لوسمی چیست ؟

لوسمی سرطان سلولهای خونی است. چندین دسته گسترده  از گلبول های خون وجود دارد ، از جمله گلبول های قرمز (RBCs) ، گلبول های سفید (WBCs) و پلاکت ها. به طور کلی ، لوسمی به سرطانهای WBCs اطلاق می شود.

WBCs بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن شما است. آنها بدن شما را از تهاجم توسط باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها و همچنین از سلول های غیر طبیعی و سایر مواد خارجی محافظت می کنند. در سرطان خون ، WBCs مانند WBCs معمولی عمل نمی کنند. آنها همچنین می توانند خیلی سریع تقسیم شوند و در نهایت سلولهای عادی را جمع کنند.

WBCs اکثراً در مغز استخوان تولید می شود ، اما انواع خاصی از WBC در غدد لنفاوی ، طحال و غده تیموس نیز ایجاد می شود. پس از تشکیل ، WBCs در بدن و خون در لنف شما جریان می یابد (مایعی که از طریق سیستم لنفاوی گردش می کند) و در غدد لنفاوی و طحال متمرکز می شود.

 

سرطان خون

انواع لوسمی (سرطان خون)

شروع لوسمی می تواند حاد (شروع ناگهانی) یا مزمن (شروع کند) باشد. در لوسمی حاد ، سلولهای سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. در لوسمی مزمن ، بیماری به آرامی پیشرفت می کند و علائم اولیه ممکن است بسیار خفیف باشد.

لوسمی نیز با توجه به نوع سلول طبقه بندی می شود. لوسمی مربوط به سلولهای میلوئیدی به لوسمی میلوژن گفته می شود. سلولهای میلوئیدی سلولهای خونی نابالغ هستند که به طور معمول گرانولوسیتها یا مونوسیتها می شوند. لوسمی مربوط به لنفوسیت ها به لوسمی لنفوسیتی گفته می شود.

چهار نوع اصلی سرطان خون وجود دارد:

-لوسمی حاد میلوژن (AML)

لوسمی حاد میلوژن (AML) ممکن است در کودکان و بزرگسالان رخ دهد. طبق برنامه نظارت ، اپیدمیولوژی ، و نتایج نتایج نهایی انستیتوی ملی سرطان (NCI) ، حدود 21000 مورد جدید AML سالانه در ایالات متحده تشخیص داده می شود. این شایع ترین نوع سرطان خون است. میزان بقای پنج ساله برای AML 26.9 درصد است.

 

-لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)

این نوع از سرطان ،لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) بیشتر در کودکان مشاهده می شود. NCI تخمین می زند حدود 6000 مورد جدید ALL در سال تشخیص داده می شود. نرخ بقای پنج ساله برای ALL 68.2 درصد است.

 

-لوسمی میلوژن مزمن (CML)

لوسمی میلوژن مزمن (CML) بیشتر در بزرگسالان مبتلا است. براساس NCI ، سالانه حدود 9000 مورد جدید CML تشخیص داده می شود. میزان بقای پنج ساله برای CML 66.9 درصد است.

 

-لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) به احتمال زیاد به افراد بالای 55 سال مبتلا می شود. در کودکان بسیار بندرت مشاهده می شود. طبق اعلام NCI ، سالانه حدود 20،000 مورد جدید CLL تشخیص داده می شود. نرخ بقای پنج ساله برای CLL 83.2 درصد است. لوسمی سلولهای موی فرعی بسیار نادر CLL است. نام آن از ظهور لنفوسیتهای سرطانی در زیر میکروسکوپ گرفته شده است.

