قاعدگی چیست؟

سن بلوغ در دختران و پسران با علائم و نشانه های همراه است . در دختران با رشد پستان ها و رشد موهای بدن شروع می شود ، پس از مدتی از زمان رسیدن دختران به سن بلوغ ، کم کم دوران قاعدگی و پریودی سر و کله آن پیدا می شود . برخی از دختران که به بلوغ زودرس رسیده اند طبیعتا زودتر از بقیه دختران پریود می شوند . در حالی که قاعدگی معمولاً از سنین 12 تا 13 سالگی شروع می شود ، ممکن است در سنین پایین یا برعکس بالاتر نیز اتفاق بیفتد . اولین دوره قاعدگی که برای دختران اتفاق می افتد ” منارک ” نام دارد .

چرخه قاعدگی حدود چهار هفته است که از روز اول خونریزی شروع می شود و با شروع دوره بعدی به پایان می رسد. با این حال ، هنگامی که دختران برای اولین بار پریود می شوند ، می تواند بسیار متفاوت نسبت به دوره های دیگر باشد و همچنین ممکن است در ابتدای شروع آن هر چندماه یکبار رخ دهد یا ماه ها رخ ندهد . همچنین ترشحات قاعدگی از رحم از طریق واژن حاصل می شود . رحم عضوی توخالی و به شکل گلابی است که مسئول حفظ و تغذیه جنین در دوران بارداری است . در واقع می توان گفت که مهبل (واژن) یک مسیر برای خروج مایعات قاعدگی از بدن می باشد .

همچنین توجه داشته باشید که در طول یک دوره ، معمولاً 3 روز اول خونریزی شدیدتر است نسبت به روزهای باقیمانده آن . مایعات در دوران قاعدگی مخلوطی از بافت داخلی رحم و خون است . بنابراین در دوران قاعدگی برای جبران خون از دست داده بهتر است به رژیم غذایی خود توجه ویژه ای داشته باشید . در این بخش از مقاله نولانو با ما همراه باشید تا با اطلاعات کلی درباره قاعدگی بیشتر آشنا شوید .

 

دوران قاعدگی

 

در دوران قاعدگی چه علائمی دارید ؟

علائم قاعدگی در اکثر دختران به یک نحو می باشد اما شدت آن متفاوت خواهد بود . در حقیقت چند روز قبل و در طی دوره قاعدگی ، ممکن است احساس گرفتگی و نفخ شکم  و در نتیجه احساس درد در آن ناحیه و یا کمر خود داشته باشید . گرفتگی با افزایش تولید هورمون های ایجاد می شود و این هورمون ها (به نام پروستاگلاندین) باعث انقباض عضلات رحم می شوند .

بسیاری از دختران نوجوانی که گرفتگی عضله دارند نیز احساس درد در قسمت فوقانی ران همراه با درد کمر را احساس می کنند اما برخی از آنها همچنین حالت تهوع ، اسهال ، تحریک پذیری ، سردرد و خستگی را از دیگر علائم دوران قاعدگی می دانند .

برای کاهش درد ناشی از پریودی می توانید محل درد را با کیسه آب گرم و با حمام آب گرم تسکین دهید . در دوران پریودی اگر می خواهید برای رفع گرفتگی عضلات خود ورزش کنید بهتر است مراقب باشید که ورزش باعث شدت خونریزی نشود . در واقع ورزش باعث بهبود جریان خون و تولید آندورفین ، مسکن طبیعی بدن می شود.

همچنین استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش درد می تواند باعث تسکین درد شما شود . این داروها شامل استامینوفن (Tylenol) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) هستند . NSAID ها شامل داروهایی مانند ایبوپروفن (مانند Motrin و Advil) و ناپروکسن (مانند Aleve) است. این داروها جلوی تأثیر هورمون های پروستاگلاندین را نیز می گیرند. اگر درد شما با مصرف داروهای مسکن بهبود نیافت بهتر است به پزشک مراجعه کنید و شرح حالی از وضعیت خود را با او در میان بگذارید .

