در حالت کلی جابجایی های هورمونی می تواند باعث خارش واژن قبل از پریود شود . اما با این وجود ، دقت لازم را داشته باشید که گاهی اوقات ، خارش ممکن است به دلیل عفونت باشد ، در این صورت زمان خارش کاملا تصادفی است .

در حقیقت برخی از دلایل متداول که ممکن است فرد دچار خارش واژن در اطراف پریود شود شامل عفونت مخمر ، واژینوز باکتریایی (BV) ، خشکی واژن ، التهاب و استفاده از محصولات دوره خاصی است .

معمولا عفونت های واژن جدی نیستند ، گرچه گاهی اوقات به درمان پزشکی نیاز دارند . افرادی که در طول هر چرخه در همان نقطه دچار خارش می شوند ممکن است به بیماری ولووواژینیت حلقوی مبتلا باشند .

در این مقاله از nolano ، ما قصد داریم در مورد دلایل خارش واژن قبل از پریود و همچنین برخی از گزینه های درمانی و درمان های خانگی بپردازیم .

 

اطلاعات بالقوه خارش واژن قبل از پریودی

 

 خارش واژن قبل از پریودی

علل و دلایل خارش واژن قبل از پریود

درحالت معمول تنها چیزی که امکان دارد باعث خارش واژن شود ، خشکی واژن می باشد که دلیل احتمالی خارش واژن قبل از پریود است .
بنابراین در بخش های زیر این مبحث ، برخی از دلایل احتمالی خارش واژن با جزئیات بیشتر را بررسی می کنیم.

 

خشکی واژن

به طور کلی سطح استروژن در حدود تخمک گذاری به اوج خود می رسد ، سپس در روزهای منتهی به پریود به سرعت کاهش می یابد . این می تواند باعث خشکی واژن شود. خشکی واژن به خصوص در حین رابطه جنسی ممکن است باعث احساس درد و خارش در واژن شود.

همواره در نظر داشته باشید ، فردی که به یائسگی نزدیک می شود ممکن است خشکی واژن را نیز تجربه کند . گاهی اوقات ، زنانی که اخیراً زایمان کرده اند ، در دوران بارداری یا شیردهی نیز احساس خشکی می کنند .

 

التهاب

درواقع شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قاعدگی حساسیت پوست را افزایش می دهد .

همچنین طبق بررسی ها و تحقیقات یک مطالعه در سال 1991 نشان داده شد که مردم در یک روز و از چرخه قاعدگی خود خیلی بیشتر احتمال دارد به تجربه سوزش پوست بودند که بدن آنها قرار گرفتن در معرض یک محرک از چند هفته بعد در چرخه خود را دارند .

در اصل این نیز می تواند به دلیل التهاب باشد . معمولا سطح التهاب در طول چرخه قاعدگی فرد بالا و پایین می رود . در همین راستا ، محققان اظهار داشتند که این می تواند به همین دلیل باشد که برخی از افراد مبتلا به بیماری های مزمن متوجه می شوند که علائم آنها قبل یا در طی دوره پریود بدتر می شود.

همچنین اگر فردی به آلرژی ، تحریک پوستی یا بیماری پوستی مبتلا باشد ، ممکن است سطح التهاب قبل از پریود علائم او را بدتر کرده و خارش ایجاد کند . با این حال ، این هنوز یک حوزه تحقیقاتی در حال رشد است ، بنابراین دانشمندان هنوز ارتباط را به طور کامل درک نمی کنند.

 

محصولات دوره ای

در حالت کلی ، برخی از افراد تحریک مربوط به محصولات قاعدگی را که استفاده می کنند ، تجربه می کنند. تامپون ها می توانند روغن طبیعی واژن را جذب کنند و باعث می شوند واژن احساس خشکی و خارش کند. به همین ترتیب ، محصولات معطر ممکن است در افرادی که پوست حساس یا آلرژی دارند واکنش ایجاد کند .

بنابراین اگر تحریک فقط در صورت پریود شدن فرد اتفاق می افتد ، این ممکن است بدان معنی باشد که محصولات پریودی که استفاده می کند مقصر هستند. در اینصورت فرد می تواند به پدهای بدون بو یا فنجان های قاعدگی سیلیکونی روی بیاورد. این محصولات کمتر باعث خشکی یا واکنش های پوستی می شوند .

 علل خارش واژن قبل از پریودی

عفونت مخمر

در حقیقت عفونت مخمر نوعی عفونت قارچی است . معمولا وجود مقداری مخمر روی پوست امری طبیعی است اما مصرف زیاد آن باعث ایجاد عفونت می شود .

بنابراین برخی از فاکتورها ،  از جمله بارداری ، دیابت و استفاده از آنتی بیوتیک ، نیز می توانند عفونت های مخمری را تحریک کنند .

غالبا این نکته را در نظر داشته باشید که عفونت های مخمری شایع هستند و ممکن است در هر زمان از چرخه قاعدگی فرد اتفاق بیفتند . اگر واژن و ولو خارش داشته باشند و ترشحات غلیظ و شبیه پنیر کوبه ای وجود داشته باشد ، ممکن است فرد دچار عفونت مخمری شود.

 

ولووواژینیت حلقوی

به طور کلی ولووواژینیت حلقوی یک عفونت مزمن است که قبل یا در طی دوره قاعدگی فرد دوباره بروز می کند .

فرد مبتلا به ولووواژینیت حلقوی ممکن است علائمی مانند:

  • علائم کمی یا بدون علائم بین پریود
  • خارش یا سوزش درست قبل از پریود
  • علائمی که بعد از فعالیت جنسی بدتر می شوند

 

در نهایت عوامل مختلفی می توانند در این شرایط نیز موثر باشند ، از جمله هر چیزی که تعادل باکتریایی پیچیده واژن را تغییر دهد . آنتی بیوتیک ها ، داروهای ضد بارداری هورمونی ، محصولات شیمیایی و برخی بیماری های مزمن ممکن است در این امر نقش بسزایی داشته باشند .

در اینباره پزشکان با یافتن علت عدم تعادل و درمان عفونت این بیماری را درمان می کنند .

 

عفونت های مقاربتی

در اصل برخی از عفونت های مقاربتی (STI) مانند سوزاک ممکن است باعث خارش ، ترشح یا بوی نامطبوع شود . معمولاً این عفونت ها قبل یا در طی دوره قاعدگی فرد بدتر نمی شوند. با این حال ، برخی از افراد ممکن است علائم را برای اولین بار قبل از پریود مشاهده کنند.

در نهایت بیشتر STI ها قابل درمان هستند . اگر فردی علائم STI دارد ، باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند.

 

تشخیص خارش واژن قبل از پریود

پزشک ممکن است واژن و ولو را از نظر ترشح ، تحریک و آسیب دیدگی معاینه کند. همچنین ممکن است یک سواب از واژن بگیرند تا انواع مختلف عفونت را آزمایش کنند.

اگر علائم واضحی از عفونت یا آسیب دیدگی وجود نداشته باشد ، پزشک ممکن است به فرد توصیه کند که یک دفترچه یادداشت علائم و عوامل سبک زندگی را نگه دارد ، تا بتواند علت خارش را تشخیص دهد.

برخی از شرکت ها اکنون کیت های تست خانگی ارائه می دهند که می تواند به تشخیص عفونت مخمر یا BV کمک کند. با این حال ، اگر علائم با درمان خانگی بهبود نیافت یا بدتر شد ، مراجعه به پزشک مهم است.

 تشخیص خارش واژن قبل از پریود

درمان خارش واژن قبل از پریود

در واقع در نظر داشته باشید  که درمان خاصی برای خارش مرتبط با التهاب در طی یک دوره وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که مرطوب کننده های واژن به شما کمک می کنند. این مرطوب کننده ها همچنین می توانند خشکی واژن را تسکین دهند.

برای تحریک ، استفاده از محصولات دوره بدون بو ، استفاده از گزینه های تامپون و پرهیز از صابون های خشن ممکن است کمک کند.

عفونت های مخمری معمولاً به درمان های ضد قارچی بدون نسخه (OTC) پاسخ می دهند . با این حال ، برخی از افراد ممکن است برای درمان عفونت مخمر مزمن یا مکرر به ضد قارچ خوراکی نیاز داشته باشند.

افراد مبتلا به ولووواژینیت چرخه ای ممکن است به درمان تهاجمی تری نیاز داشته باشند. یک پزشک ممکن است کرم های موضعی و ضد قارچ های خوراکی را به طور همزمان تجویز کند. در برخی موارد ، پس از فروپاشی علائم ، فرد باید چندین ماه به درمان ادامه دهد.

برای BV و STI ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. عفونت های مختلف به آنتی بیوتیک های مختلف پاسخ می دهند ، بنابراین مهم است که یک تشخیص دقیق و نسخه ای برای آنتی بیوتیک صحیح تجویز کنید.

 

درمان های خانگی

تعدادی از داروهای خانگی ممکن است به کاهش شدت خارش واژن قبل از پریود کمک کند. با این حال ، روش هایی که کمک می کنند به علت ایجاد کننده بستگی دارند

توجه به این نکته مهم است که درمان های خانگی نمی توانند بیماری های مقاربتی یا عفونت های جدی را درمان کنند.

 

پروبیوتیک ها

برای عفونت های مخمری و BV ، پروبیوتیک ها ممکن است کمک کنند. پروبیوتیک ها حاوی گونه هایی از باکتریهای مفید هستند و به صورت خوراکی و موضعی در می آیند.

با این حال ، تحقیق در مورد اثربخشی آنها بی نتیجه است و آنها عفونت شدید واژن را درمان نمی کنند.

 

روان کننده ها و مرطوب کننده های واژن

برخی از افراد با استفاده از مرطوب کننده های واژن ، از خشکی و التهاب واژن رهایی می یابند . مرطوب کننده ها با روان کننده ها متفاوت هستند زیرا رطوبت طولانی مدت را ایجاد می کنند ، نه روانکاری موقت برای فعالیت جنسی.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در نظر داشته باشید که اگر فردی علائم عفونت را دارد ، مانند بوی بد ، ترشح یا درد ، باید به پزشک مراجعه کند .

عفونت هایی مانند BV احتمال ابتلای فرد به STI را بیشتر می کند. BV همچنین می تواند زنان باردار را تحت تأثیر قرار دهد و با زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد همراه است.

برخی از بیماری های مقاربتی نیز تأثیرات طولانی مدت بر بدن دارند و می توانند بر قدرت باروری فرد تأثیر بگذارند.

با این حال ، اگر شخصی فقط احساس تحریک یا خارش و بدون علائم عفونت داشته باشد ، می تواند ابتدا درمان های OTC و داروهای خانگی را برای خشکی و التهاب امتحان کند.

اگر درمان های OTC جواب نداد یا علائم از بین رفت و دوباره بازگشت ، فرد باید به دنبال درمان پزشکی باشد.

 

 

 

سخن پایانی:

در اصل داشتن خارش واژن قبل از پریود می تواند نشان دهد که کسی دچار التهاب ، تحریک یا خشکی واژن است. استفاده از داروهای OTC مانند مرطوب کننده های واژن ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

ایجاد برخی از تغییرات در سبک زندگی ، مانند تعویض محصولات دوره ، همچنین ممکن است به جلوگیری از خارش کمک کند.

در نهایت با این وجود ، گاهی اوقات ، خارش واژن به دلیل عفونت یا شرایط مزمن رخ می دهد .

بنابراین اگر فردی دچار خارش مداوم است که با درمان های OTC بهبود نمی یابد یا با سایر علائم ایجاد می شود ، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند .