در حقیقت اغلب ما با بسیاری از گیاهان به ویژه گیاهانی که دارای خواص درمانی فوق العاده عالی نیز هستند ، آشنا هستیم و تا حدودی میدانیم که از روغن این گیاهان می توانیم بهره مند شویم .

به طور کلی در این مقاله از نولانو ، می خواهیم درمورد گیاه رزماری ( Rosmarinus officinalis ) نیز بحث کنیم که درختچه ای همیشه سبز با برگ های سوزنی مانند و رایحه چوبی است .

اگرچه بیشتر به عنوان چاشنی غذا شناخته می شود ، اما به عنوان یکی از محبوب ترین گیاهان معطر و دارویی در سراسر جهان نیز شناخته شده است .

اصولا لازم است بدانید که روغن ضروری رزماری ، که اجزای اصلی گیاه یا جوهر را در خود نگه می دارد ، استخراج و در بطری های کوچک فروخته می شود. علی رغم نام آن ، روغن واقعی نیست ، زیرا حاوی چربی نیست . همواره با توجه به استفاده از روغن رزماری در طب عامیانه ، بسیاری از دانشمندان اکنون مزایای بالقوه سلامتی آن را آزمایش می کنند.

در حالت کلی ، اگر چه بیشتر این تحقیقات تازه آغاز شده اند ، اما از برخی کاربردهای سنتی روغن پشتیبانی می کند و کاربردهای جدید احتمالی را نشان می دهد.

 

اطلاعات اساسی درمورد روغن رزماری

در این مبحث با ما همراه باشید تا با چندین فواید موثر و کاربرد احتمالی روغن اساسی رزماری آشنا شوید .

 فواید روغن رزماری

تحریک رشد مو

در حقیقت طبق نظریه های محققان روغن های اساسی کاربردهای ویژه و موثری در رشد عالی مو دارد . معمولا لازم است بدانیم که یکی از رایج ترین انواع ریزش مو ، آلوپسی آندروژنتیک است که بهتر به عنوان طاسی مردانه نیز شناخته می شود ، اگرچه می تواند زنان را نیز تحت تأثیر قرار دهند ، بنابراین روغن رزماری در همین راستا ، با جلوگیری از حمله یک محصول جانبی تستوسترون به فولیکول های مو ، که دلیل این بیماری است ، آلوپسی آندروژنتیک را درمان می کند.

 

بدین ترتیب هنگامی که مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک روغن رزماری رقیق شده را به مدت شش ماه روزانه دو بار در پوست سر خود ماساژ می دهند ، همان افزایش ضخامت مو را با افرادی که از ماینوکسیدیل (روگاین) ، داروی رایج رشد مجدد مو استفاده می کردند ، تجربه کردند . جدا از این ، کسانی که از روغن رزماری استفاده کرده اند ، در مقایسه با ماینوکسیدیل ، خارش پوست سر کمتری گزارش کرده اند ، که نشان می دهد رزماری قابل تحمل تر از روغن های اساسی دیگر است .

همچنین بررسی ها و تحقیقات دیگر نشان می دهد که روغن رزماری ممکن است با ریزش موی تکه ای یا آلوپسی آره آتا مقابله کند ، که تا نیمی از جمعیت زیر 21 سال و حدود 20 درصد از افراد بالای 40 سال را تحت تأثیر قرار می دهد . هنگامی که افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا هر روز به مدت هفت ماه یک روغن ضروری رزماری را در پوست سر خود می مالند ، 44٪ از ریزش مو در مقایسه با 15٪ در گروه کنترل که از روغن های خنثی جوجوبا و گندم استفاده می کردند ، بهبودی نشان داده است .

