سرطان گلو چیست ؟

یکی از انواع دیگر سرطان ها که باعث آسیب و یا از بین بردن گلو می شود ، سرطان گلو می باشد . سرطان نوعی بیماری است که در آن سلول های غیر طبیعی در بدن تکثیر و کنترل نشده تقسیم می شوند ؛ در واقع همین سلول های غیر طبیعی رشد بدخیمی ایجاد می کنند که تومور نامیده می شود .

سرطان گلو به سرطان جعبه صدا ، تارهای صوتی و سایر قسمت های گلو مانند لوزه ها و حنجره گفته می شود. سرطان گلو اغلب در دو دسته سرطان حلق و سرطان حنجره دسته بندی می شود . در واقع گلو شما یک لوله عضلانی است که از پشت بینی شروع شده و به گردن شما ختم می شود. سرطان گلو اغلب در سلولهای مسطحی شروع می شود که داخل گلو شما را پوشانده است . در این بخش از مقاله نولانو با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

سرطان گلو

 

علائم سرطان گلو

سرطان گلو مانند بسیاری از بیماری ها و سرطان های دیگر با علائم و نشانه هایی همراه است که فرد را از وجود خود آگاه می سازد .

برخی از علائم سرطان گلو عبارتند از :

 • ایجاد تغییر در صدا مانند ترک خوردگی یا گرفتگی صدا
 • مشکل در بلع یا تنفس
 • گلو درد ، سرفه یا گوش درد که برطرف نمی شود .
 • سردرد
 • توده گردن
 • کاهش وزن بدون دلیل

 

انواع سرطان گلو

سرطان گلو در انواع مختلفی وجود دارد و هر یک از آنها علائم خاص خود را ایجاد می کند و درمان متفاوتی خواهند داشت . اگرچه تمام سرطان های گلو شامل توسعه و رشد سلول های غیرطبیعی است ، اما پزشک برای تعیین موثرترین برنامه درمانی مجبور است نوع خاص شما را شناسایی کند.

دو نوع اصلی سرطان گلو عبارتند از :

 • سرطان سلول سنگفرشی : این نوع شایعترین سرطان گلو است و بر سلولهای تخت پوشاننده گلو تأثیر می گذارد.
 • آدنوکارسینوم  : این نوع سرطان گلو سلولهای غده را تحت تأثیر قرار می دهد و نادر است.

دو دسته سرطان گلو عبارتند از :

سرطان حلق : همانطور که از اسم آن پیداست ، این نوع سرطان در حلق ایجاد می شود ، در واقع حلق یک لوله توخالی است که از پشت بینی به بالای لوله شما می رسد.

برخی از سرطان های حلق که در گردن و گلو ایجاد می شوند عبارتند از:

 • سرطان نازوفارنکس (قسمت فوقانی گلو)
 • سرطان دهانه حلق (قسمت میانی گلو)
 • سرطان هایپوفارنکس (قسمت پایین گلو)
 • سرطان حنجره : این سرطان در حنجره ایجاد می شود ، که جعبه صدای شما است.

 

 

علل سرطان گلو

ممکن است علل و دلایل بسیاری در ایجاد سرطان گلو نقش داشته باشد ، در واقع سرطان گلو زمانی اتفاق می افتد که سلول های گلو دچار جهش های ژنتیکی شوند. این جهش ها باعث رشد غیرقابل کنترل سلول ها و ادامه زندگی آنها پس از مرگ سلول های سالم می شود. سلولهای تجمع یافته می توانند باعث ایجاد تومور در گلو شوند ، که برخی از این تومور ها بدخیم و برخی دیگر خوش خیم هستند . به طور دقیق مشخص نیست که چه عواملی باعث جهش می شود که باعث سرطان گلو می شود. اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلای شما به آن را افزایش دهد .

 

مراحل سرطان گلو

سرطان گلو بسته به شدت آن دارای 5 مرحله می باشد که در هر مرحله که پیش می روید ، شدت بیماری نیز افزایش می یابد . اگر پزشک شما سلول های سرطانی را در گلو شما پیدا کند ، ممکن است آزمایشات اضافی را برای شناسایی مرحله یا میزان سرطان شما تجویز می کنند. مراحل از 0 تا 4 به شرح زیر است :

 • مرحله 0 : در این مرحله تومور فقط در لایه بالایی سلولهای قسمت آسیب دیده گلو است .
 • مرحله 1 : تومور کمتر از 2 سانتی متر است و محدود به بخشی از گلو است که از آنجا شروع شده است .
 • مرحله 2 : تومور بین 2 تا 4 سانتی متر است یا ممکن است به یک ناحیه نزدیک رشد کرده باشد .
 • مرحله 3 : تومور بزرگتر از 4 سانتی متر است و به سایر ساختارهای گلو رشد کرده یا به یک گره لنفاوی گسترش یافته است .
 • مرحله 4 : تومور به غدد لنفاوی یا اندام های دور گسترش یافته است .