 

دوران قاعدگی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر هر یک از علائم و درد های زیر را داشتید بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید :

 • گرفتگی عضلات شما شدید است .
 • خونریزی شما بیش از حد است ، بیش از 7 روز طول می کشد ، اغلب یا در زمان اشتباه چرخه شما رخ می دهد .
 • اگر تا 16 سالگی اولین قاعدگی خود را انجام نداده اید .
 • اگر 3 ماه از آخرین قاعدگی شما گذشته باشد .
 • شما فکر می کنید ممکن است باردار باشید .
 • بعد از استفاده از تامپون دچار تب می شوید و احساس بیماری می کنید .

گرفتگی عضلات در طی دو یا سه روز اول قاعدگی معمولاً بدترین حالت است ، سپس با بازگشت به سطح نرمال پروستاگلاندین در بدن کاهش می یابد . اگر گرفتگی عضلات در طول دوره قاعدگی تقریباً یکسان باقی بماند یا مسکن های بدون نسخه در واقع کارساز نیستند ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

 

دوران قاعدگی چه مدت طول می کشد ؟

اولین قاعدگی شما ممکن است از دو تا هفت روز طول بکشد برخی از دختران یک دوره سه روزه و برخی هفت روزه را طی می کنند و پس از آن ، ممکن است 21 تا 40 روز یا حتی بیشتر از زمان پریود دیگر زمان داشته باشید و پریود بعدی شما ممکن است سنگین تر یا سبک تر از دوره اول باشد. پس از اولین دوره قاعدگی ممکن است به صورت مرتب و ماهانه پریود نشوید و برخی دوبار در ماه پریود شوند و نظم این چرخه بر هم خورد اما این جای نگرانی نیست و بسیار طبیعی است و تا حدود دو سال می تواند این بی نظمی همراه شما باشد .

قاعدگی شما باید طی دو سال پس از شروع قاعدگی منظم شود. بعضی از نوجوانان چرخه 28 روزه دارند. بعضی از آنها چرخه 24 روزه دارند. دیگران 30 تا 34 روز چرخه دارند. همه اینها طبیعی است. برای نوجوانان ، چرخه ها می توانند از 21 تا 45 روز ادامه داشته باشد. برای بزرگسالان ، این می تواند بین 21 تا 35 روز باشد. اگر پریود شما خیلی کوتاه تر یا طولانی تر است ، یا اگر باز هم بعد از دو سال قاعدگی شما منظم نیست ، باید حتما به پزشک و متخصص زنان مراجعه کنید .

عواملی مختلفی می تواند باعث برهم زدن نظم چرخه قاعدگی شود مانند استرس بیش ازحد ، ناراحتی و … بنابراین سعی کنید این موارد را از خود دور کنید . اگر یک یا دو ماه از قاعدگی شما گذشت و اتفاق نیفتاد و در این میان رابطه جنسی نیز برقرار کردید با اینکه از روش های موثر برای جلوگیری از بارداری ( کاندوم یا قرص های ضد بارداری ) استفاده کرده اید بهتر است هرچه سریع تر این موضوع را با پزشک خود درمیان  بگذارید .  اما بعد از پریود شدن ، برای مرتب شدن قاعدگی بیش از یک ماه آن را کنار بگذارید این دستور پزشک است .  همچنین زمانی که چرخه قاعدگی شما منظم شد ، تاریخ را برای چندین ماه در تقویم خود علامت بزنید . این کار به شما یادآوری می کند که تامپون یا پد همراه خود داشته باشید و از اتفاقات آینده جلوگیری کنید . همچنین می دانید دوران قاعدگی تا زمان یائسگی ادامه دارد و پس از آن متوقف خواهد شد .

 

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری نیز بخشی از چرخه قاعدگی زنان است و با رخ دادن آن تخمک ها از تخمدان زن آزاد می شود . این اتفاق معمولاً در اواسط سیکل رخ می دهد ( حدود 14 روز از شروع آخرین قاعدگی ). برخی ممکن است در زمان تخمک گذاری احساس ناراحتی در شکم داشته باشند ، اما معمولاً بسیار کوتاه و زودگذر است. این ناراحتی ، که از نظر پزشکی با نام آلمانی آن mittelschmerz ( درد در وسط ) خوانده می شود ، معمولاً با همان دارویی که برای گرفتگی عضلات استفاده می شود ، برطرف می شود .

 

دوران قاعدگی

 

سندرم پیش از قاعدگی ( PMS )

همانطور که از اسم آن مشخص است برای بسیاری از دختران جوان قبل از شروع چرخه قاعدگی سندرم پیش از قاعدگی ( PMS ) اتفاق می افتد . با PMS ، ممکن است علائم زیر را احساس کنید:

 • حساسیت خفیف پستان
 • احتباس مایع
 • اضطراب
 • هوس های غذایی
 • تحریک پذیری
 • مشکل خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد
 • با شروع قاعدگی ، علائم PMS کاهش می یابد .

برخی از زنان جوان بر این باورند که در این مدت به راحتی گریه می کنند و احساسات بیشتری دارند . درک احساسات همراه با PMS ممکن است به شما کمک کند تا با احساسات کنار بیایید. اگر علائم شما جدی است و باعث اختلال در زندگی شما شده است ، آنها را با پزشک خود در میان بگذارید .

 

دوران قاعدگی

 

از چه محصولات بهداشتی در دوران قاعدگی استفاده کنیم ؟

در واقع پاسخ به این سوال به نیاز های شما برمی گردد . هر دختر و زنی می تواند برحسب نیاز و شرایط خود از محصولات بهداشتی استفاده کند . دختران جوان می توانند در دوران قاعدگی خود از تامپون ، پد یا هر دو استفاده کنند . همچنین تامپون ها در داخل واژن پوشیده می شوند و در اندازه های مختلف ( کوچک تا بزرگ ) با جذب مختلف ( سبک تا فوق سنگین ) وجود دارند. برای جلوگیری از نشت و عفونت های باکتریایی ، تغییر تامپون حداقل هر چهار تا 8 ساعت مهم است .

پد ها معمولاً دارای چسب هستند و به لایه داخلی لباس زیر چسبیده می شود . می توانید لنت ها را برای روزهای سبک ، روزهای سنگین و یک شبه پیدا کنید. حداقل هر چهار ساعت لنت ها را عوض کنید تا از نشت و بو خارج نشود . درک تصمیم گیری در مورد تامپون یا پد بسیار مهم است. دختراني كه در ورزش شركت مي كنند ممكن است تامپون ها را نسبت به پدها حجيم و محدود كنند. دختران با تامپون قادر به شنا هستند و هنوز دختران دیگر فکر می کنند تامپون ناراحت کننده نیست و ترجیح می دهند از پد استفاده کنند. این ممکن است مدتی طول بکشد تا محصول مناسب خود را پیدا کنید .

چه تامپون یا پد انتخاب کنید ، لوازم اضافی را در کمد مدرسه یا جیب کناری کیف خود نگه دارید. در روزهای سنگین تامپون یا پد را بیشتر مرتب عوض کنید تا از لکه دار شدن لباس شما جلوگیری شود . اگر در بیرون آوردن تامپون مشکلی داشتید ، باید دست نگه دارید و هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید. تامپون ها باید حداقل هر 4 تا 8 ساعت تعویض شوند. بسته به میزان جریان خود از کمترین میزان جذب تامپون استفاده کنید . استفاده از تامپون خطر ابتلا به سندرم شوک سمی را در مقایسه با استفاده از پد افزایش می دهد ، به خصوص اگر تامپون را به اندازه کافی و مرتب تغییر ندهید یا از تامپون با بالاترین میزان جذب در کمترین روزهای جریان استفاده کنید . سندرم شوک سمی نوعی بیماری تهدید کننده زندگی است که مربوط به سموم ناشی از باکتری است .

 

 

آیا از دست دادن یک دوره قاعدگی طبیعی است ؟

بسیاری از موارد ، مانند استرس در امتحانات یا وجود بیماری مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی ، می توانند باعث از دست دادن قاعدگی شود . همچنین اگر فرد لاغری هستید و مرتب ورزش می کنید ، این نیز ممکن است باعث از دست دادن قاعدگی شما شود . اگر بیش از یک ماه پریود نشدید بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید .