاثیرات سیگار در ایجاد سرطان ریه

یکی از چشمگیر ترین تاثیرات مخرب این ماده ، خطر ابتلا به سرطان های مختلف ، از جمله بلد ترین آنها ، سرطان کبد ، سرطان ریه و سرطان گلو می باشد . استعمال دود های مختلف و مصرف سیگار می تواند باعث گرفتگی موقت و ناراحتی تنفسی شود . افزایش تولید مخاط درست پس از ترک سیگار علامت مثبتی در بهبودی سیستم تنفسی شما است .

لازم به ذکر است که بدانید ، کودکانی که والدین آنها سیگار می کشند بیشتر از کودکانی که والدین این کار را انجام نمی دهند مستعد سرفه ، خس خس سینه و حملات آسم هستند . آنها همچنین تمایل دارند که میزان پنومونی و برونشیت بیشتری داشته باشند . در حقیقت خطر ابتلا به بیماری های مزمن دیگر برای این کودکان در معرض وجود خواهد داشت که می توان به سرطان ریه نیز اشاره نمود .

مضرات سیگار برای سیستم قلبی عروقی

یکی دیگر از آثار مخرب سیگار ، تاثیر آن بر عملکرد سیستم قلبی عروقی ، و ایجاد اختلال در کارکرد آن است . در واقع سیگار کشیدن کلن به سیستم قلبی عروقی آسیب می رساند . نیکوتین باعث سفت شدن رگ های خونی می شود که جریان خون را محدود می کند . با گذشت زمان ، تنگی مداوم ، همراه با آسیب به رگ های خونی ، می تواند باعث بیماری شریان محیطی شود .

سیگار کشیدن همچنین باعث افزایش فشار خون ، ضعف دیواره رگ های خونی و افزایش لخته های خون می شود . این امر خطر سکته مغزی را افزایش می دهد . همچنین سیگار کشیدن نه تنها بر سلامت قلب و عروق شما بلکه بر سلامت اطرافیان شما که سیگار نمی کشند تأثیر می گذارد . قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای شخص غیر سیگاری خطر مشابه سیگاری را دارد . این خطرات شامل سکته مغزی ، حمله قلبی و بیماری های قلبی است که می تواند فرد غیر سیگاری را نیز شامل شود .

 

تاثیرات سیگار بر پوست ، مو و ناخن

یکی دیگر از آثار مخرب این ماده ، تاثیر آن بر سلامت پوستی و ناخن ها و موی افراد می باشد . علائم بارز سیگار کشیدن شامل تغییرات پوستی است . مواد موجود در دود تنباکو در واقع ساختار پوست شما را تغییر می دهد . یک مطالعه اخیر نشان داده است که سیگار کشیدن به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی ( سرطان پوست ) را افزایش می دهد . ناخن ها و انگشتان پا نیز از عوارض سیگار کشیدن در امان نیستند . مصرف سیگار همچنین احتمال عفونت قارچی ناخن را افزایش می دهد . مو نیز تحت تأثیر نیکوتین است و این امر باعث افزایش ریزش مو ، طاسی و سفیدی می شود . پس بهتر است که آثار مخرب سیگار را بر روی سلامتی مورد توجه مان قرار دهیم .

 

مضرات سیگار

مضرات سیگار بر عملکرد دستگاه گوارش

یکی دیگر از آثار مخرب سیگار ، تاثیر آن بر سلامت دستگاه گوارش است . سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهان ، گلو ، حنجره و مری را افزایش می دهد . همچنین در افراد سیگاری میزان سرطان لوزالمعده نیز بسیار بیشتر می باشد . حتی افرادی که سیگار می کشند اما استنشاق نمی کنند ، با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان مواجه هستند . سیگار کشیدن بر روی انسولین نیز تأثیر داشته و احتمال بروز مقاومت به انسولین را بیشتر می کند . این امر شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و عوارض ناشی از آن قرار می دهد که تمایل به سرعت بیشتری نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند ایجاد می شود .

تاثیرات سیگار بر عوامل جنسی و سیستم تولید مثل

از جمله مضرات فراوان این ماده ، تاثیر سیگار بر سلامت سیستم تولید مثل و به عبارتی مختل کردن آن است . نیکوتین بر جریان خون در مناطق تناسلی زنان و مردان تأثیر می گذارد . برای مردان ، این می تواند عملکرد جنسی را کاهش دهد . در زنان ، این امر می تواند با کاهش روغن کاری و توانایی رسیدن به ارگاسم منجر به عدم رضایت جنسی شود . سیگار کشیدن همچنین ممکن است سطح هورمون های جنسی را در مردان و زنان کاهش دهد . این احتمالاً می تواند منجر به کاهش میل جنسی شود . پس بهتر بوده که در استفاده از این مواد مخرب تجدید نظر به عمل آورده شود .

 

سایر خطرات سیگار

سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن آسیب می رساند و بر سلامت کلی فرد تأثیر می گذارد . سیگار کشیدن می تواند سلامت استخوان ها را تحت تأثیر قرار دهد و بر سلامت دندان و لثه شما تأثیر می گذارد و می تواند باعث از دست دادن دندان شود . خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد و سیگار کشیدن علت آرتریت روماتوئید است . همچنین استعمال سیگار می تواند بارداری را برای زن دشوارتر کند و بر سلامت کودک وی قبل و بعد از تولد تأثیر بگذارد . در اینجا به شرح خطرات احتمالی دیگر برای بانوان مبتلا به این این ماده مخرب می پردازیم :

  • زایمان زودرس
  • تولد نوزاد (مرگ نوزاد قبل از تولد)
  • وزن کم هنگام تولد
  • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (معروف به SIDS یا مرگ گهواره)
  • حاملگی خارج رحمی
  • شکاف دهانی صورت در نوزادان

 

مضرات سیگار

ترک سیگار ، روش درمان

ترک سیگار دشوار است ، اما پزشک می تواند به شما در تهیه یک برنامه کمک کند ، پس از آنها مشاوره بخواهید .  همچنین انواع مختلفی از داروهای بدون نسخه و بدون نسخه وجود دارد که می تواند به شما در ترک اعتیاد کمک کند . می توانید به مرکز منابع ترک سیگار نیز مراجعه کنید که دارای مشاوره ، داستان از دیگران و موارد دیگر می باشند . ترک سیگار هر دو فواید کوتاه و بلند مدت دارد . در واقع ترک سیگار خطرات قلبی عروقی را کاهش می دهد و فقط 1 سال پس از آن ، خطر حمله قلبی به شدت کاهش می یابد .

همچنین در طی 2 تا 5 سال پس از ترک سیگار ، خطر سکته مغزی ممکن است به میزان غیر سیگاری در افراد غیر سیگاری کاهش یابد . در صورت ترک سیگار ، خطر ابتلا به سرطان های دهان ، گلو ، سرطان مری و مثانه در عرض 5 سال به نصف کاهش می یابد و ده سال پس از ترک سیگار ، خطر مرگ بر اثر سرطان ریه به نصف کاهش می یابد . از آنجا که سیگار کشیدن بر روی هر سیستم بدنی تأثیر می گذارد ، یافتن راهی برای ترک آن ، مهم ترین اقدامی است که می توانید برای داشتن زندگی طولانی تر و شادتر انجام دهید .