سرطان کبد چیست ؟

یکی از انواع سرطان ها که ناحیه کبد را درگیر می کند ، سرطان کبد می باشد . کبد یک عضو حیاتی و مهم در بدن است که ایجاد اختلال در آن ، باعث اختلال در سلامت بدن نیز می شود . برخی از سرطان ها در خارج از کبد ایجاد می شوند و به اندام منتقل می شوند ، اما پزشکان فقط سرطانی را که از کبد شروع می شود به عنوان سرطان کبد توصیف می کنند . در واقع محل قرار گیری کبد در زیر ریه راست ، درست در زیر ریه قرار دارد. این یکی از بزرگترین اندام های بدن انسان است و عملکردهای اساسی بسیاری از جمله از بین بردن سموم از بدن دارد . در این بخش از مقاله نولانو با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

سرطان کبد

 

علائم سرطان کبد

سرطان کبد مانند بسیاری از بیماری های دیگر دارای علائم و نشانه هایی است که فرد را به خود درگیر کرده است . فرد مبتلا به سرطان کبد در ابتدا ممکن است درد شکم ، کاهش وزن غیر قابل توضیح و خستگی را تجربه کند . در واقع بهتر است بدانید که علائم سرطان کبد معمولاً تا زمانی که بیماری به مرحله پیشرفته نرسد نمایان نمی شود .

برخی از علائم سرطان کبد ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • زردی ، جایی که پوست و چشم ها زرد می شوند
 • درد شکم
 • درد نزدیک به تیغه راست شانه
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • بزرگ شدن کبد ، طحال یا هر دو
 • تورم در شکم یا تجمع مایعات
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کمردرد
 • خارش
 • تب
 • یک احساس کامل بعد از یک وعده غذایی کم

از دیگر نشانه های سرطان کبد ، تورم رگهایی است که با کبودی و خونریزی در زیر پوست شکم قابل مشاهده هستند . همچنین می تواند منجر به سطوح بالای کلسیم و کلسترول و کاهش سطح قند خون شود .

 

سرطان کبد

علل سرطان کبد

تاکنون پزشکان و متخصصان به دلایل قطعی برای سرطان کبد نرسیده اند ، با این حال ، بیشتر سرطان های کبد ارتباطی با سیروز دارند . طبق ACS ، عفونت های مزمن با ویروس های هپاتیت B یا C شایع ترین دلایل سرطان کبد در ایالات متحده هستند .

افراد مبتلا به هر دو نوع ویروس به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان کبد را نسبت به سایر افراد سالم افزایش می دهند ، زیرا هر دو شکل می تواند منجر به سیروز شود زیرا برخی از بیماری های کبدی ارثی ، مانند هموکروماتوز ، باعث سیروز کبد می شوند و همچنین باعث افزایش خطر سرطان کبد می شود  .

 

مراحل سرطان کبد

در واقع پزشکان و متخصصان سرطان کبد را به چهار مرحله تقسیم کرده اند که عبارتند از :

 • مرحله 1 : تومور باقی مانده در کبد و به عضو یا محل دیگری منتشر نشده است.
 • مرحله 2 : یا چندین تومور کوچک وجود دارد که همه در کبد باقی می مانند یا یک تومور که به رگ خونی رسیده است.
 • مرحله 3 : تومورهای بزرگ یا یک تومور وجود دارد که به یک رگ اصلی و بزرگ رسیده است.
 • مرحله 4 : سرطان متاستاز گرفته است ، به این معنی که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.

 

سرطان کبد

نحوه تشخیص سرطان کبد

بهتر است برای تشخیص دقیق بیماری به پزشک مراجعه کنید . در هنگام مراجعه به پزشک با معاینه ناحیه ای از شکم  برای بررسی تورم و مشاهده هرگونه زردی در سفیدی چشم و پرسش و پاسخ در مورد علائمی که دارید و قبلا تجربه کرده اید ممکن است برخی از آزمایشات تصویر برداری را برای شما تجویز کند . هر چه بیماری شما زودتر تشخیص داده شود ، وضعیت شما بهبود پیدا خواهد کرد .

