در واقع رحم عضوی لگنی توخالی و به شکل گلابی است که در آن رشد جنین اتفاق می افتد . سرطان رحم نوعی سرطان است که از رحم شروع می شود . نام دیگر این عارضه آندومتر می باشد . سرطان آندومتر از لایه سلول هایی که پوشش داخلی (آندومتر) رحم را تشکیل می دهند آغاز می شود .

انواع دیگری از سرطان از جمله سارکوم رحم می تواند در رحم ایجاد شود ، اما شیوع آن بسیار کمتر از سرطان آندومتر است . سرطان آندومتر در اغلب موارد در مراحل اولیه تشخیص داده می شود . زیرا به طور مکرر خونریزی غیرطبیعی از واژن ایجاد می کند . اگر سرطان آندومتر زود هنگام کشف شود ، برداشتن رحم با جراحی اغلب سرطان آندومتر را درمان می کند . در ادامه مقاله نولانو همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین علت های بوجود آمدن این عارضه و راه های درمان آنرا بیان کنیم .

 

 

علائم سرطان رحم

علائم سرطان رحم

شناخت علائم و نشانه های ایجاد این عارضه می تواند برای تشخیص زود هنگام و انجام اقدامات موثر برای رفع این بیماری موثر باشد . در اینجا برخی از مهم ترین علائم و نشانه های این عارضه را ذکر کرده ایم :

 • درد در ناحیه لگن
 • ادرار مشکل یا دردناک
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی واژن پس از یائسگی
 • خونریزی واژن یا ترشحات مربوط به قاعدگی

علل سرطان رحم

شناخت علت های بوجود آمدن این عارضه نیز می تواند برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری موثر واقع شود . البته شایان ذکر است که پزشکان علت اصلی بوجود آمدن این عارضه را نمی دانند . آنچه شناخته شده است این است که چیزی برای ایجاد تغییرات (جهش) در DNA سلول های درون آندومتر که همان پوشش داخل رحم است ، رخ می دهد . این جهش سلول های سالم و طبیعی را به سلول های غیرطبیعی تبدیل می کند . سلول های سالم با سرعت تعیین شده رشد و تکثیر می کنند و در نهایت در یک زمان مشخص می میرند . سلول های غیرطبیعی خارج از کنترل رشد و تکثیر می یابند و در یک زمان مشخص نمی میرند . سلول های غیر طبیعی تجمع یافته ، یک توده (تومور) تشکیل می دهند . سلول های سرطانی به بافت های مجاور حمله کرده و می توانند از تومور اولیه جدا شده و در جاهای دیگر بدن پخش شوند .

 

 

عوامل خطر سرطان رحم

عوامل خطر سرطان رحم

برخی عوامل وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به این عارضه را افزایش دهند . در اینجا برخی از مهم ترین این عوامل را ذکر کرده ایم که عبارت اند از :

 • چاقی : چاقی خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد . این ممکن است رخ دهد زیرا چربی اضافی بدن تعادل هورمون های بدن شما را تغییر می دهد .
 • سال های بیشتر قاعدگی : شروع قاعدگی در سنین پایین – قبل از 12 سالگی یا شروع یائسگی بعدا خطر سرطان آندومتر را افزایش می دهد. هرچه دوره های بیشتری داشته باشید ، آندومتر بیشتر در معرض استروژن قرار داشته است .
 • هرگز باردار نبوده ام : اگر هرگز باردار نشده اید ، بیشتر از کسی که حداقل یک بارداری داشته باشد ، بیشتر در معرض خطر سرطان آندومتر قرار دارید . سن بالاتر با افزایش سن ، خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد. سرطان آندومتر اغلب پس از یائسگی رخ می دهد .
 • هورمون درمانی برای سرطان پستان : مصرف داروی هورمون درمانی تاموکسیفن برای سرطان پستان می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد . اگر از تاموکسیفن استفاده می کنید ، این خطر را با پزشک خود در میان بگذارید . برای اکثر افراد ، فواید تاموکسیفن بیشتر از خطر کوچک سرطان آندومتر است .
 • تغییر در تعادل هورمون های زنانه در بدن : تخمدان ها دو هورمون اصلی زن استروژن و پروژسترون ایجاد می کنند . نوسانات در تعادل این هورمون ها باعث تغییر در آندومتر می شود . یک بیماری یا شرایطی که میزان استروژن را افزایش می دهد ، اما سطح پروژسترون را در بدن افزایش نمی دهد ، می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد .
 • سندرم سرطان روده بزرگ ارثی : سندرم لینچ ، سرطان روده بزرگ غیرپلیپوزیتی ارثی (HNPCC) نیز نامیده می شود ، سندرمی است که خطر سرطان روده بزرگ و سایر سرطان ها از جمله سرطان آندومتر را افزایش می دهد .

جلوگیری از سرطان رحم

شایان ذکر است ، با استفاده از برخی روش های موثر می توانید خطر ابتلا به این عارضه را کاهش دهید . برای کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر ، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد خطرات هورمون درمانی پس از یائسگی صحبت کنید . اگر برای کمک به کنترل علائم یائسگی در حال درمان جایگزینی هورمون هستید ، در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید . تا زمانی که تحت عمل برداشتن رحم قرار نگیرید ، جایگزینی استروژن به تنهایی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. مصرف ترکیبی از استروژن و پروژسترون می تواند این خطر را کاهش دهد . هورمون درمانی خطرات دیگری را به همراه دارد ، بنابراین فواید و خطرات آن را با پزشک خود بسنجید .

همچنین برای کاهش خطرات ابتلا به این عارضه ، مصرف قرص های ضد بارداری را در نظر بگیرید . حداقل یک سال استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است خطر سرطان آندومتر را کاهش دهد . تصور می شود که کاهش خطر چندین سال پس از قطع مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی ادامه دارد. پیشگیری از بارداری خوراکی عوارض جانبی دارد ، بنابراین مزایا و خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید . بعلاوه ، چاقی خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد ، بنابراین برای دستیابی و حفظ وزن سالم تلاش کنید .

تشخیص سرطان رحم

با انجام برخی آزمایشات و روش هایی مختلف می توانید این سرطان را تشخیص دهید . در اینجا برخی از مهم ترین این روش ها را ذکر کرده ایم :

معاینه لگن

در طی معاینه لگن ، پزشک با دقت قسمت خارجی دستگاه تناسلی شما را بازرسی می کند و سپس دو انگشت یک دست را وارد واژن می کند و همزمان دست دیگر را روی شکم شما فشار می دهد تا رحم و تخمدان شما را احساس کند . وی همچنین وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کند . اسپکولوم واژن شما را باز می کند تا پزشک بتواند واژن و دهانه رحم شما را از نظر ناهنجاری مشاهده کند .

تصویر برداری از رحم

پزشک شما ممکن است سونوگرافی از طریق واژن را برای بررسی ضخامت و بافت آندومتر و کمک به رد سایر شرایط توصیه کند . در این روش ، دستگاهی مانند گرز (مبدل) به واژن شما وارد می شود . مبدل با استفاده از امواج صوتی تصویری از رحم شما ایجاد می کند . این آزمایش به پزشک کمک می کند تا به دنبال ناهنجاری در پوشش رحم شما باشد .

استفاده از یک دامنه برای بررسی رحم

در حین هیستروسکوپی ، پزشک شما یک لوله نازک ، انعطاف پذیر و روشن (هیستروسکوپ) را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند . یک لنز روی هیستروسکوپ به شما اجازه می دهد تا داخل رحم و آندومتر را بررسی کند .

انجام جراحی برای از بین بردن بافت

اگر در طی بیوپسی نتوان بافت کافی بدست آورد یا نتایج بیوپسی مشخص نیست ، احتمالاً باید تحت روشی به نام اتساع و کورتاژ (D&C) قرار بگیرید . در طول D&C ، بافت از پوشش رحم شما خراشیده می شود و در زیر میکروسکوپ از نظر سلول های سرطانی بررسی می شود .

درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم

درمان سرطان آندومتر یا سرطان رحم معمولاً با جراحی برای برداشتن رحم ، لوله های رحمی و تخمدان ها انجام می شود . گزینه دیگر پرتودرمانی با انرژی قوی است . درمان های دارویی برای سرطان آندومتر شامل شیمی درمانی با داروهای قدرتمند و هورمون درمانی برای جلوگیری از هورمون هایی است که سلول های سرطانی به آن اعتماد می کنند .

عمل جراحی

درمان سرطان آندومتر معمولاً شامل یک عمل برداشتن رحم (هیسترکتومی) و همچنین برداشتن لوله های رحمی و تخمدان ها (سالپینگو اوفورکتومی) است . جراحی رحم موجب می شود در آینده باردار نشوید . همچنین ، اگر تخمدان های شما برداشته شود ، یائسگی را تجربه می کنید ، اگر قبلاً این کار را نکرده اید . در حین جراحی ، جراح شما مناطق رحم شما را نیز مورد بازرسی قرار می دهد تا به دنبال نشانه های گسترش سرطان باشد . جراح شما ممکن است غدد لنفاوی را برای آزمایش خارج کند. این به تعیین مرحله سرطان کمک می کند .

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای انرژی قوی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود . در برخی موارد ، پزشک ممکن است برای کاهش خطر عود سرطان پس از جراحی ، پرتودرمانی را توصیه کند. در شرایط خاص ، پرتودرمانی نیز ممکن است قبل از جراحی برای کوچک شدن تومور و برداشتن آن آسان تر باشد . اگر به اندازه کافی سالم نیستید که تحت عمل جراحی قرار بگیرید ، ممکن است فقط پرتودرمانی را انتخاب کنید .

هورمون درمانی

هورمون درمانی شامل مصرف داروهایی برای کاهش سطح هورمون ها در بدن است . در پاسخ ، سلول های سرطانی که به هورمون ها کمک می کنند تا به رشد آنها کمک کنند ممکن است بمیرند . اگر مبتلا به سرطان آندومتر پیشرفته ای باشید که به ورای رحم گسترش یافته است ، هورمون درمانی می تواند یک گزینه باشد .