زایمان طبیعی چیست؟

 

زایمان طبیعی

 

برای به دنیا آوردن نوزاد دو راه وجود دارد که یکی از آنها زايمان طبیعی و دیگی سزارین می باشد . بیشتر افراد زایمان طبیعی را ترجیح می دهند هرچند با درد بسیار بیشتری نسبت به سزارین همراه است اما بهبودی پس از آن از سزارین بهتر و زودتر خواهد بود. چه تصمیم بگیرید در وان خود در خانه زایمان کنید و چه بخاطر سزارین برنامه ریزی کنید ، همه اشکال زایمان طبیعی است. شما بدون توجه به اینکه چگونه آن کودک از بدن شما بیرون می آید ، یک ابرقهرمان هستید. اصطلاح (زايمان طبیعی) در طول تاریخ برای توصیف زایمان بدون دارو استفاده می شده است.

در بعضی موارد ، این بدان معنی است که از هیچ داروی مسکن در حین زایمان استفاده نکنید ، اما سایر مداخلات پزشکی مانند نظارت بر قلب جنین را داشته باشید. یا می تواند به معنای نداشتن هیچ مداخله پزشکی باشد.

بدون داروهای مسکن ، زنان برای کمک به تسکین درد به تکنیک های آرام سازی و تنفس کنترل شده تکیه می کنند . در حالی که به نظر می رسد این نوع زایمان در بیمارستان و یا مرکز زایمان با ماما و متخصص زنان زایمان انجام می شود.

 

چرا زایمان طبیعی را انتخاب می کنید؟

اگر فکر می کنید زایمان بدون دارو غیرممکن به نظر می رسد ، دلایل زیادی وجود دارد که برخی از خانم ها این کار را انجام می دهند.

مصرف داروهای مسکن نیز می توانند بر روی مادر و همچنین زایمان آن تأثیر بگذارند ، مانند سرعت بخشیدن به آن یا کاهش سرعت. همچنین می تواند بر روی مادر تأثیراتی مانند کاهش فشار خون یا ایجاد حالت تهوع داشته باشد.

زنان دیگر زایمان “طبیعی” را انتخاب می کنند ، زیرا آنها می خواهند کنترل بیشتری بر روند زایمان ، از جمله مدیریت درد خود داشته باشند. یا ممکن است احساس کنند که ترک دارو به آنها کمک می کند تا به تجربه زایمان نزدیک تر باشند و آن را با وضوح بیشتری بخاطر بسپارند.

 


بیشتر بدانید:

علل تلخی و بوی بد دهان


 

خطرات زایمان طبیعی چیست؟

هرچند بیان کردن واضح اطلاعات درباره زایمان طبیعی بسیار دردناک است و حتی اگر قبلاً بچه دار شده باشید ، نمی دانید که درد شما در حین زایمان چقدر بد بوده یا چقدر می توانید از پس درد و رنج آن برآیید.

در هر زایمان ، در صورت استفاده کردن از داروهای ضد درد و مسکن باز هم خطرات و عوارضی را پیش رو خواهید داشت  ، خطر عوارضی مانند از دست دادن خون زیاد یا مشکلات بند ناف را دارید . تشخیص و درمان این عوارض بدون مداخله پزشکی ممکن است دشوارتر باشد.

اگر زایمان بدون مسکن را ترجیح می دهید ، در صورت ضرورت پزشکی ممکن است بخواهید در مقابل گزینه های دیگر مانند زایمان سزارین اضطراری (بخش C) باز بمانید. افرادی که بارداری کم خطر دارند بهترین کاندیدای زایمان بدون داروی مسکن هستند.

 

چرا ممکن است زایمان طبیعی بهترین گزینه نباشد؟

اگر بارداری پر خطر دارید ، ممکن است متخصص زنان زايمان طبیعی را بهترین گزینه برای شما نداند و سزارین را برخلاف نطرتان پیشنهاد و توصیه کند.

در صورت موارد زیر ممکن است بارداری شما پرخطر باشد:

 • بزرگتر از 35 سال هستید
 • در دوران بارداری الکل یا مواد مخدر استفاده کرده اید
 • قبلاً رحم خود را مانند بخش C جراحی کرده اید
 • سابقه بیماری های پزشکی مانند دیابت ، پره اکلامپسی یا مشکلات لخته شدن خون داشته باشید
 • بیش از یک جنین حمل می کنند
 • در دوران بارداری عوارض خاصی داشته اید ، مانند محدودیت رشد جنین یا مشکلات مربوط به جفت

 

زایمان طبیعی

آنچه در هنگام زایمان طبیعی انتظار می رود؟

شاید زایمان شما برخلاف آنچه که شما تصور می کردید پیش برود. شما باید اجازه دهید زایمان خود به خود شروع شود و بدون مداخله پزشکی تا زمان زایمان پیشرفت کند. زایمان شما القا نمی شود یا سرعت آن زیاد نمی شود مگر اینکه از نظر پزشکی لازم باشد و سلامت کودک و یا مادر در خطر باشد.

اگر قصد دارید کودک خود را در بیمارستان یا مرکز زایمان به دنیا آورید ، پزشک زنان یا ماما می توانند در انتخاب بهترین زمان برای رفتن به شما کمک کنند. بسته به احتمالات ، ممکن است به طور مداوم تحت کنترل قرار گیرید ، مثلاً با مانیتور قلب جنین ، فقط در صورت لزوم کنترل شوید یا در فواصل منظم تحت کنترل باشید تا مطمئن شوید همه چیز امن و امان است و خطری کودک و مادرش را تهدید نمی کند.

هنگامی که بدن شما کاملا آماده است ، زایمان برای شما راحت تر خواهد بود که به آن زایمان واژینال می گویند. در این نوع زایمان پزشک هیچ گونه دخالتی نخواهد داشت و تنها در صورتی که سلامت مادر و کودک در خطر باشد، پزشک وارد عمل می شود.

مانند همه انواع زایمان ، زایمان طبيعی زمان متفاوتی را برای همه می گیرد. بدون مداخله پزشکی ، دهانه رحم شما به طور طبیعی گشاد می شود و برای سرعت بخشیدن به زایمان به شما دارو داده نمی شود ، بنابراین مدت زایمان شما طولانی تر می شود.

از طرف دیگر ، مداخلات پزشکی مانند اپیدورال نیز می تواند زایمان را کند، کند. و به خاطر داشته باشید که زایمان برای مادران اولین بار نیز بیشتر زمان می برد. سطح درد زایمان نیز برای همه متفاوت است. انواع متداول روش های تسکین درد وجود دارد که ممکن است در حین زایمان استفاده کنید و از شدت درد خود بکاهید.

 

روشهایی برای تسکین درد هنگام زایمان

 • تکنیک های تنفس
 • ماساژ
 • دوش آب گرم یا حمام (البته بستگی به خدمات آن بیمارستان یا مرکز پزشکی دارد ، همچنین ممکن است بتوانید در وان نیز زایمان کنید)
 • پیدا کردن راحت ترین موقعیت مکانی برای شما
 • تکنیک های حواس پرتی ، مانند موسیقی یا بازی ها
 • پد گرم کننده یا کیسه یخ
 • توپ تولد
 • طب فشاری
 • حمایت عاطفی

در اکثر موارد ، به محض اینکه برای زایمان طبيعی آماده شدید ، می توانید بلافاصله پس از تولد کودک ، با کودک خود بمانید و شیردهی را شروع کنید و سعی کنید از همان روز اول کودک شیر خودتان را بخورد و از شیرهای کمکی استفاده نکنید.

برای آماده شدن برای زایمان بدون مداخله پزشکی ، مطمئن شوید که برنامه تولد شما روشن است و ماما یا پزشک متخصص زنان و یا سایر افراد حامی می دانند که شما چگونه می خواهید روند زایمان تان ادامه یابد.

شما همچنین می توانید به تنهایی یا با یک شریک زندگی به کلاسهای آموزش زایمان بروید تا یاد بگیرید که چه انتظاری دارید و همچنین با روشهای کنترل درد و آرام سازی. حتما باید این تکنیک ها را تمرین کنید تا بتوانید بهترین تکنیک ها را برای کنترل درد و آرامش خود پیدا کنید.

 

زایمان طبیعی

آیا می شود در طول زایمان طبیعی نظر خود را عوض کرد؟

بسیاری از خانم های جوان از درد زایمان طبيعی هراس دارند و از آن فرار می کنند و به سزارین روی می آورند .به همین دلیل است که در صورت شدت درد ، ممکن است برخی از خانمها در طول زایمان نظر خود را تغییر دهند، اما امکان پذیر نخواهد بود و باید طبق نظر پزشک متخصص تصمیم گیری قطعی انجام شود. می توانید تقریباً در هر زمان از زایمان خود مقداری داروی مسکن داشته باشید ، به شرطی که سر کودک شروع به بیرون آمدن نکرده باشد.

در اوایل زایمان ، ممکن است به شما انسداد اپیدورال یا ستون فقرات داده شود. این دو به شما امکان می دهد در هنگام زایمان بیدار و هوشیار باشید ، اما با درد بسیار کمی. در تزریق اپیدورال یا ستون فقرات می توان انواع مختلفی از داروها را تجویز کرد.

این نوع مسکن ، مانند یک ماده مخدر است. این به خوبی کار می کند زیرا بدون ایجاد بی حسی درد را تسکین می دهد. این ممکن است روی کودک تأثیر نگذارد ، مانند تزریق داخل عضلانی یا وریدی داروی مسکن. نوع دیگر یک داروی بی حس کننده است که ممکن است شما را از کمر به پایین بی حس کند.

اپیدورال پس از تجویز درد ، ظرف 20 دقیقه شروع به تسکین درد می کند و میزان آن در تمام مدت زایمان قابل تنظیم است. بلوک های ستون فقرات بلافاصله شروع به کار می کنند اما فقط یک تا دو ساعت طول می کشند. در حین زایمان فقط یک بار می توان آنها را داد.

بسته به دارویی که از طریق اپیدورال داده می شود ، فشار آوردن را برای شما دشوار می کند. بنابراین بلوک های پودندال معمولاً در اواخر زایمان داده می شوند. یک بلوک پودندال درد در واژن و راست روده را تسکین می دهد اما به شما امکان می دهد عضلات شکم را کنترل کرده و تحت فشار قرار دهید. این دارو معمولاً درست قبل از بیرون آمدن کودک داده می شود.

تسکین درد آن به اندازه اپیدورال نیست ، اما شما می توانید کودک را به بیرون فشار دهید. بلوک های پودندال نیز بر کودک تأثیر نمی گذارد.

 

زایمان طبیعی

 

بهبودی پس از زایمان طبیعی چگونه است؟

بهبودی پس از هر نوع زایمان به ویژگی های جسمانی شخص بستگی دارد. بسیاری از زنان در طی شش تا هشت هفته احساس بهبودی کامل می کنند ، اما برای سایرین ممکن است ماه ها طول بکشد.

بهبودی از زایمان طبيعی مانند هر زایمان واژینال دیگری است. احتمالاً حداقل برای چند روز باید درد بسیاری را تجربه کنید. نشستن روی کیسه یخ یا استحمام سیتز می تواند به شما کمک کند. فراموش نکنید که از خود مراقبت کنید و تا جایی که می توانید استراحت کامل داشته باشید ،چون این دوران بسیار حساس بوده و در صورت عدم مراقبت از خود با مشکلات جدی در آینده مواجه خواهید شد.

علائم زیر می تواند نشانه هایی از عارضه پس از زایمان باشد:

 • خونریزی شدید واژن
 • تب
 • سرگیجه یا غش کردن
 • سردرد شدیدی که برطرف نشود
 • ادرار دردناک
 • درد و تورم در پاها
 • درد شکمی که بدتر می شود یا درد جدید شکمی

در صورت داشتن علائم بالا باید حتما به پزشک مراجعه کنید ، حتی اگر شما علائمی هم ندارید اما استرس و نگرانی همچنان با شماست بهتر است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید راجع به اختلالات شایع تیروئید بدانید.