سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه شرایطی است که موجب می شود سلول ها به صورت غیرقابل کنترل در ریه ها تقسیم شوند . این موجب رشد تومورهایی می شود که توانایی تنفس فرد را کاهش می دهد. طبق مراکز کنترل بیماری ، 218.527 نفر در ایالات متحده در سال 2015 تشخیص سرطان ریه را دریافت کرده اند . تشخیص زودرس می تواند به افراد کمک کند تا در اسرع وقت در دوره بیماری به دنبال درمان باشد . با این وجود ، شناسایی سرطان ریه در مراحل اولیه آن تا حدودی دشوار است ، زیرا ممکن است این علائم مشابه علائم عفونت تنفسی باشد ، یا ممکن است اصلا علائمی به وجود نیاید . دراین مبحث ، ما به کلیت سرطان ریه ، چگونگی شناخت علائم و روش هایی که پزشکان قبل از تبدیل شدن به سرطان ریه می پردازند و کاملا خطرناک است ، توضیح می دهیم . سرطان ریه باعث جهش در سلول ها می شود . سرطان سبب جهش خاصی در سلول های سالم می شود . به طور معمول ، بدن برای جلوگیری از رشد بیش از حد ، سلول ها را در مرحله مشخصی از چرخه زندگی خود قرار می دهد . سرطان این دستورالعمل را نادیده می گیرد و باعث می شود سلول ها در مواقعی که لازم نیست رشد کرده و تکثیر شوند .

 

علائم سرطان ریه

 

رشد بیش از حد سلول ها منجر به ایجاد تومورها و اثرات مضر سرطان می شود . در سرطان ریه ، این الگوی رشد سلولی در ریه ها رخ می دهد ، که ارگان های حیاتی برای تنفس و تبادل گاز می باشند . پزشکان نیز بسته به نحوه ظاهر شدن در زیر میکروسکوپ ، دو نوع سرطان ریه ، سلول کوچک و سلول کوچک را تشخیص می دهند . یک فرد به احتمال زیاد نسبت به سلول های کوچک سرطان ریه سلول غیر کوچک دارد. در حالی که هر کسی می تواند به سرطان ریه مبتلا شود ، سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود کاملا می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد . اگر شخص سابقه تماس با مواد شیمیایی استنشاق شده یا سایر سموم را داشته باشد ، سرطان ریه می تواند آن را بیشتر توسعه یابد . حتی اگر مدت زیادی پیش این قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سایر سموم وجود داشته باشد ، می تواند در سلول های ریه تغییراتی نیز ایجاد کند و منجر به سرطان شود .

 

علائم سرطان ریه

در مبتلایان به سرطان ریه ، علائم همیشه تا زمانی که شرایط به مرحله بعدی نرسیده باشد بروز می کند . با این وجود ، برخی از اشخاص ممکن است متوجه علائمی شوند که به نظر آن ها مربوط به بیماری حاد می باشد .

نمونه هایی از این علائم عبارت اند از:

 • تنگی نفس
 • سردردهای غیر قابل توضیح
 • کاهش وزن
 • خس خس
 • از دست دادن اشتها
 • تغییر در صدای یک شخص ، مانند کوفتگی
 • عفونت های مکرر قفسه سینه ، مثل برونشیت یا ذات الریه
 • سرفه طولانی که ممکن است شروع به وخیم تر کند

همچنین امکان دارد فرد علائم شدید تری را در ارتباط با سرطان ریه تجربه کند . این موارد شامل درد شدید قفسه سینه یا استخوان است .

 

تشخیص سرطان ریه

اگر پزشک ضایعه مشکوک را بر روی غربالگری سرطان ریه تشخیص دهد ، یا شخصی علائمی را تجربه کند که می تواند نشان دهنده سرطان ریه باشد ، چندین آزمایش تشخیصی برای تایید مراحل بعدی در دسترس هستند .