 کاربردهای روغن رزماری

کمک به تسکین درد

یکی از درمان های های موثر و عالی برای تسکین دردهای خفیف ، استفاده از روغن های اساسی در صورت نداشتن هر گونه آلرژی نیز می باشند که تاثیر چشمگیر و قابل توجهی را ارائه داده است . در همین راستا ، اشاره شده است که در طب عامیانه ، از رزماری به عنوان مسکن درد خفیف استفاده می شود .

همچنین در یک مطالعه دو هفته ای ، بازماندگان سکته مغزی با درد شانه که دو بار در روز مخلوط روغن رزماری با طب فشاری دریافت کردند ، 30٪ کاهش درد را تجربه کردند. در افرادی که فقط طب فشاری داشتند 15٪ کاهش درد داشتند . جدا از این ، یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که روغن رزماری برای درد کمی موثرتر از استامینوفن است که یک داروی ضد درد بدون نسخه می باشد .

 

 

کاهش استرس

در مجموع یکی از عارضه های ناخوشایند برای تمامی بیماری ها نیز استرس است که منجر به اختلالات ناگواری در زندگی روزمره می شود که درمان کردن آن دشوار است . معمولا عوامل زیادی می توانند باعث استرس شوند . در اینصورت استنشاق روغن رزماری ممکن است به کاهش اضطراب نیز کمک شایانی کند.

همواره از آنجایی که افزایش ضربان نبض استرس و اضطراب کوتاه مدت را نشان می دهد ، روغن رزماری به طور طبیعی ممکن است استرس را بطور چشمگیری کاهش دهد .

علاوه بر این ، هنگامی که 22 بزرگسال جوان به مدت 5 دقیقه روغن رزماری را استشمام می کردند ، بزاق آنها 23٪ پایین تر از هورمون استرس کورتیزول بود در مقایسه با کسانی که بوی یک ترکیب غیر معطر می دهند.

 

افزایش گردش خون

این تیراژه ضعیف نیز در کل یک نوع عارضه ای شایع است و ممکن است بیشتر در دست و پایتان متوجه آن شوید.

اگر انگشتان دست و پا را سرد می کنید ، حتی در دمای نسبتاً گرم ، در اینصورت  روغن رزماری قابل تأمل است. بدین ترتیب در یک مطالعه ، یک زن مبتلا به بیماری رینود ، که گردش خون را مختل می کند ، با استفاده از ترکیب روغن رزماری ، دستان خود را ماساژ داد و دریافت که این امر درحقیقت به گرم شدن انگشتان بیش از یک روغن خنثی کمک می کند . این اثرات توسط تصویربرداری حرارتی تأیید شده است .

بنابراین اگر به بیماری رینود مبتلا هستید ، هنگام سرما یا استرس ، رگ های خونی انگشتان و انگشتان شما منقبض می شوند و باعث از بین رفتن رنگ و سرد شدن آنها می شود. روغن رزماری ممکن است با گسترش رگ های خونی شما کمک کند ، در نتیجه خون شما را گرم می کند تا به راحتی به انگشتان دست و پا برسد . اما لازم است توجه داشته باشید که برای تأیید این تأثیرات تحقیقات بیشتری لازم است .

 رزماری

استفاده های بالقوه دیگر:

در مجموع ، محققان در حال بررسی چندین کاربرد دیگر روغن رزماری هستند ، اما متاسفانه مطالعات انسانی در این زمینه کم است .

مطالعات لوله آزمایشگاهی معادل تحقیقات انسانی نیست که روغن های اساسی را از طریق استنشاق یا استفاده موضعی ، که استفاده های قابل قبول برای افراد است ، آزمایش کند.

علاوه بر این ، برخی از مطالعات حیوانی روغن رزماری را به صورت خوراکی تجویز کرده اند ، اما این توصیه نمی شود. زیرا اصلا نباید روغنهای اساسی را قورت دهید .