 

 

سرطان گلو

تشخیص سرطان گلو

اگر مدتی است که دچار درد در گلو شده اید و برخی از علائم گفته شده در بالا را دارید بهتر است برای تشخیص دقیق آن به پزشک مراجعه کنید . در هنگام مراجعه پزشک  به منظور تشخیص سرطان گلو ، ممکن است موارد زیر را توصیه کند :

– معاینه دقیق گلو و حلق

پزشک شما ممکن است در طی روشی موسوم به آندوسکوپی ، از دامنه مخصوص نور (آندوسکوپ) استفاده کند تا از نزدیک گلو شما را مورد بررسی و معاینه قرار دهد . یک دوربین کوچک در انتهای آندوسکوپ تصاویر را به صفحه تصویری منتقل می کند که پزشک برای مشاهده علائم ناهنجاری در گلو شما تماشا می کند . نوع دیگری از دامنه (لارنگوسکوپ) را می توان در جعبه صدای شما قرار داد. از لنزهای بزرگنمایی برای کمک به پزشک در بررسی تارهای صوتی شما استفاده می کند. به این روش لارنگوسکوپی گفته می شود .

– حذف نمونه بافت برای آزمایش

اگر در حین انجام آندوسکوپی یا لارنگوسکوپی ناهنجاری مشاهده شود ، پزشک می تواند ابزارهای جراحی را برای جمع آوری نمونه بافت (نمونه برداری) از وسط عبور دهد. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود و همچنین ممکن است پزشک با استفاده از روشی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف نمونه ای از تورم غدد لنفاوی را تجویز کند .

– آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری ، از جمله اشعه ایکس ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ، ممکن است به پزشک شما کمک کند تا میزان سرطان شما را بیش از سطح گلو یا جعبه صدا تشخیص دهد .

– صحنه سازی

به محض تشخیص سرطان گلو ، مرحله بعدی تعیین میزان (مرحله) سرطان است. دانستن مرحله به تعیین گزینه های درمانی شما کمک می کند . مرحله سرطان گلو با اعداد رومی I تا IV مشخص می شود . هر زیرگروه سرطان گلو معیارهای خاص خود را برای هر مرحله دارد. به طور کلی ، مرحله اول سرطان گلو ، تومور کوچک تری را نشان می دهد که محدود به یک ناحیه گلو است. مراحل بعدی سرطان پیشرفته تر را نشان می دهد ، مرحله IV پیشرفته ترین مرحله است.

 

سرطان گلو

 

درمان سرطان گلو

پس از تشخیص پزشک به اینکه شما به سرطان گلو مبتلا شده اید ، مرحله بعدی نحوه درمان مناسب با شدت و مرحله سرطان است که شما در آن قرار دارید . گزینه های درمانی شما بر اساس بسیاری از عوامل مانند محل و مرحله سرطان گلو ، نوع سلول های درگیر ، سلامت کلی و تنظیمات شخصی شما تنظیم شده است. در مورد مزایا و خطرات هر یک از گزینه های خود با پزشک مشورت کنید .

برخی از روش های درمان سرطان گلو عبارتند از :

 

– پرتو درمانی

یکی از روش های درمان برای سرطان گلو و دیگر انواع سرطان ها می باشد . پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پرانرژی از منابعی مانند اشعه ایکس و پروتون ، اشعه را به سلولهای سرطانی منتقل می کند و باعث مرگ آنها می شود.

پرتودرمانی می تواند از یک ماشین بزرگ در خارج از بدن شما انجام شود (اشعه پرتوی خارجی) ، یا پرتودرمانی می تواند از طریق دانه ها و سیم های رادیواکتیو کوچک انجام شود که می توانند در داخل بدن ، در نزدیکی سرطان قرار بگیرند (براکی تراپی). برای سرطان های گلو در مراحل اولیه ، پرتودرمانی ممکن است تنها روش درمانی لازم باشد. برای سرطان های پیشرفته گلو ، پرتودرمانی ممکن است با شیمی درمانی یا جراحی ترکیب شود. در سرطان های بسیار پیشرفته گلو ، ممکن است از پرتودرمانی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبودی بیشتر شما استفاده شود.

– عمل جراحی

اگر تومور بدخیم باشد و وضعیت بیمار بسیار وخیم باشد ، پزشک در مرحله اول جراحی را بلافاصله برای کاهش علائم و بهبود بیمار توصیه می کند . در حقیقت انواع روش های جراحی برای درمان سرطان گلو به محل و مرحله سرطان شما بستگی دارد .

برخی از گزینه های جراحی برای درمان سرطان گلو ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • جراحی برای سرطان گلو در مراحل اولیه : سرطان گلو که محدود به سطح گلو یا تارهای صوتی است ، ممکن است با استفاده از آندوسکوپی با جراحی درمان شود. پزشک شما ممکن است یک آندوسکوپ توخالی را در گلو یا جعبه صدای شما قرار دهد و سپس ابزارهای ویژه جراحی یا لیزر را از طریق وسعت عبور دهد. با استفاده از این ابزارها ، پزشک می تواند سرطان های بسیار سطحی را تراش ، برش یا در صورت لیزر بخار کند.
 • جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از حنجره : این نوع جراحی معمولا برای تومورهای کوچک تر به کار می رود ، پزشک ممکن است بخشی از حنجره شما را که تحت تأثیر سرطان قرار دارد برداشته و تا آنجا که ممکن است حنجره را ترک کند . پزشک شما ممکن است توانایی شما را در مکالمه و تنفس طبیعی حفظ کند. برای تومورهای بزرگتر و گسترده تر ، ممکن است لازم باشد که کل حنجره خود را بردارید. سپس لوله تنفس شما به یک سوراخ (استوما) در گلو متصل می شود تا بتوانید نفس بکشید (تراکئوتومی). اگر کل حنجره شما برداشته شود ، چندین گزینه برای بازیابی گفتار خود دارید. برای یادگیری صحبت کردن بدون حنجره خود می توانید با یک آسیب شناس گفتاری مشورت کنید.
 • جراحی برای برداشتن بخشی از گلو (حنجره بینی) : سرطان های کوچک تر گلو ممکن است نیاز به برداشتن تنها قسمت های کوچک گلو در حین جراحی داشته باشند. قسمت هایی که برداشته می شود ممکن است دوباره ساخته شود تا به شما امکان دهد غذا را به طور معمول قورت دهید. جراحی برای برداشتن بیشتر گلو معمولاً شامل حذف جعبه صدای شما نیز می شود. پزشک ممکن است بتواند گلو شما را بازسازی کند تا به شما اجازه دهد غذا را قورت دهید.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی سرطانی (تشریح گردن) : اگر سرطان گلو در عمق گردن شما گسترش یافته باشد ، پزشک ممکن است جراحی برای برداشتن برخی یا تمام غدد لنفاوی را برای دیدن وجود سلول های سرطانی در شما توصیه کند.

بهتر است بدانید که جراحی خطر خونریزی و عفونت را به همراه دارد و همچنین سایر عوارض احتمالی ، مانند مشکل در گفتار یا بلع ، به روش خاصی بستگی دارد .

 

– شیمی درمانی

در مراحل اولیه سرطان و شرایطی که وضعیت بیمار بسیار وخیم نباشد از شیمی درمانی استفاده می شود . همچنین در شیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را از بین می برد. شیمی درمانی اغلب همراه با پرتودرمانی در درمان سرطان های گلو استفاده می شود. برخی از داروهای شیمی درمانی سلولهای سرطانی را نسبت به پرتودرمانی حساس تر می کنند. اما ترکیب شیمی درمانی و پرتودرمانی عوارض جانبی هر دو روش درمانی را افزایش می دهد. بهتر است درمورد عوارض جانبی هر یک از روش های درمانی از پزشک خود کمک بگیرید .

 

– درمان دارویی هدفمند

از دیگر روش های درمانی که برای درمان انواع سرطان ها از جمله سرطان کبد ، پانکراس ، معده و … استفاده می شود ، درمان دارویی می باشد . در واقع داروهای هدفمند با بهره گیری از نقایص خاص سلول های سرطانی که به رشد سلولها دامن می زنند ، سرطان گلو را درمان می کنند .

به عنوان مثال ، داروی ( Cetuximab  Erbitux ) یکی از درمان های هدفمند است که برای درمان سرطان گلو در شرایط خاص تأیید می شود. Cetuximab عملکرد پروتئینی را که در بسیاری از انواع سلول های سالم یافت می شود متوقف می کند ، اما در انواع خاصی از سلول های سرطانی گلو شیوع بیشتری دارد. سایر داروهای هدفمند در دسترس هستند و بیشتر در آزمایشات بالینی در حال مطالعه هستند. از داروهای هدفمند می توان به تنهایی یا در ترکیب با شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده کرد.