در حقیقت انار از جمله میوه های فوق العاده سالم در روی کره زمین است . به طور کلی ، آنها حاوی طیف وسیعی از ترکیبات گیاهی مفید و ارزشمندی هستند که از نظر میوه های دیگر جزء محبوب ترین محسوب میشود .

بنابراین ، در همین راستا محققان نیز طبق بررسی ها و مطالعات نشان داده است که آنها ممکن است مزایای زیادی برای بدن شما داشته باشند ، اصولا عوارض و خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد .

در این مقاله از نولانو ، ما قصد داریم شما را با چندین خواص و فواید شگفت انگیز انار برای سلامتی نیز آشنا کنیم .

اطلاعات اساسی راجع به فواید انار

 فواید انار

سرشار از مواد مغذی غنی

در حالت کلی ، قطر میوه انار به عنوان توت طبقه بندی شده است و حدود 5 الی 12 سانتی متر (2 تا 5 اینچ) است . قرمز ، گرد و نوعی شبیه سیب قرمز با ساقه ای به شکل گل است.

همچنین پوست انار ضخیم و غیرقابل خوردن است ، اما صدها دانه خوراکی درون آن وجود دارد. هر دانه توسط یک پوشش دانه ای قرمز ، آبدار و شیرین احاطه شده است که به عنوان گیاه آریل نیز معروف است .

بدین ترتیب در رابطه با بذرها و گل ها قسمت های خوراکی میوه هستند ، به صورت خام خورده یا به صورت آب انار فرآوری می شوند ،  اما درنهایت پوست آن دور ریخته می شود.

اصولا انارها دارای مشخصات مغذی چشمگیری هستند ، یک فنجان آریل (174 گرم) حاوی:

 • فیبر: 7 گرم
  پروتئین: 3 گرم
  ویتامین C: 30٪ از RDI
  ویتامین K: 36٪ از RDI
  فولات: 16٪ از RDI
  پتاسیم: 12٪ از RDI

همواره لازم است بدانید که دانه های انار نیز بسیار شیرین هستند ، اما گاهی هم ممکن است ترش باشد.

با این حال ، واقعاً انارها از نظر ترکیبات گیاهی قوی و قدرتمندی که برخی از آنها دارای خواص دارویی قوی هستند ، می درخشند. در مجموع انار میوه ای است که حاوی صدها دانه خوراکی به نام گل پیاز است . آنها غنی از فیبر ، ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی فعال زیستی هستند ، اما متاسفانه حاوی مقداری قند هستند.

 

دارای اثرات ضد التهابی ارزشمند

همواره همه ما میدانیم که عارضه ناخوشایند التهاب مزمن ، یکی از عوامل اصلی و چالش برانگیز برای بسیاری از بیماری های جدی است . بنابراین این شامل بیماری های قلبی ، سرطان ، دیابت نوع 2 ، بیماری آلزایمر و حتی چاقی است .

انار دارای خواص ضد التهابی قوی است ، که عمدتا توسط خواص آنتی اکسیدانی پونیکالاژین ها ایجاد می شود. در همین راستا طبق بررسی ها و مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که آنها می توانند فعالیت التهابی را در دستگاه گوارش و همچنین در سرطان پستان و سلول های سرطانی روده بزرگ کاهش دهند .

بنابراین بر اساس یک مطالعه 3 ماهه در افراد دیابتی نشان داد که 1.1 فنجان (250 میلی لیتر) آب انار در روز نشانگرهای التهابی CRP را کاهش می دهد . در نتیجه ، اگر شما علاقه مند به کاهش التهاب ها در بدن خود هستید ، انار می تواند یک افزودنی عالی برای رژیم غذایی شما باشد .

 

کمک به مبارزه با سرطان پروستات

در اصل اکثر افراد می دانند که سرطان پروستات نوعی متداول و رایج در مردان است .

بنابراین در همین راستا نیز لازم است بدانید که طبق بررسی ها و مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره انار ممکن است تولید سلولهای سرطانی را کندتر کند و حتی باعث بروز آپوپتوز یا مرگ سلولی در سلولهای سرطانی شود .

همچنین آنتی ژن مخصوص پروستات (PSA) نشانگر خون برای سرطان پروستات است. در نتیجه مردانی که سطح PSA آنها در مدت زمان کوتاهی دو برابر می شود ، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات هستند.

اما با این وجود ، خوشبختانه محققان نیز طبق بررسی های ، یک مطالعه انسانی نشان داده اند که نوشیدن 8 اونس (237 میلی لیتر) آب انار در روز باعث افزایش دو برابر PSA از 1 سال تا چند سال می شود .

 

مفید برای سرطان پستان

در مجموع این نوع سرطان هم از نوع رایج ترین نوع سرطان ها در زنان می باشد .

عصاره انار ممکن است از تولید مثل سلول های سرطانی پستان جلوگیری کند ، حتی برخی از آنها را از بین می برد . با این وجود ، لازم است بدانید که شواهد در حال حاضر به مطالعات آزمایشگاهی محدود شده است . بنابراین قبل از ادعای ادعاها ، بررسی ها و تحقیقات بیشتری نیز لازم است.

در نهایت مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره انار می تواند به مقابله با سلول های سرطانی پستان کمک کند.

