هنگامی که دستگاه گوارش شما تحریک می شود یا در معرض چیزی قرار دارد که به سلامتی شما آسیب می رساند ، خود به خود اعصاب به سیستم شما سیگنال می دهند که محتویات آن را در اسرع وقت اخراج کند . استفراغ ، اسهال یا هر دو نتیجه ی آن می باشد . این دو علائم اغلب با هم همراه هستند ، و به صورت معمول با شرایط متداول همانند ویروس معده یا مسمومیت غذایی در ارتباط هستند. از آنجا که اسهال و استفراغ با بسیاری از تشخیص ها همراه است ، ممکن است دانستن اینکه چه عواملی باعث آنها می شود ، کمی دشوار باشد . در این مبحث برخی از دلایل احتمالی برای آن آورده شده است .

 

 

علائم اسهال و استفراغ

 

1) آنفولانزای معده

گاستروانتریت ویروسی از یک بیماری مسری  است که در اثر چندین موارد مختلف ویروس مانند نورو ویروس ایجاد می شود. همچنین به عنوان آنفولانزای معده نیز شناخته می شود ، همانند آنفولانزا نیست که یک وضعیت تنفسی است . گاستروانتریت ویروسی باعث التهاب در معده و روده ها می شود. می توانید آن را از تماس نزدیک با افراد یا سطوح آلوده دریافت کنید . علائم بر اساس ویروس اساسی کاملا متفاوت است اما به طور معمول شامل موارد زیر است :

 • اسهال
  استفراغ
  دستیابی
  تب
  لرز

علائم تهوع و اسهال

 

گاستروانتریت معمولا طی چند روز به تنهایی برطرف می شود. درمان با جلوگیری از کم آبی از طریق ریختن آب یا مایعات دیگر متمرکز است .

 

2) مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی با خوردن یا نوشیدن چیزی آلوده به باکتری ها ، ویروس یا انگل ایجاد می شود . قالب و سموم شیمیایی یا طبیعی نیز می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند . میلیون ها نفر سالانه در آمریکا با مسمومیت غذایی پایین می آیند . این علائم شامل :

 • اسهال آبکی
  حالت تهوع
  استفراغ
  گرفتگی معده

در بیشتر موارد ، این علائم کاملا خفیف بوده و به تنهایی در طی یک یا دو روز برطرف می شوند . با این وجود ، مسمومیت غذایی می تواند علائم موثر و شدیدی را ایجاد کند که نیاز به معالجه پزشکی دارد.

 

3) استرس ، اضطراب یا ترس

اگر تا به حال مشکل معده عصبی نیز داشته باشید ، می دانید که احساسات شدید می تواند بر روده شما تاثیرگذار باشد . دستگاه گوارش شما می تواند توسط ترس ، استرس یا اضطراب تأثیر منفی بگذارد. این می تواند باعث اسهال ، استفراغ یا خشکی شدید شود. احساسات قدرتمند پاسخ مبارزه یا پرواز را برانگیخته است . در حقیقت این امر بدن شما را در معرض هوشیاری قرار می دهد و هورمون های استرس همانند آدرنالین و کورتیزول را فعال می کند . این هورمون ها موجب خالی شدن روده ها می شوند . آنها همچنین خون را از معده شما به سمت اندام های حیاتی که امکان دارد در مواقع اضطراری که به آنها احتیاج دارید ، منحرف می کنند و باعث می شوند عضلات شکمی سفت شوند. همه این واکنش های جسمی می تواند باعث اسهال یا استفراغ شود . کاهش استرس با تمرینات عمیق تنفس و پرداختن به اضطراب با یک متخصص بهداشت روان می تواند کمک شایانی کند.

 


بیشتر بخوانید : هنگامی که سطح کلسیم پایین است چه اتفاقی می افتد؟


4) سندرم استفراغ حلقوی

سندرم استفراغ حلقوی با قسمت هایی از استفراغ شدید مشخص می شود که دلیل مشخصی ندارند. این قسمت ها می توانند ساعت ها یا حتی روز ها ادامه دار باشند. آنها غالبا در همان روز شروع می شوند ، در همان زمان دوام دارند و از نظر شدت یکنواخت هستند. این قسمت ها ممکن است با دوره هایی که هیچ استفراغی رخ نمی دهد ، در هم پیچیده شوند .

علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • اسهال
  تعریق شدید
  عقب نشینی
  حالت تهوع شدید

علت سندرم استفراغ حلقوی ناشناخته است ، اما استرس یا سابقه خانوادگی میگرن ممکن است یک عامل مهم به خصوص در کودکان باشد . برخی از محرک های این بیماری شامل کافئین ، پنیر یا شکلات است . اجتناب از این غذاها ممکن است به کاهش یا از بین بردن حملات نیز کمک کند.

 

5) اسهال مسافر

تغییر محیط ، به خصوص در مکانی با شرایط بهداشتی کمتر از حد مطلوب ، ممکن است منجر به اسهال مسافر شود . زیرا این وضعیت در اثر خوردن یا نوشیدن چیزی نجس یا آلوده ایجاد می شود .

و علائم شامل:

 • اسهال
  گرفتگی معده
  حالت تهوع
  استفراغ

معمولا  اسهال مسافرتی هنگامی که غذای آلوده نخورید ، به خودی خود پاک از بین می رود . برای شناسایی باکتری یا ارگانیسم ایجاد کننده اسهال حتما به پزشک خود مراجعه کنید:

 • بیش از چند روز ادامه دارد
  با کم آبی شدید همراه است
  شما اسهال خونی یا شدید دارید
  شما استفراغ مداوم دارید

داروهای ضد اسهال بدون نسخه می توانند به شما کمک کنند. در بعضی موارد ، داروهای تجویز شده ممکن است لازم باشد .

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد گرمازدگی بدانید.


 

6) بیماری حرکتی

بیماری حرکتی می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد . با مسافرت در اتومبیل ، قایق ، هواپیما یا وسیله نقلیه دیگر می توان آن را برانگیخت. بیماری حرکتی زمانی اتفاق می افتد که سیستم عصبی مرکزی اطلاعات ناسازگار از گوش داخلی و سایر سیستم های حسی درباره جریان حرکت بدن شما دریافت می کند . به همین دلیل است که چرخاندن سر یا بدن به وسیله نقلیه در حال حرکت می تواند یک قسمت از بیماری حرکت را تحریک کند. علائم شامل:

 • احساس کنجکاوی
  شکستن در عرق سرد
  اسهال فوری
  استفراغ

داروهایی وجود دارد که می توانید قبل از مسافرت مصرف کنید که ممکن است در جلوگیری از بیماری حرکتی به شما کمک کند. چند داروی خانگی شامل موارد زیر است:

استراحت كردن
آدامس
نوشیدن زنجبیل ale
مصرف مکمل زنجبیل

بیماری حرکتی معمولا طی چند ساعت از بین می رود.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید راجع به سپسیس بدانید.


 

7) بارداری

مسائل مربوط به هضم از موارد شایع در دوران بارداری است . این شامل :

 • حالت تهوع
  استفراغ
  اسهال
  یبوست

حالت تهوع و استفراغ اغلب در طی 4 ماه اول ، هنگامی که تغییرات هورمونی اتفاق می افتد ، رخ می دهد. در صورت جلوگیری از غذاهای خوش بو و جلوگیری از خوردن غذاهای کوچک و مکرر به شما کمک می کند . حالت تهوع و استفراغ شدید و بی پایان در دوران بارداری ممکن است ناشی از اختلال غیرعادی به نام hyperemesis gravidarum باشد . اگر اسهال شما با ترشحات واژن و کمردرد نیز همراه است ، باید سریعا به پزشک اطلاع دهید . گاهی اوقات این مسئله ی علائم به این معنی است که شما در حال زایمان زودرس هستید .

 

 استفراغ

 

8) داروهای خاص

برخی از داروهای تجویزی ممکن است به عنوان عوارض کاملا جانبی باعث  اسهال و استفراغ شوند. این شامل برخی از آنتی بیوتیک ها می باشد . اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک ممکن است باعث شود:

 • مدفوع شل
  حرکات مکرر روده
  حالت تهوع
  استفراغ

این علائم ممکن است یک هفته یا بیشتر از شروع مصرف دارو رخ دهد و ممکن است هفته ها پس از قطع مصرف ادامه دار باشد . سایر داروهای تجویز شده نیز می توانند موجب  بروز این علائم نیز شوند. برچسب های داروهای تجربی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا استفراغ و اسهال ذکر شده است یا نه . اگر چنین است ، در صورت بروز این علائم مطمئن شوید که از آبرسانی خودداری کنید و در مورد راهکارهای کاهش ناراحتی با پزشک خود صحبت کنید.

 

9) نوشیدن زیاد الکل

نوشابه های الکلی باعث ترشح اسید معده شما می شوند . نوشیدن بیش از حد نیز می تواند باعث ایجاد التهاب در معده و علائم گوارشی همانند تهوع ، استفراغ و اسهال شود. نوشیدن کمتر الکل و آب کردن نوشیدنی های الکلی با میکسر می تواند کمک کند.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درمورد آپاندیسیت بدانید.


 

10) بیماری کرون

بیماری کرون نوعی بیماری مزمن التهابی روده است. علت آن مشخص نیست. انواع مختلفی از بیماری کرون وجود دارد. علائم شامل:

 • دل درد
  اسهال ، که ممکن است خون باشد
  استفراغ بیش از حد
  لرز
  تب
  احساس ضعف

این علائم می تواند علائمی باشد که وضعیت شما رو به وخامت است یا نیاز به مراقبت پزشکی دارد. بیماری کرون به طور معمول با داروهای تجویزی درمان می شود. همچنین ممکن است از مصرف داروهای ضد اسهال بدون نسخه ، احساس تسکین کنید . همچنین استعمال سیگار می تواند علائم کرون را کاملا بدتر کند و باید از آن جلوگیری کرد.

 


بیشتر بخوانید : در مورد سرطان ریه چه باید دانست؟


 

11 ) انواع خاصی از سرطان

سرطان روده بزرگ ، لنفوم ، سرطان لوزالمعده و برخی انواع دیگر ممکن است باعث علائم معده مانند اسهال ، استفراغ یا یبوست شود. برخی از اشکال سرطان تا زمان بروز علائم معده قابل تشخیص نیستند. درمان سرطان مانند شیمی درمانی نیز می تواند باعث استفراغ ، حالت تهوع و اسهال شود. به پزشک اطلاع دهید که آیا علائم شما همراه است :

 • درد
  تب
  سرگیجه
  کاهش وزن

داروها و تغییر سبک زندگی وجود دارد که می تواند به شما در کاهش تهوع و سایر علائم نیز کمک شایانی کند .

 

12)  سندرم روده تحریک پذیر

IBS همچنین به عنوان روده بزرگ اسپاسمی شناخته می شود. در زنان شایع تر از مردان است. علائمی که می توانند از نظر شدت متفاوت باشند. آنها شامل موارد زیر هستند :

 • اسهال
  یبوست
  استفراغ
  نفخ
  دل درد

IBS می تواند یک بیماری کاملا مزمن و طولانی مدت باشد. هیچ درمانی وجود ندارد ، اما تغییرات رژیم غذایی و دارو می تواند به آن کمک کند .

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درباره صرع بدانید.


 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

از آنجا که اسهال و استفراغ می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، اگر علائم بهبود نیافته است یا وخیم تر نشود ، باید در صورت کمک پزشکی به پزشک مراجعه کنید . افرادی که همیشه برای اسهال و استفراغ مزمن باید به پزشک مراجعه کنند شامل موارد زیر است :

 • نوزادان
  کودکان نو پا
  فرزندان
  بزرگترها

و کسانی که دارای سیستم ایمنی بدن هستند . در صورت وجود هر کسی باید با پزشک خود معاینه صورت گیرد :

 • اسهال خونین است و بیش از سه روز ادامه دارد
  استفراغ غیرقابل کنترل و یا جمع آوری مجدد ، که باعث نمی شود بیش از یک روز از مایعات جلوگیری شود
  علائم کم آبی ، از جمله: سرگیجه
  چشمهای گود رفته
  گریه بدون اشک
  ناتوانی در ایستادگی یا ادرار کردن
  ادرار بسیار تاریک
  گرفتگی عضلات
  سرگیجه
  ضعف
  گیجی
  تب بیش از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد)
  درد شدید یا گرفتگی عضلات
  لرزهای غیر قابل کنترل