 

هنوز هم روغن رزماری ممکن است برای موارد زیر مفید باشد:

  • سرطان: روغن رزماری دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد با سلول های سرطانی مقابله می کند .
  • سلامت کبد و گوارش: مطالعات حیوانی نشان می دهد که روغن رزماری ممکن است باعث آزاد شدن صفرا شود که در هضم چربی مهم است و مکانیسم های دفاعی آنتی اکسیدانی خود را برای محافظت از کبد فعال می کند .
  • مسمومیت غذایی: روغن رزماری می تواند از رشد برخی از گونه های باکتری که مسمومیت غذایی ایجاد می کنند ، جلوگیری کند . این امر مستلزم استفاده دقیق و بسیار کمی روغن با درجه مواد غذایی است.
    عوارض جانبی آنتی بیوتیکی: رزماری و سایر روغنهای اساسی ممکن است اثر بخشی آنتی بیوتیک های خاص را افزایش دهند. این ممکن است دوز کمتری از این داروها را فراهم کند ، که می تواند عوارض جانبی را کاهش دهد .
  • مقاومت آنتی بیوتیکی: رزماری و سایر روغنهای اساسی ممکن است دیواره سلولی باکتریهای مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را ضعیف کنند ، نه تنها به آنها آسیب می رساند بلکه امکان ورود آنتی بیوتیک ها را نیز می دهد .

 

استفاده آسان از روغن رزماری

روغن رزماری را می توان استنشاق یا به صورت موضعی استفاده کرد. این ماده بسیار غلیظ است ، بنابراین باید فقط چند قطره در یک بار استفاده کنید. بطری های کوچکی که در آن فروخته می شود دارای قطره چکان پلاستیکی است که توزیع قطره های منفرد را آسان تر می کند.

اگرچه برخی از تولیدکنندگان ادعا می کنند که بلعیدن و یا مصرف روغنهای اساسی آنها بی خطر است ، اما شواهد علمی این موضوع را اثبات نمی کند ، خصوصاً در دراز مدت.

 

در اینجا چند دستورالعمل آسان برای استنشاق یا استفاده موضعی روغن رزماری آورده شده است.:

استنشاق

ساده ترین راه برای استنشاق روغن رزماری بازکردن بطری و نفس کشیدن است. در عوض ، می توانید چند قطره بر روی پارچه یا دستمال بچینید و آن را نزدیک صورت خود نگه دارید.

بسیاری از افراد از دیفیوزرهای آروماتراپی استفاده می کنند که اسانس را در هوای اطراف پخش می کنند. به طور کلی ، از قرار دادن دیفیوزر در کنار نوزادان یا کودکان خردسال خودداری کنید ، زیرا دانستن میزان استنشاق آنها دشوار است.

 

استفاده موضعی

رزماری و سایر روغنهای اساسی هنگامی که آن را روی پوست خود قرار می دهید به راحتی جذب جریان خون می شوند. به طور کلی توصیه می شود روغنهای اساسی را با یک روغن حامل خنثی ، مانند روغن جوجوبا رقیق کنید. این به جلوگیری از تحریک احتمالی پوست و تبخیر زودرس روغن کمک می کند.

 

 

 

 

سخن پایانی:

روغن ضروری رزماری ، که از گیاه پخت و پز رایج مشتق می شود ، مدتهاست که در طب عامیانه محبوب بوده و اکنون در مطالعات علمی مفید واقع شده است. اگرچه بیشتر این بررسی ها و  تحقیقات مقدماتی است ، اما مطالعات نشان می دهد که این روغن اساسی با بهبود تمرکز ذهنی و حافظه ، مبارزه با ریزش مو ، تسکین درد و التهاب و کاهش استرس ، سلامتی شما را تقویت می کند.

در نهایت توجه داشته باشید که اگر می خواهید روغن رزماری را امتحان کنید ، کافی است آن را استشمام کنید یا یک نسخه رقیق شده را به صورت موضعی استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که روغن بسیار غلیظ است ، بنابراین شما فقط به چند قطره در هر بار زمان نیاز دارید.