ایست قلبی چیست ؟

 

ایست قلبی

 

امروزه به دلیل مشکلات و گرفتاری های زیادی که در زندگی رخ می دهد ، افراد به بسیاری از بیماری ها از جمله ایست قلبی دچار می شوند . قلب یک عضو حیاتی و حساس در بدن است که عدم مراقبت صحیح از آن باعث از دست دادن سلامتی و در نتیجه مرگ می شود . ایست ناگهانی قلب ، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب ، تنفس و هوشیاری است. این وضعیت معمولاً ناشی از یک اختلال الکتریکی در قلب شما است که عملکرد پمپاژ آن را مختل کرده و جریان خون در بدن شما را متوقف می کند .

ایست خون ناگهانی قلب با حمله قلبی متفاوت است ، وقتی جریان خون به بخشی از قلب مسدود شود. با این حال ، یک حمله قلبی گاهی اوقات می تواند یک اختلال الکتریکی ایجاد کند که منجر به ایست ناگهانی قلب شود .

اگر شما دچار ناراحتی قلبی شده اید و بلافاصله پیگیر درمان نمی شوید می تواند برای شما خطرناک باشد ، ایست قلبی ناگهانی در بیشتر موارد منجر به مرگ می شود. در این صورت باید با مراقبت های پزشکی سریع و مناسب ، بتوانید به زندگی کردن ادامه دهید . دادن احیای قلبی ریوی (CPR) ، استفاده از دفیبریلاتور ، یا حتی فقط دادن فشار به سینه ، می تواند شانس زنده ماندن را تا رسیدن به نزدیکترین اورژانس بهبود بخشد . در این مقاله از نولانو  با ما همراه باشید تا با علل و علائم ایست قلبی بیشتر آشنا شوید .

علائم ایست قلبی

ایست قلبی دارای نشانه های فوری و بسیار ناگهانی است که فرد را غافلگیر می کند . این علائم عبارتند از :

 • فروپاشی ناگهانی
 • نداشتن نبض
 • نداشتن تنفس
 • از دست دادن هوشیاری
 • تنگی و ناراحتی قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • ضعف
 • تپش قلب

اما ایست قلبی ناگهانی اغلب بدون هیچ علائم و نشانه ای ممکن است رخ دهد و فرد را غافلگیر کند .

ایست قلبی

اقدامات لازم قبل از رسیدن اورژانس

– CPR را انجام دهید

در ابتدای ایست قلبی باید تنفس را سریع بررسی کنید. اگر فرد به طور معمول نفس نمی کشد ، CPR را شروع کنید. فشار محکم و سریع بر روی سینه فرد ، با سرعت 100 تا 120 فشار در دقیقه باید انجام شود . اگر در زمینه CPR آموزش دیده اید ، راه هوایی فرد را بررسی کنید و پس از هر 30 بار فشار ، تنفس نجات دهید .

اگر آموزش ندیده اید ، فقط فشارهای قفسه سینه را ادامه دهید. اجازه دهید قفسه سینه در بین فشارها کاملاً بلند شود. این کار را تا زمانی که یک دفیبریلاتور قابل حمل در دسترس باشد یا  اورژانس برسد ، ادامه دهید.

– در صورت موجود بودن از دفیبریلاتور قابل حمل استفاده کنید

این به شما دستورالعمل های صوتی گام به گام را می دهد. فشرده سازی قفسه سینه را در حالی که دفیبریلاتور در حال شارژ است ادامه دهید. در صورت توصیه دستگاه ، یک شوک ایجاد کنید و سپس بلافاصله CPR را از نو شروع کنید ، یا با فشردن قفسه سینه کم کم شروع کنید یا فقط به مدت دو دقیقه فشرده سازی سینه را انجام دهید.

– با استفاده از دفیبریلاتور ریتم قلب فرد را بررسی کنید

در صورت لزوم ، دفیبریلاتور شوک دیگری ایجاد می کند. این چرخه را تکرار کنید تا زمانی که فرد به هوش آید یا ماموران اورژانس بیمار را تحویل بگیرند.

دفیبریلاتور اتوماتیک خارجی قابل حمل (AED) در بسیاری از مکان ها از جمله فرودگاه ها ، کازینوها و مراکز خرید موجود است. همچنین می توانید یکی را برای خانه خود خریداری کنید . AED با دستورالعمل های داخلی برای استفاده همراه است. آنها برنامه ریزی شده اند تا فقط در صورت لزوم ، شوک ایجاد کنند .

 

ایست قلبی

علل ایست قلبی

مشکل در ریتم قلب ( آریتمی ) می تواند نتیجه یک مشکل در سیستم الکتریکی قلب شما باشد ، که معمولا علت رایج ایست قلبی ناگهانی است .

