بواسیر چیست؟

 

بواسیر

 

یکی از بیماری هایی که مربوط به مقعد است و اغلب به دلیل عدم استفاده از غذاهای خانگی و روی آوردن به غذاهای بیرونی رخ می دهد.  بواسیر رگهایی متورم است که در اطراف مقعد یا در راست روده قرار دارند . حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم بواسیر را تجربه کردند.

بواسیر می تواند داخلی یا خارجی باشد. بواسیر داخلی در مقعد یا راست روده ایجاد می شود. بواسیر خارجی در خارج از مقعد ایجاد می شود. همچنین بواسیر ، به عنوان توده نیز شناخته می شود.

شایع ترین و دردسرسازترین ، بواسیر خارجی است. بواسیر باعث درد ، خارش شدید و دشواری نشستن می شود. اما خوشبختانه قابل درمان هستند.

 

علائم بواسیر (هموروئید)

علائم بواسیر شامل موارد زیر است:

 • خارش شدید در اطراف مقعد
 • تحریک و درد در اطراف مقعد
 • توده خارش دار یا دردناک یا تورم نزدیک مقعد
 • نشت مدفوع
 • حرکات روده ای دردناک
 • بعد از دفع مدفوع ، خون روی بافت شما قرار گیرد

اگرچه بواسیر دردناک است ، اما تهدید کننده زندگی نیست و اغلب بدون درمان خود به خود از بین می رود . اگر اغلب علائم را داشته باشید ، ممکن است علائم کم خونی مانند ضعف و رنگ پریدگی پوست به دلیل از دست دادن خون ایجاد کنید ، البته این نادر است.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید درباره زایمان طبیعی بدانید


 

عوامل ایجاد بواسیر (هموروئید)

متخصصان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث بواسیر می شوند. عوامل احتمالی عبارتند از:

 • فشار آوردن در حین دفع
 • عوارض ناشی از یبوست مزمن
 • به مدت طولانی نشستن ، به خصوص در توالت
 • سابقه خانوادگی بواسیر

 

علل ایجاد بواسیر (هموروئید)

بواسیر خارجی در زیر پوست ناحیه مقعد قرار دارد و بسیار دردناک تر از بواسیر داخلی است. در هنگام تحریک دچار خارش و خونریزی می شود . گاهی اوقات خون در همورویید خارجی جمع شده و لخته یا ترومبوز تشکیل می دهد که منتج به درد شدید و التهاب می گردد .

زمانیکه رگهای اطراف مقعد تحت فشار قرار می گیرند ،منبسط شده و دچار آماس و برجستگی می شوند . رگهای متورم (هموروئید) تحت افزایش فشار در ناحیه رکتوم تحتانی شکل می گیرند این عمل باعث دشوار شدن نشستن برای فرد می شود .

عواملی که منجر به فشار افزوده می شوند عبارتند از :

 • سفتی مدفوع در حین خروج
 • نشستن طولانی مدت در دستشویی
 • اسهال مزمن و یا یبوست مزمن
 • چاقی
 • بارداری
 • جماع مقعدی

یکی دیگر از عواملی که در بواسیر دخالت دارد سابقه ارثی می باشد  . میزان ابتلا به بواسیر با افزایش سن نیز بیشتر می شود چراکه بافت های حمایت کننده رگهای رکتوم و مقعد با افزایش سن ضعیف و دچار کشیدگی می شوند .

 

بواسیر

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

نمی توان گفت هرگونه خونریزی از مقعد به بواسیر مربوط است گاهی ممکن است دلایل دیگری از جمله یبوست شدید و یا بیماری های دیگر باشد. خونریزی در حین خروج مدفوع معمول ترین نشانه هموروئید است . اما خونریزی از رکتوم می تواند در دیگر بیماری های گوارشی (از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد) نیز اتفاق بیافتد.