برخی از آزمایشات تصویربرداری که برای شما لازم است عبارتند از :

 • آزمایش خون : این آزمایشات شامل آزمایشات لخته شدن خون ، سطح سایر مواد موجود در خون و نسبت گلبول های قرمز و سفید خون و پلاکت ها است .
 • آزمایشات هپاتیت ویروسی : با انجام این نوع آزمایش ، پزشک هپاتیت B و C را بررسی می کند .
 • اسکن تصویربرداری : MRI یا سی تی اسکن می تواند تصویر روشنی از اندازه و گسترش سرطان موجود در کبد را فراهم کند .
 • بیوپسی : یک جراح نمونه کوچکی از بافت تومور را برای تجزیه و تحلیل برمی دارد. نتایج می تواند سرطانی بودن یا غیرسرطانی بودن تومور را نشان دهد .
 • لاپاراسکوپی : این یک روش جراحی سرپایی است که با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. یک جراح یک لوله انعطاف پذیر بلند و دوربین را از طریق بریدگی شکم به دوربین متصل می کند. این دوربین به پزشک اجازه می دهد که کبد و ناحیه اطراف آن را ببیند.

در واقع زمانی که پزشک مرحله ، محل و نوع سرطان کبد را ارزیابی و مشخص کرد ، می توانند در مورد احتمال درمان ایمن و موثر آن نیز تصمیم بگیرد .

 

نحوه درمان سرطان کبد

پس از تشخیص این نوع بیماری توسط پزشک متخصص ، مرحله بعدی درمان به موقع و مناسب است که بتوان به وسیله جراحی به طور کامل تومورها را برطرف کند ، تنها راه بهبود احتمال بهبودی در افراد مبتلا به سرطان کبد در مراحل اولیه قابل درمان است.

گزینه های جراحی شامل موارد زیر است :

– هپاتکتومی جزئی

هنگامی که تومور کوچک باشد و قسمت محدودی از کبد را اشغال کند ، یک جراح می تواند این قسمت از اندام را فقط برای جلوگیری از رشد و گسترش سرطان از بین ببرد . با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان کبد ، سیروز یا زخم کبد نیز دارند . در این حالت ، یک جراح پس از هپاتکتومی باید بافت سالم کافی را برای عملکرد کبد ترک کند .

اگر در حین جراحی ، جراح تصمیم بگیرد که این دوره ممکن نیست و خطر بسیار زیاد است ، ممکن است در نیمه راه عمل را لغو کنند. فقط افرادی که عملکرد کبدی آنها در غیر این صورت سالم است برای هپاتکتومی مناسب هستند . همچنین اگر سرطان قبلاً به سایر قسمتهای کبد یا اندام های بدن گسترش یافته باشد ، ممکن است این روش یک روش درمانی مناسب نباشد اما جراحی کبد در این مقیاس می تواند منجر به خونریزی بیش از حد و لخته شدن خون و همچنین عفونت و ذات الریه شود .

– پیوند کبد

از دیگر راه های درمان سرطان کبد و از بین بردن تومورهای سرطانی ، پیوند کبد است . نامزدهای پیوند کبد باید تومور کوچک تر از 5 سانتی متر یا چندین تومور کوچک تر از 3 سانتی متر داشته باشند. در غیر این صورت ، خطر بازگشت سرطان برای توجیه پیوند با خطر بالا بسیار زیاد است.

یک پیوند موفق خطر بازگشت سرطان را کاهش می دهد و عملکرد طبیعی کبد را بازیابی و بررسی می کند. با این حال ، سیستم ایمنی بدن ممکن است عضوی جدید را رد کند ، و به عنوان یک بدن خارجی به آن حمله کند . داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند و به بدن کمک می کنند تا با کبد جدید سازگار شود ، می توانند فرد را مستعد ابتلا به عفونت های شدید کنند .

 

سرطان کبد

 

– درمان تومورهای صعب العلاج

سرطان پیشرفته کبد ، از جمله در مناطقی که به سایر مناطق بدن گسترش یافته است ، میزان بقا بسیار کمی دارد. با این حال ، یک تیم مراقبت از سرطان می تواند اقدامات لازم را برای درمان علائم و کند کردن رشد تومور انجام دهد .