سیستم الکتریکی قلب میزان و ریتم ضربان قلب شما را کنترل می کند. اگر مشکلی پیش بیاید ، قلب شما می تواند خیلی سریع ، خیلی آهسته یا نامنظم (آریتمی) ضربان قلب شما را بگیرد. غالباً این آریتمی ها کوتاه و بی ضرر هستند ، اما برخی از انواع آن می توانند منجر به ایست قلبی ناگهان شوند.

شایعترین ریتم قلب در هنگام ایست قلبی ، آریتمی در محفظه تحتانی قلب شما (بطن) است. تکانه های الکتریکی سریع و نامنظم باعث می شود بطن های شما بجای پمپاژ خون (لخته شدن بطن) بیهوده لرزند.

شرایط قلبی که می تواند منجر به ایست ناگهانی قلب شود، عبارتند از :

– بیماری عروق کرونر

ایست قلبی ناگهانی بیشتر در افرادی رخ می دهد که به بیماری عروق کرونر مبتلا هستند ، که در آن عروق شما با کلسترول و رسوبات دیگر مسدود می شود و باعث کاهش جریان خون در قلب شما می شود .

– حمله قلبی

اگر حمله قلبی رخ دهد ، اغلب در نتیجه بیماری شدید عروق کرونر ، می تواند باعث فیبریلاسیون بطن و ایست ناگهانی قلب شود. همچنین ، یک حمله قلبی می تواند بافت اسکار را در قلب شما ایجاد کند. اتصال کوتاه الکتریکی در اطراف بافت اسکار می تواند منجر به ناهنجاری در ریتم قلب شما شود.

– بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی)

این اتفاق در درجه اول هنگامی رخ می دهد که دیواره های عضلانی قلب شما کشیده و بزرگ یا ضخیم می شوند. سپس عضله قلب شما غیرطبیعی است ، وضعیتی که اغلب منجر به آریتمی می شود.

– بیماری دریچه ای قلب

نشت یا باریک شدن دریچه های قلب می تواند منجر به کشیدگی یا ضخیم شدن عضله قلب شود. هنگامی که محفظه ها به دلیل استرس ناشی از یک دریچه محکم یا نشتی بزرگ یا ضعیف می شوند ، خطر ابتلا به آریتمی افزایش می یابد.

 


بیشتر بدانید :

درمان های خانگی و طبیعی پرکاری تیروئید


– بیماری قلبی مادرزادی

هنگامی که ایست قلبی ناگهانی در کودکان یا نوجوانان رخ می دهد ، می تواند به دلیل نقص قلبی باشد که از بدو تولد وجود داشت (بیماری مادرزادی قلب). در بزرگسالانی که به دلیل نقص مادرزادی قلب جراحی اصلاحی انجام داده اند ، هنوز هم خطر ایست قلبی ناگهانی وجود دارد.

– مشکلات الکتریکی در قلب

در بعضی از افراد ، این مشکل به جای مشکل در عضله قلب یا دریچه ها ، در سیستم الکتریکی قلب است. به این موارد ناهنجاری های اولیه ریتم قلب گفته می شود و شامل مواردی مانند سندرم بروگادا و سندرم QT طولانی است.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز موارد زیر ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • تپش قلب
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • خس خس سینه بدون دلیل
 • تنگی نفس
 • احساس غش یا نزدیک به غش کردن
 • سبکی سر یا سرگیجه

وقتی عملکرد قلب متوقف می شود ، کمبود خون اکسیژن دار می تواند در عرض چند دقیقه باعث مرگ یا آسیب دائمی مغز شود. زمانی که به یک فرد بیهوش که نفس نمی کشد کمک می کنید ، زمان بسیار حیاتی است .

عوامل خطر ایست قلبی

از آنجا که ایست قلبی ناگهانی اغلب با بیماری عروق کرونر در ارتباط است ، همین عواملی که شما را در معرض خطر بیماری عروق کرونر قرار می دهد نیز می تواند شما را در معرض ایست قلبی ناگهانی قرار دهد. که شامل:

 • سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر
 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا
 • چاقی
 • کلسترول خون بالا
 • دیابت
 • سبک زندگی بی تحرک

بسیاری از عوامل که ممکن است خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش دهند عبارتند از:

 •  ایست قلبی یا سابقه خانوادگی ایست قلبی
 • حمله قلبی قبلی
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سایر اشکال بیماری قلبی ، مانند اختلالات ریتم قلب ، نقص مادرزادی قلب ، نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی
 • سن (  بروز ایست قلبی ناگهانی با افزایش سن افزایش می یابد)
 • مرد بودن
 • استفاده از مواد مخدر غیرقانونی ، مانند کوکائین یا آمفتامین
 • عدم تعادل غذایی ، مانند سطح پایین پتاسیم یا منیزیم
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری مزمن کلیوی مانند سنگ کلیه

 

ایست قلبی

 

نحوه تشخیص ایست قلبی

برای تشخیص دقیق ایست قلبی باید حتما به متخصص قلب مراجعه کنید . اگر شما از ایست قلبی ناگهانی نجات پیدا کنید ، پزشک شما سعی می کند بداند که چه عواملی باعث جلوگیری از قسمت های بعدی شده است .

