زنجبیل از سالهای قبل تاکنون در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. به بخشی از گیاه که برای این اهداف استفاده می شود ، ریزوم گفته می شود. در حالی که ممکن است مانند یک ریشه به نظر برسد ، ریزوم در واقع ساقه زیرزمینی است که ریشه آن شاخه می شود.

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره روغن زنجبیل ، فواید سلامتی آن و نحوه استفاده ایمن از آن داشته باشید.

 

اطلاعات اساسی و کاربردی روغن اسانس زنجبیل

 

گیاه زنجبیل

زنجبیل عضو همان خانواده گیاهی است که شامل تومور و هل است . این بیماری در سراسر جهان به ویژه در آسیا و آفریقا یافت می شود. نام علمی گیاه Zingiber officinale است .

فواید روغن زنجبیل

روغن زنجبیل

روغن زنجبیل پس از طی فرآیند تقطیر از ریزوم زنجبیل استخراج می شود. مانند سایر روغن های اساسی ، بسیار غلیظ است. روغن زنجبیل عطری متمایز دارد که می توان آن را قوی ، گرم یا تند توصیف کرد. به همین ترتیب ، اغلب از آن برای آروماتراپی استفاده می شود . روغن زنجبیل همچنین در انواع مختلف کاربردها در پوست و مو قابل استفاده است و تاثیر چشمگیری را ایفا می کند.

روغن زنجبیل نیز برای کمک به کاهش شرایط زیر استفاده شده است:

 • آرتروز
 • ناراحتی گوارشی
 • سرماخوردگی
 • میگرن
 • حالت تهوع

 

فواید فوق العاده عالی روغن زنجبیل

برخی از فواید احتمالی روغن اسانس زنجبیل حکایتی غیرقابل توصیف است. این بدان معناست که آنها بر خلاف مطالعات علمی براساس گزارشات شخصی یا شهادت قرار دارند.

با این وجود، بررسی ها و تحقیقات در مورد مزایای احتمالی سلامتی روغن زنجبیل در حال انجام است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا درباره آنچه گفته می شود تحقیق کنید.

 

ضد التهاب قوی

 • تحقیقات و مطالعاتی برای بررسی اثرات ضد التهابی روغن زنجبیل آغاز شده است. اگرچه بسیاری از این مطالعات در حیوانات انجام شده است ، نتایج می تواند پیامدهای مختلفی از شرایط را داشته باشد.
 • محققان در سال 2018 طبق مطالعه ای دریافتند که اسانس زنجبیل اثر محافظتی بر کلیه های موشهای تحت درمان با سموم کادمیوم دارد. روغن زنجبیل ضد التهاب بوده و از ایجاد تغییر در نشانگرهای عملکرد کلیه یا مولکول های مرتبط با التهاب جلوگیری می کند.
 • همواره در سال 2016 مطالعه ای در مدل موش آرتریت روماتوئید انجام شد . محققان دریافتند که تزریق اسانس زنجبیل تورم حاد مفصل را کاهش نمی دهد اما تورم مزمن مفصل را به طور قابل توجهی مهار می کند.
 • سرانجام ، طبق مطالعه سال 2019 ، تأثیر مکمل عصاره زنجبیل را به رژیم غذایی موشهای چاق در رژیم غذایی کربوهیدرات بسیار تصفیه شده بررسی کرد. محققان دریافتند که مصرف زیاد عصاره زنجبیل مانع از افزایش وزن و کاهش نشانگرهای التهاب می شود.

 

حالت تهوع

استنشاق عطر از روغن زنجبیل به عنوان راهی برای تسکین حالت تهوع استفاده شده است. نتایج مطالعه با استفاده از این ترکیب مخلوط شده است.

دانشمندان بر اساس یک مطالعه در سال 2017  ، دریافتند که اثر استنشاق روغن زنجبیل برای تسکین حالت تهوع بعد از عمل جراحی شکم را ارزیابی کرد. محققان دریافتند که شرکت کنندگان که روغن زنجبیل استنشاق کرده بودند ، میزان تهوع و استفراغ خود را پایین تر از گروه دارونما قرار داده اند.

با این وجود ، بر اساس مطالعه ی دیگری نتایج متناقضی یافت که محققان مقادیر حالت تهوع بعد از عمل را در كودكان استنشاقی از روغنهای اساسی (شامل زنجبیل) یا دارونما مقایسه كردند. آنها دریافتند که هیچ اختلافی در حالت تهوع بین کودکان استنشاقی روغن اسانس و کودکان استنشاق دارونما وجود ندارد.

 

 

تاثیرات روغن زنجبیل روی مو

روغن زنجبیل یا عصاره زنجبیل گاهی اوقات در شامپو یا سایر محصولات مو درج شده است ، زیرا  اعتقاد بر این است که باعث تقویت سلامت و رشد مو می شود. اما ، تحقیقات کمی در مورد اینکه آیا واقعاً این است یا خیر انجام شده است.

محققان طبق مطالعه  ای در سال 2013 به بررسی اثر زنجبیل ، یک ماده مؤثر در روغن زنجبیل ، بر رشد مو در سلول های کشت یافته و موش ها پرداخت. محققان به جای این که متوجه شوند که زنجبیل رشد مو را تقویت می کند ، واقعاً آن را سرکوب رشد مو ، چه در فولیکولهای موی کشت شده و چه در یک مدل موش ، دانستند.

 

روغن زنجبیل

تاثیر روغن زنجبیل روی پوست

 • برای کشف و تأیید فواید استفاده موضعی از روغن زنجبیل و تأثیر آن بر مواردی مانند التهاب و ظاهر پوست ، بررسی ها و تحقیقات بیشتری لازم است.
 • بر اساس مطالعه ای در سال 2015  ، به مناسب بودن چندین روغن ضروری از جمله روغن زنجبیل برای استفاده در کرم ضد آفتاب پرداخت. روغن زنجبیل به همراه سایر اسانس ها دارای فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی بودند.
 • هنگامی که این روغن های اساسی در یک کرم با هم مخلوط شدند ، در گروه کوچکی از داوطلبان کاهش زبری پوست مشاهده شد.
 • در یک مطالعه دیگر در یک مدل آرتریت موش اثرات روزانه ترکیبی از چندین روغن اساسی که روی پوست اعمال شده است را ارزیابی کرد. یکی از روغنهای اساسی شامل زنجبیل بود.
 • محققان دریافتند كه موشهای تحت درمان با مخلوط اسانس از شدت آرتریت پایین و سطح التهاب كمتری برخوردار بودند.

 


بیشتر بخوانید : مزایای سلامتی میخک ها و روغن آن


 

عوارض جانبی روغن زنجبیل

 • طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA) ، روغن زنجبیل به طور کلی کاملا بی خطر شناخته شده است و عوارض جانبی معدودی گزارش شده است .
 • روغن زنجبیل مانند هر روغن اساسی بسیار غلیظ است و نباید آن را روی پوست بی محلول بمالید. اگر نگران یک واکنش بالقوه پوست هستید ، ابتدا باید مقداری روغن زنجبیل رقیق شده را روی پوست خود آزمایش کنید.

 

نحوه استفاده از روغن زنجبیل

یادآوری این نکته ضروری است که روغنهای اساسی هرگز نباید مصرف شوند.

از روغن زنجبیل ایمن و مؤثر هم برای آروماتراپی و هم برای کاربردهای موضعی استفاده کنید.

 

 • آروماتراپی

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید روغن زنجبیل را برای رایحه درمانی استنشاق کنید. می توانید انتخاب کنید کدام یک برای شما مناسب است:

 

 • پخش کننده 

دیفیوزرها راهی عالی برای اضافه کردن رایحه دلپذیر و معطر به اتاق هستند. در بعضی موارد ممکن است اسانس در آب رقیق شود. همیشه حتماً دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید.

 

 • استنشاق بخار

برای استفاده از روغن زنجبیل برای استنشاق بخار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آب را گرم کنید تا بخار شود و آن را درون یک کاسه بریزید.
  چند قطره روغن زنجبیل را به آب بخارپز اضافه کنید. مرکز معنویت و شفا دانشگاه مینه سوتا ( CSH ) فقط با یک تا دو قطره توصیه می کند.
  یک حوله را روی سر خود بکشید.
  چشمان خود را بسته نگه دارید ، سر خود را روی کاسه بخار قرار دهید و نفس عمیق بکشید.

 

 • اسپری

 

از روغن زنجبیل در اسپری برای تازه کردن هوا در یک اتاق استفاده می شود. برای تهیه اسپری روغن زنجبیل می توانید موارد زیر را انجام دهید:

روغن زنجبیل را به آب اضافه کنید. انجمن ملی آروماتراپی هالیستی ( NAHA ) توصیه می کند از 10 تا 15 قطره در هر اونس آب استفاده کنید.

در صورت تمایل یک عامل پراکندگی مانند solubol اضافه کنید. این می تواند به توزیع روغن ضروری در آب کمک کند.

 


بیشتر بخوانید : 5 خاصیت فوق العاده برگهای اکالیپتوس


 روغن اسانس زنجبیل

آشنایی با اشکال دیگر زنجبیل

علاوه بر روغن زنجبیل ، زنجبیل به شکل های دیگری نیز به وجود می آید و بسیاری از این مواد خوراکی هستند و در پخت و پز یا طعم دهنده استفاده می شوند. زنجبیل به شکل های زیر به وجود می آید:

 • تازه
 • خشک شده
 • زمین یا پودر
 • ترشی
 • آب نبات

در حالی که هنوز هم تحقیقات خاص در مورد روغن زنجبیل محدود است ، تحقیقات زیادی در مورد سایر اشکال زنجبیل وجود دارد. در زیر چند مثال آورده شده است:

تحقیقات زیادی در مورد سایر اشکال زنجبیل وجود دارد. در زیر چند مثال آورده شده است:

 • مطالعه ای در سال 2015 دریافت که کپسول زنجبیل قبل از ورزش منجر به کاهش معنی دار درد در مقایسه با زمان گرفتن کپسول بعد از ورزش شد. مصرف کپسول زنجبیل قبل از ورزش نیز منجر به کاهش سطح نشانگر التهابی شد.
 • مرور مطالعات در سال 2018 به اثربخشی زنجبیل در تسکین حالت تهوع ناشی از بارداری پرداخته است. ده مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. به طور کلی ، زنجبیل می تواند وسیله ای مؤثر برای رفع تهوع در دوران بارداری است.
 • در حقیقت مروری به بررسی ها نشان داد كه زنجبیل در رفع علائم سندرم روده تحریک پذیر ( IBS ) بهتر از دارونما نبود . در همین حال ، زنجبیل باعث تخلیه معده در افراد مبتلا به سوء هاضمه عملکردی می شود ، اما تهوع یا ناراحتی شکمی را کاهش نمی دهد.

راهنمایی خاص برنامه های موضعی

روغن زنجبیل که بر روی پوست اعمال می شود ، همیشه باید ابتدا در روغن حامل رقیق شود . برخی نمونه های روغن حامل شامل روغن بادام ، روغن جوجوبا ، روغن نارگیل و روغن آووکادو است.

CSH توصیه می کند که محلول اسانس نباید بیش از 3 تا 5 درصد باشد. به عنوان مثال ، برای تهیه یک محلول 3 درصدی ، NAHA توصیه می کند در هر اونس روغن حامل 20 قطره روغن ضروری اضافه کنید.

 

بنابراین روغن زنجبیل یک روغن ضروری است که از ریزوم گیاه زنجبیل استخراج می شود. تحقیقات در مورد فواید روغن زنجبیل نشان می دهد که این ماده دارای خاصیت ضد التهابی است و می تواند در کاهش احساس تهوع مفید باشد.

روغن زنجبیل رایحه ای گرم و تند دارد و می تواند در رایحه درمانی و برای کاربردهای موضعی مورد استفاده قرار گیرد. هنگام استفاده از روغن زنجبیل بر روی پوست ، همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا آن را در روغن حامل رقیق کنید.