بسته به نوع سرطان کبد ، گزینه های درمانی ممکن است متفاوت باشد که عبارتند از :

 • Ablation درمانی : یک جراح می تواند از امواج رادیویی ، امواج الکترومغناطیسی و گرما یا الکل به طور مستقیم بر روی تومور استفاده کند تا آن را کوچک یا از رشد آن جلوگیری کند. از بین بردن تومور در اثر یخ زدن ، که به کرایوابلاژ ، نیز معروف است ، ممکن است امکان پذیر باشد .
 • پرتودرمانی : یک تیم مراقبت از سرطان با هدایت پرتودرمانی به تومور یا تومورها ، تعداد قابل توجهی از آنها را از بین می برد. عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع ، استفراغ و خستگی باشد .
 • شیمی درمانی : یک تیم پزشکی برای از بین بردن سلولهای سرطانی داروها را به جریان خون یا رگ اصلی خون در کبد تزریق می کند. در شیمی درمانی ، پزشک همراه با تجویز داروهای ضد سرطان به طور مستقیم در تومور ، رگ خونی را با جراحی یا مکانیکی مسدود می کند .
  ممکن است یک پزشک پیشنهاد کند که یک فرد در آزمایش های بالینی برای داروها و درمان هایی که هنوز استفاده عمومی نشده اند ، شرکت کند. این موارد ممکن است علائم را کاهش دهد و افراد می توانند از پزشک خود در مورد هرگونه آزمایش بالینی مداوم که ممکن است مناسب باشد ، سوال کنند .

 

 

 

نحوه جلوگیری از سرطان کبد

همانطور که گفتیم کبد ناحیه ای کوچک و حیاتی در بدن است که باید در حفط سلامت آن بسیار تلاش کنیم ، سرطان کبد در مقایسه با برخی دیگر از سرطان ها میزان بقای کمی دارد ؛ با این حال ، افراد می توانند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند شانس خود را برای تشخیص زود هنگام بهبود دهند.

در واقع بهتر است بدانید که هیچ راهی برای جلوگیری از سرطان کبد به طور کامل وجود ندارد ، اما اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر کمک کند :

– تعدیل مصرف الکل : مصرف منظم حجم زیاد الکل به طور طولانی مدت به طور قابل توجهی خطر سیروز و سرطان کبد را افزایش می دهد. تعدیل یا خودداری از نوشیدن الکل می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.

– محدود کردن مصرف دخانیات : این می تواند به جلوگیری از سرطان کبد ، به ویژه در افرادی که هپاتیت B و C دارند ، کمک کند.

– واکسیناسیون هپاتیت B : افراد زیر باید واکسن هپاتیت را در نظر بگیرند :

 • افراد وابسته به دارو که سوزن مشترک دارند .
 • افرادی که با چندین شریک زندگی جنسی رابطه محافظت نشده دارند .
 • پرستاران ، پزشکان ، دندانپزشکان و سایر متخصصان پزشکی که شغل آنها خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B را افزایش می دهد .
 • کسانی که مرتباً از مناطقی از جهان که هپاتیت B شایع است بازدید می کنند .

هیچ راهی مطمئن برای جلوگیری از هپاتیت C و عدم واکسیناسیون علیه ویروس وجود ندارد. با این حال ، استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی ممکن است به کاهش خطر عفونت کمک کند.

– حفظ وزن بدن سالم : چاقی یک عامل خطر است زیرا بیماری کبد چرب و سیروز می تواند منجر به سرطان کبد و دیابت شود. مراقبت از سلامت جسمی و حفظ وزن متوسط بدن می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد کمک کند.

– درمان بیماری های زمینه ای : برخی از شرایط دیگر می توانند منجر به سرطان کبد مانند دیابت و هموکروماتوز شوند. درمان این موارد قبل از تبدیل شدن آنها به سرطان کبد می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

اگر کسی مشکوک به علائم اولیه سرطان کبد است ، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید . غربالگری منظم برای افرادی که در معرض خطر بالای بیماری هستند حیاتی است.