آزمایشاتی که پزشک شما ممکن است توصیه کند شامل موارد زیر است :

– الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

در هنگام نوار قلب ، حسگرهایی (الکترودها) که می توانند فعالیت الکتریکی قلب شما را تشخیص دهند ، به قفسه سینه و گاهی به اندام متصل می شوند. نوار قلب می تواند اختلالات در ریتم قلب را آشکار کند یا الگوهای الکتریکی غیرطبیعی مانند فاصله QT طولانی را تشخیص دهد که خطر مرگ ناگهانی را افزایش می دهد.

– آزمایش خون

برای تشخیص سریع بیماری ، پزشک معمولا آزمایش خون تجویز می کند .ممکن است نمونه ای از خون شما برای بررسی سطح پتاسیم ، منیزیم ، هورمون ها و سایر مواد شیمیایی که می توانند بر عملکرد قلب تأثیر بگذارند ، آزمایش شود. سایر آزمایش های خون می توانند آسیب قلبی و حملات قلبی اخیر را تشخیص دهند.

– اشعه ایکس قفسه سینه

اشعه ایکس این امکان را به پزشک می دهد که اندازه و شکل قلب و عروق خونی شما را بررسی کند. همچنین ممکن است نشان دهد که آیا شما نارسایی قلبی دارید یا خیر.

– اکوکاردیوگرام

این نوع آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصویری از قلب شما استفاده می کند. این می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهد چه ناحیه ای  از قلب شما در اثر حمله قلبی آسیب دیده است و به اندازه کافی پمپاژ نمی کند یا اینکه مشکلی در دریچه های قلب شما وجود دارد.

این آزمایش و همچنین آزمایش های دیگر ، از جمله اسکن هسته ای ، MRI ، سی تی اسکن و کاتتریزاسیون قلب ، همه می توانند با اندازه گیری آنچه که کسر جهشی نامیده می شود ، یکی از مهمترین پیش بینی کننده های خطر ایست قلبی ناگهانی ، توانایی پمپاژ قلب شما را تعیین کنند. کسر جهشی به درصدی از خون که با هر ضربان قلب از بطن پرشده خارج می شود ، اشاره دارد.

بهتر است بدانید که کسر دفع طبیعی 50 تا 70 درصد است. کسر تخلیه کمتر از 40 درصد خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهد.

– اسکن هسته ای

این آزمایش که معمولاً با آزمایش استرس انجام می شود ، به شناسایی مشکلات جریان خون در قلب شما کمک می کند. مقادیر بسیار کمی از مواد رادیواکتیو مانند تالیوم به جریان خون شما تزریق می شود. دوربین های خاص می توانند مواد رادیواکتیو را هنگام عبور از قلب و ریه های شما تشخیص دهند.

– کاتتریزاسیون کرونر (آنژیوگرام)

در طی این روش ، یک رنگ مایع از طریق یک لوله باریک و طولانی (کاتتر) که از طریق یک شریان ، معمولاً در بازو ، به عروق قلب شما منتقل می شود ، به عروق قلب شما تزریق می شود. با پر شدن رنگ عروق ، عروق در اشعه ایکس و نوار ویدئویی قابل مشاهده هستند و مناطق انسداد را نشان می دهد .

در حالی که کاتتر در وضعیت خود قرار دارد ، ممکن است پزشک با باز کردن شریان (آنژیوپلاستی) و قرار دادن استنت برای باز نگه داشتن شریان ، انسداد را درمان کند .

 


بیشتر بدانید :

هنگامی که سطح کلسیم پایین است چه اتفاقی می افتد؟


 

عوارض ایست قلبی

هنگامی که ایست قلبی ناگهانی رخ می دهد ، کاهش جریان خون در مغز شما باعث بیهوشی می شود. اگر ریتم قلب شما به سرعت به حالت طبیعی بر نمی گردد ، آسیب مغزی رخ می دهد و منجر به مرگ می شود. بازماندگان ایست قلبی ممکن است نشانه هایی از آسیب مغزی داشته باشند.