سرطان پوست چیست ؟

سرطان پوست عارضه ای است که در آن سلول های بدخیم یا سرطان ، در بافت های پوست تشکیل می شوند . در واقع انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که در پوست ایجاد می شوند . زردی پوست ، در معرض نور خورشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال را افزایش دهد ؛ همچنین سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال ، اغلب به صورت یک تغییر در پوست ظاهر می شود . برای تشخیص سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال ، از آزمایشات یا روش هایی که پوست را بررسی می کنند استفاده می شود .

برخی از عوامل مخصوص احتمال بهبودی و گزینه های درمان را تحت تاثیر قرار داده است . در واقع پوست بزرگترین عضو بدن است که آن در مقابل گرما ، نور خورشید ، آسیب و عفونت از بدن محافظت می کند ، همچنین به کنترل دمای بدن ، ذخیره آب و چربی یا ویتامین D و ویتامین C کمک می کند . در واقع پوست دارای چند لایه است ، اما دو لایه اصلی اپیدرم ( لایه بالایی یا بیرونی ) و درم ( لایه درونی ) می باشد . سرطان پوست ، رشد غیرطبیعی سلول های پوستی اغلب در پوست در معرض آفتاب ایجاد می شود. اما این فرم رایج سرطان می تواند در مناطقی از پوست شما که معمولاً در معرض نور آفتاب نیستند نیز رخ دهد .

سه نوع عمده سرطان پوست وجود دارد : کارسینوم سلول بازال ، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم . بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می تواند به تشخیص سرطان پوست در اولین مراحل آن کمک کند . تشخیص به موقع سرطان پوست بیشترین شانس را برای درمان موفقیت آمیز سرطان پوست به شما می دهد . در ادامه مقاله نولانو به شرح بیشتر این عارضه خواهد پرداخت .

 

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست

شناخت علائم این بیماری می تواند در ترسیع روند بهبود و درمان آن موثر باشد . سرطان پوست در درجه اول در مناطقی از پوست که در معرض آفتاب قرار دارند از جمله پوست سر ، صورت ، لب ها ، گوش ها ، گردن ، سینه ، بازوها و دست ها و روی پاها در زنان ایجاد می شود ؛ اما همچنین می تواند در مناطقی مانند کف دست ، زیر ناخن یا انگشتان پا و ناحیه تناسلی ایجاد شود که به ندرت نور روز را می بینند . سرطان پوست افراد را بدون توجه به نوع رنگ پوستشان از جمله افراد دارای رنگ پوست تیره ، تحت تأثیر قرار می دهد . هنگامی که ملانوم در افرادی با رنگ پوست تیره ایجاد می شود ، بیشتر در مناطقی که به طور معمول در معرض آفتاب قرار ندارند مانند کف دست و کف پا ایجاد می شود .

علائم و نشانه های کارسینوم سلول بازال

سرطان سلول بازال معمولاً در مناطقی از بدن مانند گردن یا صورت که در معرض آفتاب قراردارند ، رخ می دهد . سرطان سلول پایه ممکن است به صورت موارد ذکر شده در اینجا ظاهر شود :

 • دست انداز مرواریدی یا مومی
 • ضایعه ای مسطح ، گوشتی یا زخم مانند قهوه ای
 • زخم خونریزی دهنده یا ضرب کننده ای که بهبود می یابد و برمی گردد

علائم و نشانه های سرطان سلول سنگفرشی

غالباً ، کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی از بدن در معرض آفتاب مانند صورت ، گوش ها و دست ها رخ می دهد . افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر در معرض کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی قرار می گیرند که اغلب در معرض آفتاب نیستند . سرطان سلول سنگفرشی ممکن است به صورت های ذکر شده ظاهر شود :

 • گره ای محکم و قرمز
 • ضایعه ای صاف یا پوسته پوسته

علائم و نشانه های ملانوم

ملانوما می تواند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شود ، در غیر این صورت پوستی طبیعی یا خال موجود که سرطانی می شود. ملانوم اغلب در صورت یا تنه مردان مبتلا ظاهر می شود. در زنان ، این نوع سرطان اغلب در ناحیه پایین پا ایجاد می شود. در زنان و مردان ، ملانوم ممکن است در پوستی که در معرض آفتاب قرار نگرفته است ، ایجاد شود . ملانوما می تواند افراد را از هر رنگ پوست تحت تأثیر قرار دهد. در افرادی که رنگ پوست آنها تیره است ، ملانوم تمایل دارد که در کف دست یا کف پا ، یا در زیر ناخن ها یا ناخن های پا ایجاد شود.علائم ملانوما شامل موارد زیر است:

 • یک لکه قهوه ای بزرگ با لکه های تیره تر
 • ضایعه ای دردناک که خارش یا سوختگی دارد
 • خال که در رنگ ، اندازه یا احساس تغییر می کند یا خونریزی می کند
 • یک ضایعه کوچک با حاشیه نامنظم و قسمتهایی که به رنگ قرمز ، صورتی ، سفید ، آبی یا آبی-سیاه دیده می شود .
 • ضایعات تیره روی کف دست ، کف ، نوک انگشتان یا انگشتان پا ، یا در غشاهای مخاطی پوشاننده دهان ، بینی ، واژن یا مقعد

علائم و نشانه های کمتر سرطان پوست

انواع دیگر کمتر شایع سرطان پوست عبارتند از:

سارکوم کاپوسی

این نوع دیگری از سرطان پوست می باشد که در آن فرم نادر سرطان پوست در رگهای خونی پوست ایجاد می شود و باعث ایجاد لکه های قرمز یا بنفش روی پوست یا غشاهای مخاطی می شود . سارکوم کاپوسی عمدتاً در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مبتلا به ایدز و در افرادی که از داروهایی استفاده می کنند که ایمنی طبیعی آنها را سرکوب می کند ، مانند افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند ، رخ می دهد .

سرطان سلول مرکل

نوع دیگر سرطان پوست است که باعث ایجاد گره های محکم و براق می شود که روی پوست یا در زیر آن و در فولیکول های مو ایجاد می شود . سرطان سلول مرکل اغلب در سر ، گردن و تنه دیده می شود .

سرطان غده سباسه

این سرطان غیرمعمول و تهاجمی از غدد چربی پوست نشأت می گیرد . کارسینومای غده سباسه که معمولاً به صورت گره های سفت و بدون درد به نظر می رسد ممکن است در هر جایی ایجاد شود ؛ اما بیشتر آن در پلک جایی که اغلب با دیگر مشکلات پلک اشتباه می شود ، دیده می شود .

 

درمان سرطان پوست

زمان مراجعه به پزشک

در هر زمان ، در صورت مشاهده تغییراتی در جاهای مختلف پوست خود باید به پزشک مراجعه کنید تا نوع عارضه هر چه سریع تر تشخیص داده شود و درمان آغاز گردد . البته توجه داشته باشید همه تغییرات پوستی ناشی از سرطان پوست نیست . پزشک باید تغییرات پوستی شما را برای تعیین علت بررسی کند .

علل سرطان پوست

سرطان پوست هنگامی اتفاق خواهد افتاد که خطاهایی یا در واقع جهش هایی در DNA سلولهای پوستی رخ دهد . این جهش ها باعث می شوند سلول ها از کنترل خارج شده و توده ای از سلول های سرطانی را تشکیل دهند . در اینجا عواملی که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند را ذکر کرده ایم :

پوست روشن

یکی از عواملی که خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می دهد پوست روشن می باشد . در واقع هر کس ، صرف نظر از رنگ پوست ، می تواند به سرطان پوست مبتلا شود . با این حال ، داشتن رنگدانه کمتر (ملانین) در پوست محافظت کمتری در برابر آسیب رساندن به اشعه ماورا بنفش ایجاد می کند . اگر موهای شما بور یا قرمز و چشمانی روشن است و کک و مک دارید و می توانید به راحتی آفتاب سوختگی پیدا کنید ، احتمال ابتلا به سرطان پوست در شما بسیار بیشتر از فرد با پوست تیره است .

تاریخچه آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی از دیگر علت های ایجاد این عارضه می باشد . داشتن یک یا چند تاول آفتاب سوختگی در کودکی یا نوجوانی خطر ابتلا به سرطان پوست را در بزرگسالی افزایش می دهد . آفتاب سوختگی در بزرگسالی نیز یک عامل خطر است .

قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد

هر کسی که زمان قابل بسیار زیادی را در زیر نور آفتاب سپری کند ، ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود . به خصوص اگر پوست توسط ضد آفتاب یا لباس محافظت نشود . برنزه شدن ، از جمله قرار گرفتن در معرض لامپ های برنزه و تختخواب ها ، همچنین شما را در معرض خطر قرار می دهد . لکه های قهوه ای مایل به زرد پاسخ آسیب پوست شما به اشعه ماورا بنفش بیش از حد می باشد .

آب و هوای آفتابی یا مرتفع

افرادی که در آب و هوای آفتابی و گرم زندگی می کنند بیشتر از افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند در معرض نور خورشید می باشند . زندگی در ارتفاعات بالاتر ، جایی که نور خورشید شدیدترین است ، شما را در معرض تابش بیشتر قرار می دهد .

خال

همچنین افرادی که دارای خال های زیاد یا خال های غیرطبیعی به نام خال های دیسپلاستیک هستند در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند . این خال های غیرطبیعی که ظاهری نامنظم دارند و به طور کلی بزرگتر از خال های نرمال هستند و احتمال زیادی برای ابتلا به سرطان پوست را دارند . اگر سابقه خال غیرطبیعی دارید ، مرتباً آنها را مشاهده کنید تا تغییر کند .

ضایعات پوستی پیش سرطانی

داشتن ضایعات پوستی معروف به کراتوز آکتینیک می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد . این رشد های پوستی پیش سرطانی معمولاً به صورت لکه های خشن و پوسته پوسته ای ظاهر می شوند که از قهوه ای تا صورتی تیره رنگ دارند . این موارد بیشتر در صورت ، سر و دست افراد پوست روشن که پوستشان به آفتاب آسیب دیده است ، دیده می شود .

سابقه خانوادگی سرطان پوست

داشتن سابقه خانوائگی از دیگر علت های ایجاد این عارضه می باشد . اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما به سرطان پوست مبتلا شده باشد ، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهید .

علل سرطان پوست

سابقه شخصی سرطان پوست

اگر یک بار به سرطان پوست مبتلا شده باشید ، باید توجه داشته باشید که در معرض خطر ابتلا دوباره به آن هستید .

سیستم ایمنی ضعیف

افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند . این شامل افرادی است که با HIV زندگی می کنند و کسانی که پس از پیوند عضو از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند . همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه افرادی که تحت درمان با اشعه برای بیماری های پوستی مانند اگزما و آکنه قرار دارند ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست ، به ویژه سرطان سلول پایه باشند .

قرار گرفتن در معرض برخی مواد

قرار گرفتن در معرض برخی مواد مانند آرسنیک می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد .

 

جلوگیری از سرطان پوست

بیشتر سرطان های پوست قابل پیشگیری می باشند . این عارضه همچنین می تواند منجر به افسردگی در افراد شود . برای محافظت از سلامت خود باید به یکسری نکات پیشگیری از سرطان پوست توجه کرد که در اینجا برخی از آنها را ذکر کرده ایم :

 • لباس محافظ بپوشید .
 • عینک آفتابی را فراموش نکنید .
 • از تخت های برنزه کننده خودداری کنید .
 • از داروهای حساس به آفتاب آگاه باشید .
 • در اواسط روز از آفتاب خودداری کنید .
 • در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید .
 • حتی در روزهای ابری از ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 استفاده کنید .
 • در مورد عوارض جانبی هر دارویی که مصرف می کنید از پزشک یا داروساز خود سوال کنید .
 • پوست خود را مرتباً چک کنید و تغییرات را به پزشک خود گزارش دهید .
 • با کمک آینه صورت ، گردن ، گوش ها و پوست سر خود را بررسی کنید .
 • شما تابش اشعه ماورا بنفش را در طول سال جذب می کنید و ابرها محافظت کمی در برابر اشعه های آسیب رسان دارند . اجتناب از آفتاب در قوی ترین حالت به شما کمک می کند تا از آفتاب سوختگی و آفتاب سوختگی که باعث آسیب پوست می شود و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد ، جلوگیری کنید .

جلوگیری از سرطان پوست