در حقیقت دندان قروچه زمانی است که فرد دندان هایش را خرد می کند به این معنی که دندان ها را به هم میسابد در حالی که جویدن ندارد . هنگامی که فک با زور یا از یک طرف به آن طرف یا عقب و جلو حرکت می کند ، دندان ها خرد می شوند یا بهم می مالند . غالباً ، فرد از انجام دادن آن آگاه نیست .

فشردن دندان ها زمانی است که فرد دندان های خود را جمع کرده و عضلات را جمع می کند ، اما بدون حرکت دندان ها به جلو و عقب می روند .

همواره افراد می توانند دندان های خود را در طول روز و شب خرد کنند یا فشار دهند ، اما دندان قروچه مرتبط با خواب چالش بزرگتری را ایجاد می کند زیرا کنترل آن دشوارتر است .

دراین مقاله از nolano ما قصد داریم شما را بیشتر با این نوع عارضه چالش برانگیز آشنا کنیم .

 

اطلاعات بالقوه راجع به دندان قروچه

 

در حالت کلی ، دندان قروچه یکی از شایع ترین اختلالات خواب است . این در اصل یک نوع فعالیت عصبی عضلانی ناخودآگاه است .

درد عضله میوفاشیال ، اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی و سردرد ممکن است رخ دهد . همچنین موارد شدید می تواند منجر به آرتروز مفاصل گیجگاهی فکی شود.

 علل دندان قروچه

جلوه های دندان قروچه

همانطور که در ابتدای این مبحث اشاره کردیم ، دندان قروچه شامل ساییدن یا فشردن دندان است .
همچنین ساییدن می تواند باعث از بین رفتن دندان ها شود ، که می تواند کوتاه ، صاف یا کج و شکسته شود . معمولا جمع شدن عضلات ، بافت ها و دیگر ساختارهای اطراف فک را تحت فشار قرار می دهد .

این نیز می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • دندانهای حساس ، شل و یا شکسته
 • کلیک یا ظاهر مفاصل فک
 • سردرد کسل کننده
 • درد و سفتی فک
 • لثه دردناک

همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گوش درد می تواند رخ دهد ، تا حدی به این دلیل که ساختارهای مفصل گیجگاهی فکی نزدیک مجرای گوش هستند . همچنین ممکن است درد ارجاعی وجود داشته باشد ، که در آن فرد درد را در مکانی متفاوت از منبع خود احساس می کند .

بدین ترتیب سایر علائم اصلی شامل اضطراب ، افسردگی ، اختلالات خوردن و بی خوابی است . اگر سر و صدا یک شریک خواب را آزار می دهد ، ممکن است مشکلات روابط ایجاد شود.

دندان قروچه بیش از حد می تواند به سطح اکلوزال دندان ، به ویژه دندان های آسیاب آسیب جدی برساند . ممکن است به سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) کمک کند.

در نهایت دقت کافی را داشته باشید که برخی از افراد دندان های خود را بدون داشتن علائمی خرد یا ساییده می کنند.

 علائم دندان قروچه

علل و دلایل دندان قروچه

به این نکته توجه داشته باشید که علت دندان قروچه هنوز نامشخص است ، اما عوامل مختلفی ممکن است در این امر دخیل باشند.

معمولا در کودکان ، ساییدن پس از ظهور اولین دندان ها و دوباره با ظهور دندان های دائمی اتفاق می افتد. همچنین پس از رویش کامل دندان های بزرگسال متوقف می شود .

بنابراین جمع شدن و سنگ زنی اغلب در زمان استرس اتفاق می افتد ، به عنوان مثال در زمان عصبانیت ، اضطراب یا تمرکز.

طبق بررسی ها و تحقیقات نشان داده است که فعالیت مغز و ضربان قلب ممکن است قبل از یک دوره دندان قروچه افزایش یابد ، که نشان می دهد سیستم عصبی مرکزی (CNS) نقش بسزایی دارد.

در واقع دندان قروچه ممکن است مربوط به گزش غیرطبیعی باشد ، به این معنی که دندان ها با بسته شدن فک به درستی ملاقات نمی کنند . اگر دندان های بالا و پایین به درستی جمع نشوند ، این اختلاف مغزی نامیده می شود . با این حال ، آکادمی پزشکی دهان و دندان آمریکا یادآور می شود که تحقیقات علمی این موضوع را ثابت نکرده است .

همچنین توجه لازم را داشته باشید که در بعضی از افراد ، عضلات صورت هنگام خواب دچار اسپاسم می شوند .

در حالت کلی داشتن دندان هایی که فقدان یا کج هستند ، می تواند دندان ها را خرد کند و تحریک ممکن است یک عامل باشد . در این صورت ، دندان قروچه می تواند یکی از عوارض جانبی برخی از داروها باشد ، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی و آمفتامین ها.

در همین راستا ، شرایط عصبی مانند بیماری هانتینگتون یا پارکینسون نیز می تواند باعث آن شود. بنابراین سایر عواملی که ممکن است مرتبط باشند عبارتند از: خستگی ، مصرف الکل ، سیگار کشیدن ، آپنه خواب و خروپف.

حقیقتا توجه لازم را داشته باشید که ارقام ذکر شده توسط بنیاد ملی خواب حاکی از آن است که 8 درصد بزرگسالان و بین 14 تا 20 درصد کودکان زیر 11 سال دندان های خود را در شب خرد می کنند. همچنین در مطالعه ای دیگر ، 38 درصد والدین گزارش داده اند كه فرزندان زیر 17 سالشان دندان های خود را خرد می كنند .

در کل دندان قروچه بیشتر در دوران کودکی دیده می شود . کمترین میزان مربوط به افراد بالای 65 سال است .

در بچه های کوچک ، دندان قروچه ممکن است پاسخی به درد دندان درآوردن یا هنگامی که احساس فشار می کنند ، مثلاً بیش از یک آزمایش یا مشاجره است. اما بدین ترتیب ای نکته نیز مهم و حائز اهمیت است که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی ممکن است دندان قروچه داشته باشند .

در ادامه مبحث یک مدل سه بعدی دندان قروچه آورده شده است که کاملاً تعاملی است .

با استفاده از ماوس پد یا صفحه لمسی خود مدل را کاوش کنید تا بیشتر در مورد قوم دندان گرایی درک کنید. دکمه پخش را فشار دهید تا در عمل مشاهده کنید .

 درمان دندان قروچه

 

تشخیص دندان قروچه

در حالت کلی ، یک پزشک یا دندانپزشک در مورد سابقه بیمار سوال می کند و معاینه را انجام می دهد . علائمی که آنها جستجو خواهند کرد عبارتند از:

 • سایش دندان
 • عضلات فک بزرگ شده
 • ناراحتی فک هنگام بیدار شدن از خواب

همچنین سایش دندان می تواند به دلیل مسواک زدن بیش از حد شدید ، ساینده های موجود در خمیردندان ، نوشابه های اسیدی و غذاهای سخت باشد ، اما یک متخصص آموزش دیده می تواند تفاوت بین الگوی سایش مشخص هر علت را تشخیص دهد.

بنابراین مطمئن ترین روش برای تشخیص دندان قروچه اندازه گیری الکترومیوگرافی (EMG) است. بنابراین در همین راستا اینها سیگنال های الکتریکی را از جویدن عضلات ماساژ و تمپورالیس ، عضلات مورد استفاده برای جویدن ، می گیرند.

در مورد کودک ، دندانپزشک ممکن است بپرسد که آیا آنها نگران چیزی هستند ، یا عصبانی هستند و احساس آنها هنگام خواب را برای کشف علل استرس نشان می دهد.

 تشخیص دندان قروچه

 

درمان دندان قروچه

غالبا دقت و توجه لازم را در نظر داشته باشید 14 الی 20٪ کودکان شب ها دندان های خود را خرد می کنند.
درمان به علت دندان قروچه بستگی خواهد داشت . برای دندان قروچه هیچ درمانی وجود ندارد ، اما گزینه هایی برای تسکین علائم در دسترس هستند و می توان با یک دلیل اصلی آن مقابله کرد.

گره زدن یا سنگ زنی در طول روز ممکن است با افزایش آگاهی ، فیزیوتراپی یا ورزش بهبود یابد ، اما دندان قروچه شبانه به استراتژی های دیگری نیاز دارد ، زیرا خارج از کنترل فرد است.

اگر مشکل اساسی استرس یا آپنه خواب باشد ، درمان این شرایط زیر ممکن است کمک کند. پس از درمان ، می توان دوباره وضعیت را ارزیابی کرد.

 • در سال 2002 ، محققان دریافتند که درمان آپنه خواب باعث کاهش علائم دندان قروچه می شود.
 • نداشتن خواب کافی در شب یا ورزش منظم ممکن است کمک کند .
 • برای محافظت از دندان ها می توان از محافظ دهان شب استفاده کرد و استفاده کوتاه مدت از داروی شل کننده عضلات یک گزینه احتمالی است.
 • آکادمی پزشکی دهان و دندان آمریکا محافظ دهان پلاستیکی سختی را توصیه می کند که تمام دندان های قوس بالا یا پایین را می پوشاند.
 • محافظ های دهان ورزشی عمومی توصیه نمی شوند ، زیرا ممکن است از جای خود خارج شوند ، بسیار حجیم بوده و باعث ناراحتی بیشتر از حل آنها می شوند.
 • با گذشت زمان ، محافظ دهان می تواند فرسوده شود و کارایی خود را از دست بدهد. اگر فرد از استفاده از محافظ دهان دست بردارد و علائم ممکن است برگردد ، بنابراین ممکن است یک راه حل دائمی نباشد.
 • آتل ها گزینه دیگری هستند. برخی از آتل ها روی دندان های بالایی ، بعضی در پایین قرار می گیرند. بسته به نوع طراحی ، آتل ممکن است فک را در وضعیت آرام تری نگه دارد یا مانعی ایجاد کند تا آتل ها به جای دندان آسیب ببینند. آتل ها را می توان تنظیم یا جایگزین کرد.
 • هنگامی که دندان قروچه به دلیل فک نامناسب یا دندانهای کج و ناهموار ایجاد می شود ، ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست پیشنهاد دهد که فک را دوباره مرتب یا شخص را برای استفاده از بریس برای درمان این عارضه تنظیم کند. با این حال ، AAOM این امر را توصیه نمی کند ، زیرا عدم انطباق به عنوان دلیل ثابت نشده است.
 • پرهیز از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی غلظت زیادی کافئین یا الکل هستند ، ممکن است مفید باشد ، زیرا این مواد می توانند سنگ زنی را افزایش دهند. آدامس ممکن است دندان قروچه را تشویق کند ، زیرا می تواند باعث جمع شدن و خرد شدن حافظه عضله شود.

نکته دیگر این است که حداقل یک بار در روز عضلات فک را با یک دستشویی گرم یا یک پد گرم کننده شل کنید ، تا تنش آنها کاهش یابد.

 

جلوگیری از دندان قروچه

در اصل مدیریت استرس و اضطراب ممکن است به کاهش یا جلوگیری از دندان قروچه در افراد مستعد آن نیز کمک شایانی کند . بدین ترتیب بنیاد ملی خواب رعایت بهداشت خوب خواب ، از جمله یک اتاق خنک ، تاریک و ساکت برای خواب ، بدون تلویزیون ، کامپیوتر و سایر موارد مرتبط با کار را تشویق می کند.

همچنین آنها پیشنهاد می کنند ساعاتی قبل از خواب آرام باشید و روال خواب آرام را حفظ کنید . برای کودکان ، این ممکن است شامل حمام گرم ، مطالعه کتاب یا گوش دادن به موسیقی باشد.

معمولا توصیه ها و نکات دیگر شامل خوابیدن به پهلو یا معده و ورزش زیاد است .

بنابراین در صورت داشتن دندان قروچه ، پزشک متخصص اطفال می تواند به شما کمک کند .