زردی پوست چیست ؟

زردی پوست واژه ای است که برای توصیف رنگ زرد پوست و سفیدی چشم به کار می رود و این به دلیل وجود مایعات بدن نیز ممکن است زرد باشد . وجود رنگ زرد در پوست و سفیدی چشم بسته به میزان بیلی روبین متفاوت خواهد بود ؛ بیلی روبین ماده زائدی است که در خون یافت می شود و سطح متوسط آن ​​منجر به رنگ زرد می شود ، در حالی که سطح بسیار بالا  آن به رنگ قهوه ای به نظر می رسد. حدود 60 درصد از تمام نوزادان متولد شده در ایالات متحده زردی دارند ؛ در عین حال ، زردی می تواند برای افراد در هر سنی اتفاق بیفتد و به طور معمول نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد ؛ زردی به طور معمول مشكلی در كبد که عضو حیاتی بدن است و یا مجرای صفرا نشان می دهد . در این بخش از مقاله نولانو با ما همراه باشید با علائم و نحوه درمان زردی بیشتر آشنا شوید .

 

زردی پوست

انواع زردی پوست

سه نوع اصلی زردی وجود دارد :

 • زردی هپاتوسلولار در نتیجه بیماری کبد یا آسیب دیدگی رخ می دهد .
 • زردی همولیتیک در نتیجه همولیز یا تجزیه سریع گلبول های قرمز رخ می دهد و منجر به افزایش تولید بیلی روبین می شود .
 • زردی انسدادی در نتیجه انسداد مجاری صفراوی رخ می دهد. این از خروج بیلی روبین از کبد جلوگیری می کند .

 

علل زردی پوست

زردی پوست علل و دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در واقع زردی پوست زمانی اتفاق می افتد که بدن ، بیلی روبین ( ماده زائدی به رنگ زرد است که پس از خارج شدن آهن از خون در جریان خون باقی می ماند ) را به درستی پردازش نمی کند و این ممکن است به دلیل وجود مشکل و اختلال در کبد باشد ، همچنین به عنوان icterus نیز شناخته می شود .

در حقیقت فیلترهای کبدی وظیفه فلیتر کردن مواد زائد موجود در خون را دارند و وقتی بیلی روبین به کبد می رسد ، مواد شیمیایی دیگری به آن وصل شده و ماده ای دیگر به نام بیلی روبین کونژوگه نتیجه می شود . کبد صفرا ، یک آب گوارشی تولید کرده و بیلی روبین کونژوگه وارد صفرا می شود ، سپس از بدن خارج می شود. این نوع بیلی روبین است که به مدفوع رنگ قهوه ای می بخشد. در واقع اگر بیلی روبین بیش از حد وجود داشته باشد ، می تواند به بافت های اطراف نشت کند و این به عنوان هایپربیلیروبینمی شناخته می شود و باعث ایجاد رنگ زرد در پوست و چشم می شود .

 

 

علائم زردی پوست

زردی پوست دارای علائم و نشانه هایی است که فرد را از وجود خود باخبر می کند  یکی از علائم شایع و بارز آن رنگ زرد پوست است و دلیل آن تولید بیش از حد بیلی روبین است که می تواند باعث ایجاد زردی در چشم و پوست شود .

علائم رایج زردی عبارتند از :

 • یک رنگ زرد به پوست و سفیدی چشم ، به طور معمول از سر شروع می شود و به پایین بدن گسترش می یابد .
 • مدفوع کم رنگ
 • ادرار تیره
 • خارش

علائم همراه زردی ناشی از سطح بیلی روبین پایین عبارتند از:

 • خستگی
 • درد شکم
 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • تب
 • مدفوع کم رنگ
 • ادرار تیره

 

زردی پوست

درمان زردی پوست

برای درمان زردی پوست بهتر است به پزشک مراجعه کنید و در هنگام مراجعه ، پزشک می تواند با تجویز برخی از دارو ها یا مکمل ها بسته به علت آن به کاهش علائم زردی پوست و درمان آن کمک کنند . نوع درمان زردی پوست به علت اصلی وقوع آن بستگی خواهد داشت .

برخی از روش های درمانی زیر ممکن است برای تسکین علائم مفید باشد :

 • زردی ناشی از کم خونی را می توان با افزایش مقدار آهن در خون یا با مصرف مکمل های آهن یا خوردن غذاهای غنی از آهن ، درمان کرد.
 • زردی ناشی از هپاتیت به داروهای ضد ویروسی یا استروئیدی نیاز دارد.
 • پزشکان می توانند با برداشتن انسداد ، زردی ناشی از انسداد را درمان کنند.
 • اگر زردی در اثر استفاده از دارو ایجاد شده باشد ، درمان شامل تغییر به داروهای جایگزین است.

 

 

 

 تشخیص زردی پوست

گام اول برای تشخیص مراجعه به پزشک متخصص است و از احتمالات به وجود آمده و حدس و گمان نیز در ذهن خود خودداری کنید . به احتمال زیاد پزشکان از تاریخچه بیمار و معاینه فیزیکی برای تشخیص زردی و تعیین سطح بیلی روبین استفاده می کنند. آنها توجه زیادی به شکم خواهند داشت و آن را مورد معاینه و بررسی قرار خواهند داد ، آنها همچنین استحکام کبد را بررسی می کنند.

کبد سفت نشان دهنده سیروز یا جای زخم کبد است . یک کبد سخت ممکن است نشان دهنده سنگ سرطان کبد باشد .                                                                                     با استفاده از چندین آزمایش می توان زردی پوست را تشخیص داد . اولین مورد ، آزمایش عملکرد کبد است تا بفهمد کبد به درستی کار می کند یا خیر . اگر پزشک علت را پیدا نکند ، ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح بیلی روبین و ترکیب خون را تجویز کند، که این آزمایشات عبارتند از :

– آزمایش های بیلی روبین

سطح بالایی از بیلی روبین غیر کونژوگه در مقایسه با سطح بیلی روبین کونژوگه ، زردی همولیتیک را نشان می دهد .
شمارش کامل خون (FBC) یا شمارش کامل خون (CBC): این میزان گلبول های قرمز خون ، گلبول های سفید خون و پلاکت ها را اندازه گیری می کند .

– آزمایش های هپاتیت C , A , B

این آزمایشات برای انواع عفونت های کبدی انجام می شود .
در صورت مشکوک بودن به انسداد ، پزشک ساختار کبد را بررسی می کند. در این موارد ، آنها از آزمایشات تصویربرداری ، از جمله MRI ، CT و اسکن اولتراسوند استفاده می کنند .

آنها همچنین ممکن است یک کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپیک (ERCP) انجام دهند. این یک روش ترکیبی از آندوسکوپی و تصویربرداری اشعه ایکس است.

– نمونه برداری

نمونه برداری از کبد می تواند التهاب ، سیروز ، سرطان و کبد چرب را بررسی کند. این آزمایش شامل قرار دادن یک سوزن در کبد برای به دست آوردن نمونه بافت است. سپس نمونه تحت میکروسکوپ بررسی می شود.

 

زردی پوست

 

 جلوگیری از زردی پوست

پیش از این گفتیم که زردی پوست به عملکرد و اختلال در کبد ارتباط دارد . لازم به ذکر است که افراد با خوردن یک رژیم متعادل ، ورزش منظم و جلوگیری از مصرف بیش از حد الکل توصیه شده ، از این اندام حیاتی مراقبت کنند  .

– نوزادان تازه متولد شده

در واقع زردی یک موضوع بسیار رایج در نوزادان تازه متولد شده است. حدود 60 درصد از نوزادان زردی را تجربه می کنند و این به 80 درصد نوزادان نارس قبل از هفته 37 بارداری مربوط می شود . آنها به طور معمول طی 72 ساعت پس از تولد این علائم را از خود بروز می دهند .

سلول های قرمز خون در بدن نوزاد به طور مکرر تجزیه و جایگزین می شوند . این امر باعث تولید بیش از حد بیلی روبین می شود. همچنین ، کبد نوزادان کمتر رشد کرده و بنابراین در فیلتراسیون بیلی روبین از بدن کمتر موثر است. علائم معمولاً بدون درمان طی 2 هفته برطرف می شوند. با این حال ، نوزادانی که سطح بیلی روبین بسیار بالایی دارند ، نیاز به درمان با انتقال خون یا فتوتراپی دارند ، اما اگر علائم پس از دو هفته نیز برطرف نشد ، حتما نوزاد خود را به پزشک نشان دهید . در این موارد ، درمان بسیار حیاتی است زیرا زردی در نوزادان می تواند منجر به کرنیکتروس ، یک نوع بسیار نادر از آسیب دائمی مغز شود.

– میزان سطح بیلی روبین

در واقع سطح بیلی روبین در آزمایش خون که به آزمایش بیلی روبین معروف است . این میزان بیلی روبین غیر کونژوگه یا غیرمستقیم را اندازه گیری می کند که اینها خود عامل شروع زردی هستند . سطح بیلی روبین به میلی گرم در دسی لیتر اندازه گیری می شود. این میزان در بزرگسالان و كودكان بزرگتر باید بین 3 تا 6 میلی گرم در دسی لیتر باشند . حدود 97 درصد نوزادانی که پس از 9 ماه بارداری متولد می شوند ، سطح آنها کمتر از 13 میلی گرم در دسی لیتر است . اگر سطح بالاتری از این نشان دهند ، معمولاً برای بررسی بیشتر باید به پزشک متخصص مراجعه کنند .

 

 

 

عوارض زردی پوست

زردی پوست پس از درمان نیز ممکن است عوارضی از خود بر جای بگذارد . خارش همراه با زردی ممکن است گاهی اوقات آنقدر شدید باشد که شناخته شده باشد و بیماران در این مرحله پوست خود را می خارانندو بی خوابی را تجربه می کنند و یا در موارد شدید حتی فکر خودکشی هم می کنند . به عنوان مثال ، اگر مجرای صفراوی انسداد یافته منجر به زردی شود ، ممکن است خونریزی کنترل نشده ای ایجاد شود. زیرا انسداد منجر به کمبود ویتامین های مورد نیاز لخته شدن می شود .

 

عوامل خطر زردی پوست

زردی پوست اغلب در اثر یک اختلال اساسی اتفاق می افتد که هم باعث تولید بیش از حد بیلی روبین می شود و همچنین باعث آسیب به کبد می شود . در واقع هر دوی اینها منجر به رسوب بیلی روبین در بافت ها می شود .

شرایط زمینه ای که ممکن است باعث زردی شود عبارتند از:

 • التهاب حاد کبد : این ممکن است توانایی کبد در اتصال و ترشح بیلی روبین را مختل کند و در نتیجه تجمع پیدا کند.
 • التهاب مجرای صفراوی : این می تواند از ترشح صفرا و از بین بردن بیلی روبین جلوگیری کرده و باعث ایجاد زردی شود.
 • انسداد مجرای صفراوی : این امر از دفع بیلی روبین توسط کبد جلوگیری می کند.
 • کم خونی همولیتیک : هنگام تجزیه مقادیر زیادی از گلبول های قرمز ، تولید بیلی روبین افزایش می یابد.
 • سندرم گیلبرت : این یک بیماری ارثی است که توانایی آنزیم ها در پردازش دفع صفرا را مختل می کند.
 • Cholestasis : این باعث قطع جریان صفرا از کبد می شود. صفرا حاوی بیلی روبین کونژوگه به ​​جای دفع در کبد باقی می ماند.

شرایط نادرتر که ممکن است باعث زردی شود :

 • سندرم کریگلر-نجار : این یک بیماری ارثی است که باعث اختلال در آنزیم خاص مسئول پردازش بیلی روبین می شود .
 • سندرم دوبین-جانسون : این یک نوع زردی مزمن است که از ترشح بیلی روبین کونژوگه از سلول های کبد جلوگیری می کند .
 • زرد زخم : این یک نوع بی خطر زردی است ، در واقع زردی پوست به دلیل مصرف بیش از حد بتاکاروتن است نه به دلیل میزان بیش از حد بیلی روبین. شبه زردی معمولاً از خوردن مقادیر زیادی هویج ، کدو حلوایی یا خربزه ناشی می شود .