 خواص انار

کاهش فشار خون

در اصل همه ما این نوع عارضه خطرناک و کاملا جدی نیز روبرو هستیم و میدانیم که فشار خون بالا  یکی از عوامل اصلی ایست قلبی یا سکته مغزی است .

بنابراین ، در همین راستا طبق بررسی های یک مطالعه ، افراد مبتلا به فشار خون بالا پس از مصرف 5 اونس (150 میلی لیتر) آب انار به مدت دو هفته در روز ، کاهش قابل توجهی در فشار خون داشتند .همچنین براساس مطالعات دیگر اثرات مشابهی را نشان داده اند ، به ویژه برای فشار خون سیستولیک ، که بیشترین میزان فشار خون است .

 

کاهش خطر بیماری قلبی

در مجموع لازم است بدانید که یکی از خطرناک ترین نوع بیمری ها ،  بیماری قلبی است که شایع ترین علت مرگ زودرس در سراسر جهان است .  در اصل این یک بیماری پیچیده است که توسط عوامل مختلفی هدایت می شود.

در همین راستا ، بر اساس یک مطالعه 1 ماهه در 51 نفر با سطح تری گلیسیرید بالا نشان داد که 800 میلی گرم روغن دانه انار در روز به طور قابل توجهی تری گلیسیرید را کاهش می دهد و نسبت تری گلیسیرید، HDL را بهبود می بخشد.

همچنین طبق مطالعه دیگری تأثیر آب انار را نشان داده است که نوشیدن آب انار ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و کلسترول بالا مفید باشد ،  بررسی آنها به کاهش قابل توجهی در کلسترول LDL بد و همچنین سایر پیشرفت ها نیز اشاره کردند .

بنابراین طی چندین مطالعه انسانی نشان داده شده است که انار می تواند در برابر بیماری های قلبی فوایدی داشته باشد . مشخصات کلسترول شما را بهبود می بخشد و از کلسترول LDL در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

 

کمک به درمان اختلال نعوظ

در اصل آسیب اکسیداتیو می تواند جریان خون را در تمام مناطق بدن از جمله بافت نعوظ مختل کند.

بنابراین نشان داده شده است که آب انار به افزایش جریان خون و پاسخ نعوظ در خرگوش کمک می کند. بنابراین در یک مطالعه بر روی 53 مرد مبتلا به اختلال نعوظ ، انار فوایدی داشت ، اما این نکته را در نظر داشته باشید که از نظر آماری معنی دار نبوده است .

بنابراین ارتباط آب انار با کاهش علائم اختلال نعوظ وجود دارد ، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است .

 عصاره انار

کمک به مبارزه با عفونت های باکتریایی و قارچی

در حقیقت ، ترکیبات گیاهی موجود در انار می توانند به مبارزه با میکروارگانیسم های مضر کمک کنند . به عنوان مثال ، نشان داده شده است که آنها برای مقابله با برخی از انواع باکتریها و همچنین مخمرها نیز مفید است . بدین ترتیب ، توجه اساسی را در نظر داشته باشید که اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی ممکن است در برابر عفونت و التهاب دهان شما نیز محافظت کند. این شامل مواردی مانند التهاب لثه ، پریودنتیت و استوماتیت پروتز است .

 

کمک به بهبود حافظه

در واقع برخی از شواهد و بررسی ها نشان می دهند که انار می تواند حافظه را بهبود بخشد .

بنابراین در همین راستا نیز یک مطالعه در بیماران جراحی نشان داد که 2 گرم عصاره انار از کمبود حافظه پس از جراحی جلوگیری می کند . بدین ترتیب ، مطالعه دیگری در 28 فرد مسن با شکایت از حافظه نشان داد که 8 اونس (237 میلی لیتر) آب انار در روز به طور قابل توجهی مارکرهای حافظه کلامی و تکلم را بهبود می بخشد . همچنین بررسی ها و مطالعات روی موش ها نشان می دهد که انار می تواند به مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کند  .

 

بهبود عملکرد ورزشی

همانطور که طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده در این مبحث و چندین مقاله های  تثبیت شده که انار سرشار از نیترات های غذایی است ، که نشان داده شده است که باعث بهبود عملکرد ورزش می شود. بدین ترتیب یک مطالعه روی 19 ورزشکار که روی تردمیل می دوند نشان داد که یک گرم عصاره انار 30 دقیقه قبل از ورزش جریان خون را به طور قابل توجهی افزایش می دهد ، شروع خستگی را به تأخیر می اندازد و کارایی ورزش را افزایش می دهد .

بنابراین بررسی ها و مطالعات بیشتری لازم است ، اما به نظر می رسد که انار نیز همانند چغندر ، ممکن است برای عملکرد بدنی مفید باشد. همچنین ، ممکن است با افزایش جریان خون ، عملکرد ورزشی را بهبود بخشد.

سخن پایانی:

بنابراین انار یکی از غذاهای سالم روی کره زمین است که با مواد مغذی و ترکیبات گیاهی قدرتمند همراه است.

آنها مزایای گسترده ای دارند و ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف جدی از جمله بیماری های قلبی ، سرطان ، آرتروز و سایر بیماری های التهابی کمک کنند.

علاوه بر این ، آنها ممکن است حافظه و عملکرد ورزشی شما را تقویت کنند.