بدن شما در طول دوره بارداری دچار تغییرات اساسی شده است. ممکن است انتظار داشته باشید که بعد از زایمان بهبودهایی را تجربه کنید ، اما آیا شما آماده تغییر در زندگی جنسی خود هستید؟

علاقه کمتر به رابطه جنسی یا حتی درد در نفوذ ممکن است بعد از زایمان طبیعی به نظر برسد. در حقیقت خشکی واژن طبیعی است.

بر اساس تحقیقات در یک مطالعه 2018 در مورد 832 زن پس از زایمان ، 43 درصد خشکی واژن را 6 ماه پس از زایمان گزارش کردند . در واقع ، خشکی واژن پس از زایمان یک بیماری شایع و طبیعی  است و بسیاری از خانم ها این مشکل را دارند ، که این خشکی باعث ناراحتی و حتی دردناک شدن رابطه جنسی می شود. اگر آن را تجربه می کنید ، نگران نباشید ، در این مقاله ما روش هایی برای کاهش ناراحتی آورده ایم.

 

 

آیا خشکی واژن پس از زایمان ناراحت کننده است؟

 

 

هورمون ها و خشکی واژن

احتمالاً تعجب می کنید که چرا خشکی واژن پس از زایمان رخ می دهد ، در حقیقت این یک پاسخ هورمون های بدن شما است. به خصوص استروژن و پروژسترون.

استروژن و پروژسترون به طور عمده در تخمدان های شما تولید می شوند. آنها باعث بلوغ می شوند ، از جمله رشد سینه و قاعدگی می باشد.

آنها همچنین باعث ایجاد لنت در رحم شما در طول چرخه قاعدگی می شوند. اگر تخمک بارور شده در این لنت کاشته نشود ، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد ، و لایه رحم به عنوان دوره شما ریخته می شود. در هنگام بارداری میزان استروژن و پروژسترون افزایش می یابد. به جای دور انداختن ، لایه رحم به جفت تبدیل می شود. جفت همچنین تولید استروژن و پروژسترون را آغاز می کند.

خشکی واژن پس از زایمان

سطح استروژن و پروژسترون پس از زایمان به طور چشمگیری کاهش می یابد. در حقیقت ، آنها طی 24 ساعت پس از زایمان به سطح قبل از بارداری خود برمی گردند . همواره (بدن شما وقتی شیر می خورید استروژن را پایین می آورد ، زیرا استروژن می تواند در تولید شیر اختلال ایجاد کند.)

استروژن برای برانگیختگی جنسی بسیار مهم است زیرا باعث افزایش جریان خون به دستگاه تناسلی و افزایش روانکاری واژن می شود. کمبود استروژن مسئول بسیاری از علائم پس از زایمان است که زنان از جمله گرگرفتگی ، تعریق شبانه و خشکی واژن دارند. همواره برخی از خانم ها برای مقابله با این بیماری ، از یک مکمل استروژن استفاده می کنند. برخی دیگر این دارو را مصرف نمی کنند زیرا خطر ابتلا به سرطان و سایر موارد مانند لخته های خون را افزایش می دهد. بنابراین اگر علاقه مند به مصرف یا استفاده از مکمل استروژن مانند قرص ، پچ یا کرم واژن هستید با پزشک خود در مورد عوارض و فواید آن صحبت کنید. (در بیشتر موارد ، مکمل های استروژن به طور موقت به صورت کرم استفاده می شوند.)

 

تیروئیدیت پس از زایمان

خشکی واژن پس از زایمان همچنین می تواند در اثر تیروئیدیت پس از زایمان ، التهاب غده تیروئید ایجاد شود. تیروئید شما هورمونی تولید می کند که برای عملکردهای مختلف بدن از جمله متابولیسم بسیار حیاتی و مهم است. با این وجود ، ممکن است تیروئید شما در اثر التهاب بیش از حد هورمون های تیروئید زیاد یا کافی تولید نکند.


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد ناباروری در زنان و مردان بدانید.


 

علائم تیروئیدیت پس از زایمان

 • افزایش وزن
 • خستگی
 • حساسیت به سرما
 • افسردگی
 • پوست خشک
 • لرزیدن
 • تپش قلب
 • تحریک پذیری
 • سخت خوابیدن
 • خشکی واژن

اگر این یا سایر علائم را تجربه کرده باشید ، ممکن است احساس راحتی کنید . تیروئیدیت پس از زایمان تا 10 درصد از زنان می باشد.

نوع تیروئیدیت پس از زایمان شما را معالجه می کند. برای تیروئید بیش از حد ، پزشک شما ممکن است مسدود کننده های بتا را برای کاهش علائم پیشنهاد کند. از طرف دیگر ، در صورت عدم تولید تیروئید ، پزشک شما ممکن است جایگزینی هورمون تیروئید را توصیه کند.

 

درنهایت اگر تیروئیدیت پس از زایمان علت خشکی واژن شما است ، مطمئن باشید که عملکرد تیروئید به طور معمول در طی 1 سال تا 1 سال و نیم برای 80 درصد از خانم ها به حالت عادی بر می گردد .

هنگام خشکی واژن چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

شما با وجود خشکی واژن بعد از زایمان هنوز می توانید رابطه جنسی لذت بخشی را داشته باشید. نکات زیر چند روش برای بهبود تجربه جنسی بعد از زایمان ارائه می دهد :

 • هنگام رابطه جنسی از روان کننده استفاده کنید. (اگر شریک زندگی شما از کاندوم استفاده می کند ، از روان کننده های مبتنی بر آن جلوگیری کنید ، که می تواند به کاندوم آسیب برساند.)
  در مورد استفاده از کرم واژن استروژن ، مانند استروژن های کونژوگه (پرارارین) یا استرادیول (Estrace) با پزشک خود مشورت کنید.
  هر چند روز یکبار از مرطوب کننده واژن استفاده کنید.
  آب بنوشید و بدن خود را به خوبی هیدراته نگه دارید.
 • همواره از دوش و اسپری های بهداشت شخصی که می تواند بافتهای حساس واژن را تحریک کند ، خودداری کنید.
 • با شریک زندگی خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید.
 • پیش نمایش را افزایش داده و تکنیک ها و موقعیت های مختلف را امتحان کنید.

 


بیشتر بخوانید : چند راه طبیعی برای تقویت باروری


درمان های جایگزین برای خشکی واژن

خشکی واژن یک وضعیت ناراحت کننده و اغلب دردناک است که به طور طبیعی بعد از یائسگی رخ می دهد. یائسگی باعث کاهش سطح استروژن می شود و همین باعث خشکی می شود.

گذشته از یائسگی ، برخی داروهای خاص و اختلالات ایمنی نیز می توانند باعث خشکی واژن شوند. ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند در تعیین صحیح درمان این بیماری به شما کمک کند ، که ممکن است به معنای استروژن درمانی یا روش های جایگزین مانند کرم موضعی یا تغییر رژیم غذایی باشد.

هورمون درمانی ممکن است درمانی مناسب برای همه نباشد. بعضي از خانم ها به دليل سابقه گذشته بيماري ، مانند سرطان ، كانديداي خوبي براي هورمونها نيستند. جایگزینی استروژن طبیعی می تواند به خشکی کمک کند ، اما می تواند باعث عوارض جانبی نیز شود. این شامل:

 • افزایش وزن
 • احتباس مایع
 • حالت تهوع
 • سردردها
 • حساسیت به سینه
 • لکه بینی پوست
 • افزایش خطر سکته مغزی ، لخته شدن خون و سرطان های پستان و تخمدان

گزینه های مختلفی برای استروژن درمانی وجود دارد که بسیار خوب عمل می کنند و اغلب قبل از استفاده از استروژن درمانی ارزش استفاده را دارند. آنها موارد زیر را شامل می شوند:

روان کننده های مبتنی بر آب می توانند به افزودن رطوبت به آستر واژن کمک کنند. اثربخشی آنها می تواند ساعت ها به طور همزمان ادامه یابد و وقتی خشکی باعث ایجاد ناراحتی در هنگام مقاربت می شود ، آنها را به جایگزین مناسبی تبدیل کنید.
مرطوب کننده های واژن که به طور اختصاصی برای رفع خشکی ساخته شده اند می توانند تنها با یک بار کاربرد برای تسکین علائم تا سه روز استفاده شوند.

ترکیبات موجود در سویا و محصولات سویا اثرات استروژن را تقلید می کنند. اگر سویا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، ممکن است از خشکی واژن کمی تسکین پیدا کنید.

سیاه کوهس یک مکمل گیاهی است که توسط برخی در رفع علائم یائسگی در نظر گرفته شده است. هیچ مطالعه بالینی قابل توجهی وجود ندارد که اثربخشی آن را نشان دهد.

علاوه بر این گزینه های جایگزین ، همچنین باید از جلوگیری از پاک کننده های واژن یا ماسک زدن جلوگیری کرد. این محصولات فقط خشکی را بدتر می کنند. و گرچه خشکی باعث ایجاد رابطه جنسی ناخوشایند می شود ، اما داشتن مقاربت به طور منظم باعث روانکاری طبیعی می شود.

بنابراین خشکی واژن در حقیقت یک وضعیت ناراحت کننده و ناخوشایند است ، اما می توان آن را مدیریت و درمان کرد.

 


بیشتر بخوانید: هر آنچه باید راجع به واژینیت آتروفیک بدانید.


 

علل خشکی واژن

خشکی واژن در زنانی که یائسگی را پشت سر می گذارند و برای خانم های یائسه نیز بسیار شایع است. در اینجا نیز دلایل متداول خشکی واژن وجود دارد:

 

کاهش استروژن

استروژن هورمونی است که برای سالم نگه داشتن بافت های واژن ضروری است. این هورمون به حفظ روغن کاری طبیعی واژن ، میزان اسیدیته و خاصیت ارتجاعی کمک می کند. بنابراین ، هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد ، لایه واژن نازک تر و الاستیک می شود و واژن روغن کاری کمتری ایجاد می کند. در نتیجه میزان استروژن می تواند در دوران یائسگی ، یا بعد از یائسگی ، هنگام زایمان و در دوره های شیردهی کاهش یابد. همچنین اگر سیگار می کشید ، تخمدان های شما برداشته شده است ، به دلیل سرطان معالجه شده یا اختلالات ایمنی خاصی را تجربه کرده اید ، ممکن است دچار افت استروژن شوید.

داروها

برخی از داروها باعث خشکی در بدن می شوند ، از جمله در داخل مهبل. داروهای سرد و حساسیت ، مانند بعضی از داروهای ضد افسردگی می توانند این تأثیر را داشته باشند. داروهای شیمی درمانی مانند داروهایی که برای مبارزه با سرطان سینه استفاده می شوند نیز می توانند باعث خشکی شوند.

دلایل دیگر خشکی واژن: دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است خشکی واژن را تجربه کنید.

به عنوان مثال اگر از پاک کننده واژن استفاده می کنید ، تعادل طبیعی مواد شیمیایی موجود در واژن را مختل می کنید. این می تواند باعث التهاب و خشکی شود. همچنین یک بیماری خود ایمنی نادر به نام سندرم Sjögren ، که باعث خشکی چشم و دهان می شود ، همچنین می تواند باعث خشکی واژن شود.

خشکی واژن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر چیزی در مورد بدن شما احساس ناراحتی می کند همیشه با پزشک معالج صحبت کنید. اگر علائم پس از زایمان ادامه دارد ، اگر درد شما غیرقابل تحمل است یا به هر طریقی نگران هستید ، حتماً با OB-GYN یا ماما خود صحبت کنید.

عفونت ها ، دیابت و واژینیزوس (انقباضات غیر ارادی) همچنین می توانند باعث مقاربت دردناک شوند ، بنابراین مهم است که مکالمات صادقانه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آنچه تجربه می کنید انجام دهید.