انحراف تیغه بینی (انحراف سپتوم)

سپتوم غضروف های بینی است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند . به طور معمول ، در مرکز نشسته و سوراخ های بینی را به طور مساوی تقسیم می کند . در برخی از افراد ، به این صورت وجود ندارد . بسیاری از افراد یک سپتوم ناهموار دارند که این امر باعث می شود یک سوراخ بینی از دیگری بزرگتر شود . در واقع انحراف تیغه بینی زمانی ایجاد می شود که دیواره نازک (تیغه بینی) بین مجاری بینی شما به یک طرف منتقل شود و یک تیغه انحرافی ایجاد کند . در اینجا این ناهمواری شدید می تواند باعث عوارض سلامتی مانند مسدود شدن سوراخ بینی یا مشکل تنفس و سایر اختلالات برای سلامتی شود .

بعلاوه ، قرار گرفتن در معرض اضافی یک تیغه انحرافی در اثر خشک شدن جریان هوا از طریق بینی می تواند گاهی اوقات منجر به ایجاد پوسته یا خونریزی در افراد خاص شود . انسداد یا گرفتگی بینی ، می تواند از انحراف تیغه بینی ، از تورم بافت های پوشاننده بینی یا از هر دو رخ دهد . درمان انسداد بینی ممکن است شامل داروهایی برای کاهش تورم یا گشادکننده های بینی باشد که به باز شدن مجاری بینی کمک می کنند . برای اصلاح انحراف تیغه بینی به جراحی نیاز دارید . در ادامه مقاله نولانو با ما همراه باشید تا به شرح علل بوجود آمدن این عارضه و راه های درمان آن بپردازیم .

 

 

انحراف تیغه بینی

علائم انحراف تیغه بینی

شناخت علائم این عارضه می تواند در تشخیص و انجام اقدامات سریع تر برای رفع این عارضه موثر باشد . بیشتر بدشکلی های تیغه بدون علامت هستند و حتی ممکن است شما از انحراف تیغه سپتوم اطلاع نداشته باشید . برخی از ناهنجاری های سپتوم ممکن است علائم و نشانه هایی ایجاد کند که عبارت اند از :

تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب

داشتن تنفس های با صدای نا بهنجار ، از دیگر علائم تشخیص این عارضه می باشد که انحراف تیغه بینی یا تورم بافت های داخل بینی می تواند یکی از دلایل بسیاری برای تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب باشد و مشکلات زیادی را برای فرد به همراه آورد .

درد صورت و سر درد

درد صورت از دیگر علائم ایجاد این عارضه می باشد . در مورد دلایل احتمالی بینی درد صورت برخی بحث ها وجود دارد . علت احتمالی درد یک طرفه صورت می تواند یک تیغه بینی انحرافی شدید باشد که در آن سطوح بینی لمس کرده و باعث فشار شوند .

 

بیشتر بدانید .

هر آنچه باید درباره سینوزیت بدانید .

 

خون دماغ شدن

از دیگر علائم تنشخیص این عارضه ، خونریزی سوراخ های بینی می باشد . در اینجا سطح سپتوم بینی شما ممکن است خشک شود و خطر خونریزی بینی را افزایش دهد .

خوابیدن در یک سمت خاص

برخی افراد ممکن است ترجیح دهند در یک سمت خاص بخوابند تا در صورت تنگ شدن مجرای بینی تنفس از طریق بینی در شب بهینه شود . این امر می تواند وجود این عارضه در فرد را نشان آور باشد .

چرخه بینی

طبیعی است که بینی از یک طرف به طور متناوب انسداد داشته باشد ، سپس از طرف دیگر به حالت انسدادی تغییر یابد ؛ این امر چرخه بینی نامیده می شود . چرخه بینی طبیعی است ، اما آگاهی چرخه بینی معمول نمی باشد و می تواند انسداد بینی را نشان دهد .

انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی

یکی از روش های تشخیص این عارضه ، انسداد سوراخ های بینی می باشد . این انسداد می تواند تنفس از طریق سوراخ های بینی را دشوار کند . این امر را بیشتر می توانید هنگام سرماخوردگی (عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) یا آلرژی هایی که باعث تورم و باریک شدن مجاری بینی می شوند ، مشاهده کنید .

 

 

علل انحراف تیغه بینی

علل انحراف تیغه بینی

شناخت علت های بوجود آمدن این عارضه می تواند به افراد در جلوگیری از پیشرفت آن بسیار کمک کننده باشد . در واقع ، این عارضه بیشتر در هنگامی رخ می دهد که دیواره نازک مجرای بینی که راست و چپ بینی را از هم جدا می کند به صورت یک تیغه انحرافی نشان گر باشد . همچنین در اینجا برخی دیگر از علل بوجود آمدن این عارضه را ذکر کرده ایم :

آسیب به بینی

انحراف تیغه بینی همچنین می تواند در نتیجه صدمه ای باشد که باعث می شود تیغه بینی از موقعیت خارج شود . در نوزادان ، چنین صدمه ای ممکن است در هنگام زایمان رخ دهد . در کودکان و بزرگسالان ، طیف وسیعی از حوادث ممکن است منجر به آسیب بینی و انحراف تیغه بینی شود . ضربه به بینی می تواند در هنگام ورزش های تماسی ، بازی های خشن مانند کشتی یا تصادفات اتومبیل رخ می دهد . روند طبیعی پیری ممکن است بر ساختارهای بینی تأثیر بگذارد ، و به مرور زمان تیغه انحرافی را بدتر کند .

تورم و تحریک حفره های بینی

تورم و تحریک حفره های بینی (رینیت) یا حفره های سینوسی (رینوزینوزیت) نیز می تواند مجرای بینی را از یک تیغه انحرافی بیشتر باریک کرده و منجر به انسداد بینی شود .