 

سرطان خون

علائم لوسمي

علائم سرطان خون شامل موارد زیر است:

 • تعریق بیش از حد ، به خصوص در شب
 • خستگی و ضعف بیش از حد  که با استراحت از بین نمی روند
 • کاهش وزن غیر عمدی
 • درد استخوان و حساسیت
 • غدد لنفاوی بدون درد ، ورم (خصوصاً در گردن و زیر بغل)
 • بزرگ شدن کبد یا طحال
 • لکه های قرمز روی پوست ، به نام petechiae
 • به راحتی خونریزی کرده و به راحتی کبود می شود
 • تب یا لرز
 • عفونت های مکرر

لوسمي همچنین می تواند باعث ایجاد علائم در اندام هایی شود که به سلولهای سرطانی نفوذ کرده یا تحت تأثیر قرار گرفته اند. به عنوان مثال، اگر سرطان در سیستم عصبی مرکزی گسترش یابد ، می تواند باعث سردرد ، حالت تهوع و استفراغ ، سردرگمی ، از دست دادن کنترل عضلات و تشنج شود.

لوسمی همچنین می تواند به قسمتهای دیگر بدن شما گسترش یابد ، از جمله:

 • ریه ها
 • دستگاه گوارش
 • قلب
 • کلیه ها
 • بیضه ها

 

 


بیشتر بخوانید:

همه آنچه باید درباره فیبروز ریه بدانید


 

عوامل خطر ابتلا به لوسمی

تاکنون علت ابتلا به سرطان خون یا لوسمي مشخص نشده است .با این وجود عوامل مختلفی شناسایی شده اند که ممکن است خطر شما را افزایش دهد. این شامل:

 • سابقه خانوادگی و ارثی بودن سرطان خون
 • سیگار کشیدن ، که خطر ابتلا به لوسمی میلوئید حاد را افزایش می دهد (AML)
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون
 • اختلالات خونی ، مانند سندرم میلوددیپلاستیک ، که بعضاً “پرهلوکمی” نامیده می شود
 • درمان قبلی سرطان با شیمی درمانی یا پرتونگاری
 • قرار گرفتن در معرض اشعه زیاد
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزین

 

سرطان خون

 

تشخیص سرطان خون (لوسمی)

در صورت وجود برخی از عوامل خطر خاص یا در مورد علائم ، ممکن است به سرطان خون شک شود. پزشک شما با یک تاریخچه کامل و معاینه جسمی شروع می کند ، اما لوسمي را نمی توان با معاینه فیزیکی به طور کامل تشخیص داد. در عوض ، پزشکان از آزمایش خون ، بیوپسی و آزمایش تصویربرداری برای تشخیص استفاده می کنند.

-آزمایشات

تعدادی آزمایش مختلف وجود دارد که می توان از آنها برای تشخیص سرطان خون استفاده کرد. شمارش کامل خون تعداد گلبولهای قرمز ، گلبولهای قرمز و پلاکت ها را در خون مشخص می کند. نگاه کردن به خون شما در زیر میکروسکوپ همچنین می تواند تعیین کند که آیا سلول ها ظاهر غیر طبیعی دارند یا خیر.

نمونه برداری از بافت از مغز استخوان یا غدد لنفاوی گرفته می شود تا به دنبال شواهدی از سرطان خون بگردید. این نمونه های کوچک می توانند نوع سرطان خون و میزان رشد آن را مشخص کنند. بیوپسی ارگانهای دیگر مانند کبد و طحال می تواند نشان دهد که آیا سرطان شیوع یافته است.

 

-صحنه سازی

پس از تشخیص لوسمی ، این مرحله انجام می شود. مرحله بندی به پزشک کمک می کند تا چشم انداز شما را تعیین کند.

AML و ALL براساس نحوه نگاه سلولهای سرطانی در زیر میکروسکوپ و نوع سلول درگیر انجام می شوند. ALL و CLL بر اساس تعداد WBC در زمان تشخیص مرحله به مرحله اجرا می شوند. وجود گلبول های سفید نابالغ یا میلووبلاست ها در خون و مغز استخوان نیز برای مرحله AML و CML استفاده می شود.

 

-ارزیابی پیشرفت

تعدادی آزمایش دیگر می تواند برای ارزیابی پیشرفت بیماری استفاده شود:

فلوسیتومتری جریان DNA سلولهای سرطانی را بررسی کرده و میزان رشد آنها را تعیین می کند.
آزمایشات عملکرد کبد نشان می دهد که آیا سلول های لوسمی بر کبد تأثیر می گذارد یا حمله می کند.
سوراخ کمر با قرار دادن یک سوزن نازک بین مهره های کمر شما انجام می شود. این به پزشک شما اجازه می دهد تا مایعات نخاعی را جمع کند و تشخیص دهد که آیا سرطان به سیستم عصبی مرکزی شیوع یافته است یا خیر.
آزمایشات تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس ، سونوگرافی و اسکن CT ، به پزشکان کمک می کند تا هرگونه آسیب به ارگان های دیگر که ناشی از لوسمی هستند را جستجو کنند.

 

سرطان خون

نحوه درمان سرطان خون

 

لوسمی معمولاً توسط یک متخصص خون شناسی درمان می شود. اینها پزشکانی هستند که در اختلالات خونی و سرطان تخصص دارند. درمان بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد. برخی از انواع سرطان خون به آرامی رشد می کنند و نیازی به درمان فوری ندارند. با این حال ، درمان سرطان خون معمولاً شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلولهای لوسمی استفاده می کند. بسته به نوع سرطان خون ممکن است یک داروی منفرد یا ترکیبی از داروهای مختلف مصرف کنید.
پرتودرمانی از پرتوی پرانرژی برای آسیب رساندن به سلولهای لوسمی و مهار رشد آنها استفاده می کند. تشعشع را می توان در یک ناحیه خاص یا به کل بدن شما اعمال کرد.
پیوند سلولهای بنیادی ، مغز استخوان بیمار را با مغز استخوان سالم ، یا خود شما (به نام پیوند اتولوگ) یا از یك اهدا كننده (به نام پیوند آلوگولوس) جایگزین می كند. به این روش پیوند مغز استخوان نیز گفته می شود.
درمان بیولوژیکی یا ایمنی از روشهای درمانی استفاده می کند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند سلول های سرطانی را تشخیص داده و حمله کند.
درمان هدفمند از داروهایی استفاده می کند که از آسیب پذیری در سلول های سرطانی استفاده می کنند. به عنوان مثال ،(imatinib Gleevec) یک داروی هدفمند است که معمولاً علیه CML استفاده می شود.

 


بیشتر بخوانید:

در مورد سرطان ریه چه باید دانست؟


 

روش های جلوگیری از سرطان خون (لوسمی)

 

1- از قرار گرفتن در معرض اشعه های قوی خودداری کنید

بهتر است تا حد امکان از قرار گرفتن در برابر اشعه های قوی دور بمانید. مطالعات نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض اشعه های با شدت زیاد، احتمال ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد. حتی اشعه ایکس، سی تی اسکن یا رادیوتراپی نیز ممکن است شما را در خطر ابتلا قرار دهند. یکی از راه های پیشگیری از سرطان خون دوری از اشعه های مضر است.

2- از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی اجتناب کنید

تا آنجا که می توانید از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن خودداری کنید. برای درست کردن بنزین، گازوئیل و آفت کش ها از این ماده شیمیایی استفاده می شود. این ماده از طریق پوست جذب می شود. افراد باید تا حد امکان از کار کردن در مکان هایی که به طور مدام در معرض بنزن قرار می گیرند، دوری کنند. می توان گفت یکی از راه های پیشگیری از سرطان خون دوری از قرار گرفتن در معرض بنزن است.

3- از کشیدن سیگار به صورت جدی خودداری کنید

کسانی که سیگار و بقیه مواد مخدر را مصرف می کنند بیشتر از سایر افراد به انواع سرطان ها ممکن است دچار شوند. جلوگیری از قرار نگرفتن در معرض دود سیگار و تنباکو از راه های پیشگیری از سرطان خون است. دود سیگار از منابع تولید بنزن به شمار می رود. بهتر است برای دست یافتن به سلامتی سیگار را ترک کنید. افرادی که سیگار می کشند ممکن است در معرض خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان از جمله سرطان ریه نیز قرار گیرند.

4- در دوران بارداری نوشیدنی الکلی مصرف نکنید

زنان باردار در دوران بارداری باید به صورت جدی از خوردن نوشیدنی های الکی پرهیز کنند. که در غیر این صورت  این مسئله احتمال ابتلا به بیماری خون در کودکان را افزایش می دهد.