سعی نکنید بدون نظر پزشک ، هر خونریزی از مقعد را به بواسیر با همورویید ربط دهید . پزشک تست ها و آزمایشاتی را ترتیب خواهد داد تا بتواند همورویید را تشخیص بدهد و دیگر گزینه های بیماری های خطرناک احتمالی را رد کند . شما بایستی توصیه های پزشکی را در صورت ابتلا به همورویید دردناک ، خونریزی های مکرر و یا شدید و یا عدم بهبود آن بهتر است برای بهبود بخشیدن به وضعیت خود از درمان های خانگی استفاده کنید .

چنانچه علائم بواسیر همراه با تغییر در وضعیت روده ای باشد و یا چنانچه مدفوعی سیاه ، خرمایی رنگ و یا در ترکیب با خون و لخته های خونی دارید بدون هیچ گونه معطلی سریعا به پزشک خود مراجعه کنید و او را در جریان قرار دهید. این گونه مدفوع ها می توانند علامت خونریزی های شدید تر در دیگر جاهای دستگاه گوارش باشند . در صورت مشاهده مقادیر زیادی خونریزی از مقعد ، سرگیجه ، غش و ضعف باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا بهترین راه درمان را برای شما انتخاب کند .

 

بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص بواسیر و رد تصورات احتمالی درباره وضعیت خود ، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید . پزشک با معاینه بصری مقعد شما ممکن است بتواند بواسیر را تشخیص دهد . برای تأیید تشخیص ، پزشک ممکن است معاینه متفاوتی را انجام دهد تا ناهنجاری های داخل مقعد را بررسی کند. این چک به عنوان یک آزمایش رکتال دیجیتال شناخته می شود . در طول این معاینه ، پزشک یک انگشت دستکش شده و روغن کاری شده را به راست روده شما وارد می کند. اگر آنها احساس کنند هر چیز غیرطبیعی است ، ممکن است یک آزمایش اضافی به نام سیگموئیدوسکوپی را تجویز کنند .

سیگموئیدوسکوپی شامل دکتر خود را با استفاده از یک دوربین کوچک برای تشخیص هموروئید داخلی. این دوربین کوچک فیبر نوری ، سیگموئیدوسکوپ نامیده می شود ، در یک لوله کوچک قرار می گیرد و سپس به راست روده شما وارد می شود. از این آزمایش ، پزشک دید واضحی از داخل راست روده شما دارد تا بتواند بواسیر را از نزدیک معاینه کند.

 

بواسیر

گزینه های درمان بواسیر چیست؟

برای درمان بواسیر دو راه وجود دارد ، شما هم می توانید در صورت داشتن علائم خفیف به درمان های خانگی روی بیاورید، چنانچه علائم شما شدید بود و دچار خونریزی شدید شده اید باید درمان پزشکی را مدنظر قرار دهید .

در اینجا به چند نمونه از روشهای درمان بواسیر اشاره می کنیم : 

– مسکن درد

برای به حداقل رساندن درد ، حداقل 10 دقیقه در یک وان آب گرم خیس کنید. همچنین می توانید روی یک بطری آب گرم بنشینید تا درد بواسیر خارجی را تسکین دهد . اگر درد غیر قابل تحمل است ، از شیاف ، پماد یا کرم دارویی بدون نسخه برای تسکین سوزش و خارش استفاده کنید.

 

– مکمل های فیبر

اگر  به یبوست مبتلا هستید ، می توانید از مکمل فیبر بدون نسخه نیز برای نرم شدن مدفوع استفاده کنید. دو مکمل رایج از این نوع ، پسیلیوم و متیل سلولز هستند ، که به بهبود بواسیر کمک می کنند .

 

– درمانهای خانگی

درمان های موضعی بدون نسخه ، مانند هیدروکورتیزون یا کرم بواسیر ، می توانند ناراحتی شما را از بواسیر راحت کنند. هم می توانید هیدروکورتیزون و هم کرم بواسیر خریداری کنید. خیساندن مقعد در یک وان حمام به مدت 10 تا 15 دقیقه در روز نیز می تواند کمک کند.

با تمیز کردن مقعد با آب گرم در هنگام دوش گرفتن یا حمام هر روز بهداشت را رعایت کنید. اما از صابون استفاده نکنید ، زیرا صابون می تواند بواسیر را تشدید کند و باعث بدتر شدن وضعیت ممکن شود . همچنین هنگام پاک کردن بعد از مدفوع ، از استفاده از دستمال توالت خشک یا خشن خودداری کنید.

استفاده از کمپرس سرد روی مقعد می تواند به کاهش تورم بواسیر کمک کند. مسکن ها مانند استامینوفن ، ایبوپروفن یا آسپرین نیز می توانند درد یا ناراحتی را تسکین دهند.

– اقدامات پزشکی

اگر درمان های خانگی به بواسیر کمک نمی کند ، ممکن است پزشک توصیه شود که یک بند لاستیکی انجام دهید. این روش شامل قطع گردش خون بواسیر توسط پزشک با قرار دادن یک نوار لاستیکی در اطراف آن است. این امر باعث از دست رفتن گردش خون در بواسیر می شود و مجبور به کوچک شدن می شود. این روش فقط باید توسط یک متخصص پزشکی انجام شود. این را در خانه امتحان نکنید.

اگر بستن نوار لاستیکی برای شما گزینه ی مناسب نیست ، پزشک ممکن است تزریق درمانی یا اسکلروتراپی را انجام دهد . در این روش ، پزشک مستقیماً ماده شیمیایی را به رگ خونی تزریق می کند. این باعث می شود که اندازه بواسیر کاهش یابد.

 

نحوه جلوگیری از بواسیر

برای جلوگیری یا بدتر شدن بواسیر ، از فشار آوردن در حین دفع مدفوع جدا خودداری کنید. همچنین سعی کنید میزان مصرف آب خود را افزایش دهید . نوشیدن آب کافی باعث می شود مدفوع شما سفت نشود.

به محض احساس دفع مدفوع از سرویس بهداشتی استفاده کنید . برای جلوگیری از یبوست مرتباً ورزش کنید و به مدت طولانی به خصوص روی سطوح سخت مانند بتن یا کاشی ننشینید.

مصرف غذاهایی که فیبر غذایی بالایی دارند می تواند خطر ابتلا به بواسیر را در آینده کاهش دهد.

منابع خوب فیبر غذایی عبارتند از:

 • گندم کامل
 • برنج قهوه ای
 • بلغور جو دوسر
 • گلابی
 • هویج
 • گندم سیاه
 • سبوس

فیبرهای موجود در غذا به ایجاد فله در روده ها کمک می کنند ، که باعث نرم شدن مدفوع و دفع راحت تر آن می شود.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید درمورد کمبود خواب بدانید.


 

عوارض بواسیر (هموروئید)

عوارض بواسیر نادر است ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لخته شدن خون در ورید متورم
 • خون ریزی
 • کم خونی فقر آهن ناشی از از دست دادن خون

عوامل خطر بواسیر

بواسیر می تواند از طریق ژنتیکی از والدین به کودک منتقل شود ، بنابراین اگر والدین شما بواسیر داشته باشند ، احتمال ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. بلند کردن مداوم از بدن ، چاقی ، یا فشارهای دائمی دیگر بر روی بدن می تواند خطر بواسیر را افزایش دهد.

ایستادن بیش از حد بدون وقفه برای نشستن می تواند باعث بواسیر شود. رابطه جنسی مقعدی و اسهال مداوم همچنین می تواند خطر ابتلا به بواسیر را افزایش دهد.

در صورت بارداری احتمال ابتلا به بواسیر نیز بیشتر است. وقتی رحم بزرگ می شود ، روی ورید روده بزرگ فشار می آورد و باعث برجستگی آن می شود.