سینوزیت حاد (رینو سینوزیت حاد) باعث می شود حفره های اطراف مسیر بینی شما ( سینوس ها ) ملتهب و متورم شود؛ که باعث ایجاد اختلال در حرکت مایع در بینی شده و باعث می شود مایع مخاطی به سمت بالا حرکت کند. بینی پر فشار و فشار روی گونه های ما ، نزدیک چشم یا بالای پیشانی ممکن است به معنای ابتلا به سینوزیت حاد باشد.

سینوزیت حاد ، التهاب کوتاه مدت غشایی است که بینی شما و سینوس های اطراف را خط می کند. این مانع از توانایی شما در تخلیه مخاط از بینی و سینوس های شما می شود. سینوزیت حاد بیشتر به دلیل سرماخوردگی باعث عفونت ویروسی می شود. با این حال ، این می تواند به دلایل غیر عفونی نیز باشد. طبق آکادمی آمریکایی گوش و حلق و بینی ، سینوزیت حاد شایع است. این بیماری در حدود 1 از 8 بزرگسال در سال است.

 

علائم سینوزیت حاد

بیماری سینوزیت

-گرفتگی بینی
-تخلیه مخاطی ضخیم زرد یا سبز از بینی
-گلو درد
-سرفه ، بخصوص تشدید آن در شب
-تخلیه مخاط در پشت گلو شما
-سردرد
-درد ، فشار یا حساسیت به پشت چشم ، بینی ، گونه ها یا پیشانی
-درد گوش
-درد دندان
-بوی بد دهان
-کاهش حس بویایی
-کاهش حس چشایی
-تب
-خستگی

عوامل ایجاد سینوزیت حاد

بیماری ها و شرایطی که می تواند باعث سینوزیت حاد شود یا شامل شود:

-عفونت های ویروسی
-عفونت های باکتری
-آلرژی داخل بینی ، مانند تب یونجه
-پولیپ بینی یا تومورهای دیگر
-انحراف دیواره بینی
-آدنوئیدهای آلوده
-فیبروز کیستیک ، یک بیماری ژنتیکی ارثی است که مخاط غلیظ و چسبنده در بدن ایجاد می شود
-دندان آلوده همچنین می تواند باعث سینوزیت حاد شود. در موارد نادر ، باکتری ها می توانند از دندان آلوده به سینوس ها سرایت کنند.

 

بیماری سینوزیت

نحوه تشخیص سینوزیت حاد

تشخیص سینوزیت حاد معمولاً شامل معاینه فیزیکی و توسط پزشک صورت می گیرد . پزشک شما با انگشتان دست خود را به آرامی روی سینوسهای شما فشار می دهد تا عفونت را تشخیص دهد. امتحان ممکن است با شناسایی نور التهاب به بینی شما باشد تا التهاب ، پولیپ ، تومور یا سایر ناهنجاریها را تشخیص دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش های زیر را برای تأیید تشخیص انجام دهد:

معاینه جسمی:

پزشک برای یافتن علت علایم شما، بینی یا گلویتان را لمس می کند. همچنین ممکن است از ابزاری برای باز نگه داشتن بینی تان استفاده کند و از داروهایی استفاده کند تا عروق خونی مسیر بینی منقبض شود. این کار باعث می شود دیدن مسیر بینی راحت تر باشد. سپس پزشک با استفاده از یک نور مسیر بینی شما را روشن می کند تا التهاب یا مایعات داخل بینی تان را مشاهده کند. به علاوه این معاینه ی چشمی به پزشک کمک می کند تا ایجاد سینوزیت در اثر شرایط فیزیکی مانند پولیپ بینی یا سایر اختلالات را بررسی کند.

کشت بافتی از بینی و سینوس

انجام تست های آزمایشگاهی معمولاً برای تشخیص سینوزیت حاد ضرورتی ندارد؛ اما با این حال در مواردی که علایم بیماری به درمان پاسخ نمی دهد یا علایم پیشرونده هستند، کشت بافتی ممکن است به تعیین دقیق علت بیماری مانند شناسایی علل باکتریایی کمک کند.

آندوسکوپی بینی

پزشک ممکن است با استفاده از آندوسکوپ بینی به بینی شما نگاه کند. این دامنه نازک و انعطاف پذیر فیبر نوری است. دامنه به پزشک کمک می کند تا التهاب یا سایر ناهنجاری های سینوسهای شما را تشخیص دهد.

 

تست های تصویربرداری

پزشک شما ممکن است برای تشخیص دقیق بیماری ،سی تی اسکن یا MRI را برای جستجوی التهاب یا سایر ناهنجاری های بینی یا سینوسی تجویز کند. سی تی اسکن از پرتوهای X و رایانه در حال چرخش برای گرفتن تصاویر دقیق و مقطعی از بدن شما استفاده می کند. MRI با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی ، تصاویر 3 بعدی از بدن شما را می گیرد. هر دو آزمایش غیر تهاجمی هستند.

 


بیشتر بخوانید:

هر آنچه باید درمورد درباره سندرم بینی خالی بدانید.


 

عوامل تشدید سینوزیت حاد

عوامل زیر می توانند خطر ابتلا به سینوزیت حاد را افزایش دهند:

آلرژی داخل بینی
ناهنجاری های عبور بینی ، مانند یک سپتوم انحرافی یا پولیپ بینی
استعمال دخانیات یا تنفس مکرر در سایر آلاینده ها
آدنوئیدهای بزرگ یا ملتهب
فعالیت هایی که منجر به تغییرات فشار مانند پرواز و غواصی می شوند
سیستم ایمنی ضعیف
فیبروز سیستیک

بیماری سینوزیت

روش های درمان سینوزیت

اسپری های نمکی بینی، چندین بار در روز از آنها برای شستشو و پاک کردن معابر بینی استفاده کنید.

مطوب و هیدراته بمانید. برای کمک به مخاط نازک مایعات زیادی بنوشید.

اسپری کورتیکواستروئید بینی بدون نسخه (OTC)،اسپری هایی مانند فلوتیکازون پروپیونات (فلوناز) می توانند التهاب داخل جمجمه و سینوس را کاهش دهند.

درمان ضد احتقان دهانی OTC، این روشهای درمانی مانند شبه افدرین (سودافد) می توانند مخاط را خشک کنند.

کاهش دهنده درد OTC، تسکین دهنده درد مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Motrin ، Advil) می توانند به تسکین درد سینوس کمک کنند.

آنتی بیوتیک ها، به درمان سينوزیت حاد ناشی از عفونت های ویروسی یا قارچی کمک نمی کنند. اغلب موارد سینوزیت های باکتریایی، بدون استفاده از آنتی بیوتیک بهبود می یابند. آنتی بیوتیک هایی که برای درمان سینوزیت های ناشی از عفونت های باکتریایی استفاده می شوند شامل آموکسی سیلین (آموکسیل و غیره)، دوکسی سیکلین(دوریکس، منودوکس و غیره) یا داروی ترکیبی تری متوپریم سولفامتوکسازول ( باکتریم، سپترا و غیره) می باشند. در مواردی که عفونت باکتریایی رفع نشود یا سینوزیت عود کند، پزشک ممکن است از آنتی بیوتیک های مختلف استفاده کند.
اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کند، مصرف دارو در یک دوره ی زمانی کامل ضروری است. یعنی معمولاً شما به مدت 10 تا 14 روز، نیاز به مصرف دارو دارید؛ حتی اگر علایمتان بهتر شد. اگر مصرف این داروها را زودتر از زمان تعیین شده قطع کنید، علایم شما ممکن است دوباره عود کند.

داروهای تجویزی ،پزشک موردنظر اگر فکر کند شما سینوزیت حاد باکتریایی دارید ، ممکن است  برای درمان آن  آنتی بیوتیک تجویز کند.

عکس های آلرژی، اگر تصور می شود آلرژی داخل بینی مربوط به دوره سینوزیت حاد شما باشد ، پزشک ممکن است شما را به عنوان یک متخصص آلرژی مشاهده کند. متخصص آلرژی می تواند ببیند که آیا عکس های آلرژی به شما کمک می کند تا بتوانید راحت تر با سینوزیت آلرژی مقابله کنید.