نمونه هایی از این موارد عبارت اند از:

مطالعات تصویربرداری: اسکن توموگرافی کامپیوتری ( CT)  و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)  ممکن است مناطقی از بافت ریه با سرطان را نشان دهد . اسکن استخوان همچنین می تواند رشد سرطانی را نشان دهد . پزشکان همچنین ممکن است از این اسکن ها برای ردیابی روند پیشرفت درمان یا اطمینان از بازگشت سرطان ، در پی یک دوره درمانی ، استفاده کنند . تصویربرداری می تواند به نمایش تومور ریه یا پیگیری پیشرفت درمان کمک کند .

نمونه برداری از بافت : اگر پزشک طبق یک مطالعه تصویربرداری ضایعه مشکوک را تشخیص دهد ، ممکن است نمونه ای از بافت ریه را برای آزمایش سلول های بالقوه سرطانی توصیه کند . روش های مختلفی برای گرفتن نمونه بافت وجود دارد و این روش اغلب به محل ضایعه بستگی دارد . مثال آن زمانی است که پزشک برونکوسکوپی را انجام می دهد ، که شامل قرار دادن دامنه مخصوص نازک و روشن با دوربین در انتها می باشد . این به پزشک کمک می کند تا ضایعه را ببیند و سپس از آن نمونه بگیرد . ضایعات کمتر در دسترس در ریه ها ممکن است به یک عمل جراحی تهاجمی تر برای از بین بردن بافت ریه همانند توراکوسکوپی یا عمل جراحی قفسه سینه با کمک ویدیو نیاز داشته باشد .

آزمایش آزمایشگاه: همچنین امکان دارد پزشک برای بررسی وجود سرطان ریه ، آزمایش خلط یا آزمایش خون را امتحان کند . پزشک نیز از این اطلاعات استفاده می کند تا مشخص کند چه نوع سرطان ریه ممکن است وجود داشته باشد و این که بیماری پیشرفت کرده است یا خیر .


بیشتر بخوانید : هر آنچه که باید در مورد علائم اسهال و استفراغ بدانید؟


اهمیت تشخیص زودرس

تشخیص زودرس سرطان ریه می تواند کاملا برای اشخاص نجات بخش باشد . این امر به این دلیل است که سلول های سرطانی ریه می توانند قبل از تشخیص پزشک در ریه ها ، به نواحی دیگر بدن سفر کنند . اگر این گسترش یا متاستاز اتفاق افتاده باشد ، درمان بیماری را بسیار سخت تر می کند . در بعضی وقت ها ، پزشک توصیه می کند فرد غربالگری سرطان ریه داشته باشد . این ها با استفاده از یک اسکنر CT با دوز کاملا کم انجام می شود . همه اشخاص کاندیدای این غربالگری نیستند ، اما می تواند به پزشکان کمک کند تا سرطان ریه را زودتر در برخی از افراد تشخیص دهند .

 

تشخیص سرطان ریه

 

طبق گزارش انجمن ریه آمریکا ، افرادی که ممکن است کاندیدای غربالگری سرطان ریه شوند ، افرادی می باشند که :

 • بین 55 تا 80 سال سن دارند .
 • 30 سال سابقه مصرف سیگار است ، به این معنی که آن ها به مدت 15 سال یک بار در روز به مدت 30 سال یا دو بسته در روز سیگار می کشند.
 • سیگاری فعلی هستند که طی 15 سال گذشته ترک کرده اند

اگر شخص تمام این معیارها را داشته باشد ، بیمه اغلب این غربالگری را پوشش می دهد. با این وجود ، مردم همیشه باید قبل از ثبت نام در غربالگری سرطان ریه ، با شرکت بیمه خود نیز مشورت کنند .

مرحله بندی سرطان نشان می دهد که تا چه حد در بدن و شدت آن گسترش یافته است . این طبقه بندی به پزشکان کمک می کند تا بهترین نتیجه را پشتیبانی و درمان کنند . در هر مرحله مشخص می شود كه سرطان شیوع داشته یا گسترش یافته است .

مرحله بندی برای سرطان ریه با چند زیر گروه در هر مرحله بسیار پیچیده و گسترده می باشد .

در ابتدا ، پزشکان آن را به طبقه بندی سلول های کوچک تقسیم می کنند .

تعاریف صحنه ای ممکن است متفاوت باشد ، اما پزشکان به صورت معمول با استفاده از اندازه تومور و گسترش سرطان ، ریه سلول غیر کوچک سلول را انجام می دهند تا آن ها را به روش زیر راهنمایی کنند :

پدیده یا پنهان: سرطان در اسکن های تصویربرداری نشان نمی دهد ، اما امکان دارد سلول های سرطانی در خلط ها  دیده شود و ممکن است به قسمت های دیگر بدن نیز رسیده باشد .

مرحله 0: پزشک سلول های غير طبيعی را فقط در لايه های بالای سلول هايی كه مجاری راه های هوايی قرار دارد ، می بيند .

مرحله اول: توموری در ریه ایجاد شده است ، اما زیر 5 سانتی متر می باشد و به سایر قسمت های بدن شیوع ندارد .

مرحله دوم: تومور کوچکتر از 5 سانتی متر است و ممکن است در غدد لنفاوی در ناحیه ریه ، یا کوچکتر از 7 سانتی متر گسترش یابد و در بافت های اطراف ولی نه گره های لنفاوی گسترش یابد .

مرحله سوم: سرطان به غدد لنفاوی سرایت کرده و به قسمت های دیگر ریه و مناطق اطراف آن رسیده است .

مرحله چهارم: سرطان در قسمت های دور بدن مانند استخوان ها یا مغز گسترش یافته است .

سرطان ریه سلول های کوچک با اشاره به این که سرطان در داخل یا خارج از ریه ها گسترش یافته است ، دارای دسته بندی های خاص ، محدود و گسترده است.

 

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه به محل و مرحله آن و همچنین سلامت کلی فرد بستگی دارد . جراحی و پرتونگاری متداول ترین روش ها برای درمان سرطان ریه است ، اما سایر روش های درمانی نیز در دسترس هستند . به عنوان مثال ، پزشکان اغلب سرطان ریه سلول کوچک را با شیمی درمانی درمان می کنند .

________________________________________________________

بیشتر بخوانید : درمان کم کاری تیروئید با چند روش خانگی و طبیعی

________________________________________________________

 

درمان های احتمالی شامل موارد زیر است :

 • جراحی: پزشک ممکن است برای از بین بردن بافت سرطانی ریه و بافت در مناطق اطراف که ممکن است سرطان گسترش یابد عمل کند . این گاهی شامل برداشتن یک لوب یا بخش بزرگی از ریه به روشی به نام لوبکتومی است. در موارد شدید ، جراح ممکن است ریه را به شکل کلی برداشته باشد . شخص می تواند بدون ریه زندگی کند ، اما داشتن سلامتی قبل از جراحی به بهبود نتیجه های پس از برداشتن ریه کمک می کند .
 • شیمی درمانی: این روش درمانی از داروها برای کوچک کردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این داروها سلول های سریع تقسیم شده را هدف قرار می دهند ، و این سبب می شود آن ها برای درمان سرطان ایده آل شوند درمان شیمی درمانی تاثیر قابل توجهی در سرطان هایی دارد که به سایر نقاط مختلف بدن سرایت کرده و نیاز به حمله ای در سطح بدن را دارند .با این وجود ، شیمی درمانی یک مداخله قدرتمند می باشد و می تواند عوارض جانبی از جمله تهوع شدید و کاهش وزن را به همراه داشته باشد .
 • پرتودرمانی: این روش از پرتوهای پر انرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند . پزشک همچنین امکان دارد قبل از از بین بردن عمل جراحی از پرتو درمانی برای کوچک کردن تومور استفاده کند. پرتودرمانی عمدتا در مورد سرطان هایی که در یک مکان اتفاق می افتند مفید می باشد .