شرایط هنگام تولد

از دیگر علت های بوجود امدن این عارضه می تواند عامل ژنتیکی باشد . در بعضی موارد ، در حین رشد جنین ، تیغه انحرافی ایجاد می شود و از بدو تولد مشخص است .

 

 

عوامل خطر انحراف تیغه بینی

عوامل خطر انحراف تیغه بینی

برای برخی از افراد ، سپتوم انحرافی در بدو تولد وجود دارد – که در طی رشد جنین یا به دلیل آسیب دیدگی هنگام زایمان رخ می دهد . پس از تولد ، سپتوم انحرافی معمولاً به دلیل جراحتی ایجاد می شود که تیغه بینی شما را از جای خود خارج می کند . ورزش های تماسی و بازی کردن ها از دیگر عوامل خطر ایجاد این عارضه می باشد .

تشخیص انحراف تیغه بینی

تشخیص زود هنگام این عارضه برای خلاصی هر چه سریع تر از سایر مشکلات آن بسیار موثر است . بیماری های پزشکی دیگر مختلفی می توانند علائم مشابهی مانند پولیپ بینی ، عفونت و آلرژی ایجاد کنند ؛ بنابراین برای تشخیص به متخصص گوش ، حلق و بینی نیاز است . به محض مشکوک شدن به بیماری ، پزشک با بررسی سابقه پزشکی برای دلایل احتمالی شروع به کار می کند . اینها شامل آسیب ، جراحی قبلی و علائم مزمن می باشد . سپس پزشک با استفاده از اسپکولوم و نور شدید تیغه بینی را به طور فیزیکی معاینه می کند .

زمان مراجعه به پزشک

افراد در صورت مشاهده هر یک از موارد ذکر شده در اینجا ، باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنند که عبارت اند از :

 • خونریزی مکرر از بینی
 • عفونت های سینوسی مکرر
 • سوراخ بینی (یا سوراخ های بینی) مسدود شده که به درمان پاسخ نمی دهد .

 

درمان انحراف تیغه بینی

درمان انحراف تیغه بینی

در بیشتر موارد ، درمان ضروری نیست اما برای یک تیغه بینی با انحراف شدید ، جراحی گزینه درمانی متداول است . با توجه به هزینه ها ، خطرات یا سایر عوامل ، برخی از افراد با تیغه بینی انحرافی ترجیح می دهند که تحت عمل جراحی قرار نگیرند . سایر گزینه های درمانی برای این عارضه نیز در دسترس می باشند . آنها تیغه انحرافی را برطرف نمی کنند ، اما می توانند علائم همراه آن را کاهش دهند . برای کمک به علائم ، درمان بر اصلاح این مسئله متمرکز است . در اینجا برخی از درمان های رایج علائم را ذکر کرده ایم :

 • نوارهای بینی
 • عمل جراحی
 • مواد ضد احتقان
 • آنتی هیستامین ها
 • اسپری استروئید بینی

اگر علائم شما با دارو یا سایر اقدامات درمانی بهبود نیافت ، ممکن است پزشک جراحی ترمیمی به نام سپتوپلاستی را پیشنهاد کند که عبارت است از :

آماده سازی جراحی ترمیمی

برای تهیه ، باید از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی خودداری کنید . این داروها ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند . همچنین باید سیگار را ترک کنید ، زیرا این امر می تواند در بهبود پس از جراحی اختلال ایجاد کند .

روش کار جراحی ترمیمی

سپتوپلاستی حدود 90 دقیقه طول می کشد و تحت بیهوشی انجام می شود . بسته به جراح و مورد خاص خود ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی دریافت کنید . در طی این عمل ، یک جراح تیغه بینی را برش داده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج می کند . با این کار تیغه بینی و مجرای بینی شما صاف می شود . آتل های سیلیکونی ممکن است برای حمایت از تیغه بینی در هر سوراخ بینی وارد شوند . سپس زخم برش با بخیه بسته می شود .

عوارض جراحی ترمیمی

بلافاصله پس از جراحی از نظر عوارض تحت نظر خواهید بود و احتمالاً همان روز می توانید به خانه بروید . سپتوپلاستی به طور کلی برای اکثر افرادی که می توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند یک روش ایمن است . خطرات باقی مانده بعد از این جراحی عبارت اند از :

 • تغییر شکل بینی
 • خون ریزی بیش از حد
 • کاهش حس بویایی
 • هماتوم سپتوم (توده خون)
 • ماندگاری در مشکلات حتی پس از جراحی
 • بی حسی موقت در لثه های فوقانی و دندان ها

جلوگیری از انحراف تیغه بینی

با انجام اقداماتی احتیاطی ممکن است بتوانید از آسیب های بینی که می تواند باعث انحراف تیغه بینی شود جلوگیری کنید که برخی از انها عبارت اند از :

 • هنگام انجام ورزش های تماسی ، مانند فوتبال و والیبال ، از کلاه ایمنی یا ماسک میدفیس استفاده کنید .
 • هنگام سوار شدن بر وسیله نقلیه موتوری از کمربند ایمنی استفاده کنید .

 

عوارض انحراف تیغه بینی

عوارض انحراف تیغه بینی

اگر یک تیغه بینی انحرافی شدید داشته باشید که باعث انسداد بینی (انسداد شدید) شود که در گذشت زمان می تواند منجر به عوارضی برای انسان شود که عبارت اند از :

 • خشکی دهان ، به دلیل تنفس مزمن دهان
 • احساس فشار یا گرفتگی در مجاری بینی
 • بی خوابی یا خواب آشفته ، به دلیل ناخوشایند بودن در شب که نمی توانید به راحتی از طریق بینی نفس بکشید .