 

بیماری سینوزیت

 

عمل جراحی، در بعضی موارد ، عمل جراحی برای درمان علت اصلی سینوزیت حاد لازم است.

در صورت مشاهده موارد زیر پزشک ممکن است عمل جراحی را انجام دهد:

پولیپ یا تومورهای بینی را برطرف کنید
یک سپتوم بینی انحرافی را اصلاح کنید
سینوس های خود را تمیز و تخلیه کنید

درمان های جایگزین زیر ممکن است به تسکین علائم حاد سينوزیت شما کمک کند:

گیاهان ،گیاه نسترشتی و ترب کوهی ممکن است برای تسکین برخی از علائم حاد سینوزیت مفید باشد. این مطالعه درمورد یک منبع معتبر آلمانی که در سال 2007 منتشر شده است ، در مقایسه با درمان با آنتی بیوتیک استاندارد ، خطر کمتری برای عوارض جانبی ایجاد کرده است. در مورد ایمنی و دوزهای خود از پزشک خود سوال کنید.

طب سوزنی ،در حالی که هیچ مدرک علمی سختی برای تأیید اثربخشی آنها در معالجه این بیماری وجود ندارد ، برخی از افراد گزارش می دهند که طب سوزنی و طب فشاری برای سینوزیت حاد ناشی از آلرژی تسکین می یابند.

 


بیشتر بخوانید:

هر آنچه باید درباره صرع بدانید.


 

آیا می توان از سینوزیت حاد جلوگیری کرد؟

ممکن است بتوانید از ابتلا به سينوزیت حاد جلوگیری کنید:

-برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن ، یک رژیم غذایی سالم بخورید.

-از دود سیگار و سایر آلاینده های هوا خودداری کنید.

-تماس خود را با افرادی که عفونت حاد تنفسی یا سینوسی دارند به حداقل برسانید.

-مسیر بینی را شستشو دهید، مبرای این کار میتوانید از بطری مخصوصی که طراحی شده است (Sinus Rinse و غیره) استفاده کنید. این روش درمان در منزل، که شستشوی بینی (nasal lavage ) نامیده می شود، می تواند به پاکسازی سینوس ها کمک کند. اگر بخواهید خودتان محلول شستشوی بینی را تهیه کنید، از آب تمیز ( تصفیه شده، استریل که قبلاً جوشانده و سرد شده است یا آب فیلتر شده از طریق دستگاه تصفیه با منافذ 1 میکرون یا ریزتر) برای تهیه محلول استفاده کنید و نیز وسیله ای که با آن عمل شستشوی بینی را انجام می دهید، بعد از هر بار استفاده با آب تمیز بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.قبل و بعد از غذا خوردن حتما دست های خود را با مواد ضد عفونی کننده بشویید.

-برای مرطوب نگه داشتن هوا و سینوس های خود از مرطوب کننده در هوای خشک استفاده کنید.

-پارچه گرم روی صورت خود بگذارید،حوله گرم و مرطوب اطراف چشم، گونه و بینی خود بگذارید تا درد صورتتان کمتر شود.

-میتوانید برای پیشگیری از بروز این بیماری از واکسن آنفولانزای سالانه استفاده کنید.

-هنگامی که احتقان بینی دارید ، از داروهای سرکوب کننده دهان استفاده کنید.

-زیاد استراحت کنید، این مورد به مقابله ی بدن شما با عفونت و تسریع بهبودی بیماری کمک می کند.

-مقدار زیادی مایعات بنوشید، باید مایعاتی مانند آب یا آبمیوه را به مقدار زیاد مصرف کنید. این باعث می شود ترشحات موکوس رقیق تر شده و تخلیه ترشحات بهتر انجام گیرد. از مایعاتی که حاوی کافئین یا الکل هستند پرهیز کنید زیرا این مایعات می توانند بدن شما را دچار کمبود آب کنند. همچنین نوشیدن الکل می تواند تورم پوشش سینوس ها و بینی را تشدید کند.