آرتروز چیست؟

بیماری آرتروز، همان  التهاب مفاصل است. این می تواند بر روی یک مفصل یا چندین مفاصل تأثیر بگذارد. بیش از 100 نوع مختلف آرتروز وجود دارد ،با علل و روش های مختلف درمان. دو نوع متداول ، آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند.از دیگر بیماری‌های شایع روماتیسمی که به التهاب مفصل مربوط می‌شوند عبارتند از نقرس، فیبرومیالژیا و آرتروز روماتوئید (RA). برخی از انواع آرتروز، مانند آرتروز روماتوئید و لوپوس (SLE) می‌توانند چندین عضو را درگیر کنند و باعث بروز علائم گسترده شوند.

علائم آرتروز معمولاً با گذشت زمان بروز می کند ، اما ممکن است به طور ناگهانی نیز ظاهر شود. آرتروز معمولاً در بزرگسالان بالای 65 سال دیده می شود ، اما در کودکان ، نوجوانان و میانسالان نیز ممکن است ایجاد شود. آرتروز در زنان بیشتر از مردان و در افرادی است که اضافه وزن دارند.

 

آرتریت

علائم آرتروز

درد ، سفتی و تورم مفاصل شایعترین علائم آرتروز است. دامنه حرکت شما نیز ممکن است کاهش یابد و ممکن است قرمزی پوست اطراف مفصل را تجربه کنید. بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز متوجه می شوند که علائم آنها صبح بدتر است.

در مورد RA ، به دلیل التهابی که فعالیت سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند ، ممکن است احساس خستگی یا کاهش اشتها کنید. همچنین ممکن است کم خون شوید – به این معنی که تعداد گلبول های قرمز خون شما کاهش می یابد – یا تب کمی داشته باشید. در صورت عدم درمان ، RA شدید می تواند باعث تغییر شکل مفصل شود.

از دیگر علائم آرتروز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد: درد آرتروز می‌تواند ثابت یا متغیر باشد.

تورم: در برخی از انواع آرتروز، پوست روی مفصل آسیب دیده قرمز و متورم و گرم می‌شود.

سفتی و خشکی مفصل: خشکی مفصل یک علامت معمول است که پس از بیدار شدن از خواب در صبح، یا پس از نشستن طولانی مدت پشت میز، رانندگی طولانی مدت و بعد از ورزش رخ می‌دهد.

اختلال در حرکت مفصل: حرکت دردناک مفصل یا خشکی و درد هنگام بلند شدن از روی صندلی می‌تواند نشان دهنده‌ی آرتروز باشد.

 

——————————————————————————————————————–

بیشتر بدانید:

هر آنچه باید راجع به اختلالات شایع تیروئید بدانید.


 

علل آرتروز

غضروف یک بافت همبند محکم اما انعطاف پذیر در اتصالات شما است. با جذب فشار و شوک ایجاد شده هنگام حرکت و ایجاد فشار بر روی آنها ، از مفاصل محافظت می کند. کاهش مقدار طبیعی این بافت غضروف باعث ایجاد برخی از انواع آرتروز می شود.

-ساییدگی و پارگی طبیعی باعث OA ، یکی از رایج ترین اشکال آرتروز می شود. عفونت یا آسیب به مفاصل می تواند این تجزیه طبیعی بافت غضروف را تشدید کند. اگر سابقه خانوادگی بیماری داشته باشید ، خطر ابتلا به OA ممکن است بیشتر باشد.

-شکل متداول دیگر آرتروز ، RA ، یک اختلال خود ایمنی است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به بافت های بدن حمله کند. این حملات بر سینوویوم ، یک بافت نرم در مفاصل شما تأثیر می گذارد که مایعی تولید می کند که غضروف را تغذیه می کند و مفاصل را چرب می کند. RA یک بیماری سینوویوم است که یک مفصل را حمله کرده و از بین می برد. در نهایت می تواند منجر به تخریب استخوان و غضروف داخل مفصل شود.

علت دقیق حملات سیستم ایمنی بدن ناشناخته است. اما دانشمندان نشانگرهای ژنتیکی را کشف کرده اند که خطر ابتلا به شما در پنج برابر RA را افزایش می دهد.

 

عوامل موثر در ابتلا به آرتریت

اکثر انواع آرتروز با ترکیبی از عوامل مختلف مرتبط هستند، اما برخی از آرتروز‌ها علت مشخصی ندارند و به صورت غیر قابل پیش بینی ظاهر می‌شوند. علت با توجه به نوع آرتروز متفاوت است با این حال علل احتمالی درد و ورم مفاصل عبارتند از:

آسیب و ضربه: منجر به آرتروز دژنراتیو می‌شود.

متابولیسم غیر طبیعی: منجر به نقرس و نقرس کاذب می‌شود.

ارث: مانند استئوآرتروز

عفونت‌ها: آرتروز در بیماری لایم

اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن: مانند آرتروز روماتوئید و لوپوس

ژنتیک: برخی افراد از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های مفصلی هستند. عوامل مضاعف مانند آسیب قبلی، عفونت، سیگار کشیدن و مشاغل فیزیکی می‌توانند ژن‌های آرتروز را فعال کنند و خطر ابتلا به آرتروز را افزایش دهند.

رژیم غذایی و تغذیه:در درمان بیماری آرتروز توجه به رژیم غذایی بسیار مهم است. تغذیه می‌تواند در خطر ابتلا به آرتروز و مدیریت آرتروز نقش داشته باشد. غذاهایی که التهاب را افزایش می‌دهند، به ویژه غذاهایی که پاسخ سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند مانند غذاهای مشتق شده از حیوانات و غذاهایی که حاوی مقدار زیاد شکر تصفیه شده هستند، می‌توانند نشانه‌های آرتروز را بدتر کنند. نقرس با رژیم غذایی مرتبط است، زیرا رژیم غذایی حاوی مقدار زیاد پورین مانند غذاهای دریایی، شراب قرمز و گوشت قرمز باعث افزایش سطح اسید اوریک می‌شود. با این حال سبزیجات و سایر مواد غذایی گیاهی حاوی سطوح بالای پورین باعث افزایش نشانه‌های نقرس نمی شوند.

 

چگونه آرتروز تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص آرتروز ،اگر علائم را دارید ولی مطمئن نیستید که به این بیماری دچار هستید یا خیر؟ بهتر است به پزشک مراجعه کنید. آنها یک معاینه بدنی برای بررسی مایعات اطراف مفاصل ، مفاصل گرم یا قرمز و دامنه حرکتی محدود در مفاصل انجام می دهند. در صورت نیاز پزشک می تواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

اگر علائم شدیدتری را تجربه کردید ، می توانید به یک روماتولوژیست مراجعه کنید. این ممکن است به تشخیص و درمان سریعتر منجر شود.

استخراج و تجزیه و تحلیل میزان التهاب در خون و مایعات مفاصل شما می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که چه نوع آرتریت دارید. آزمایشات خونی که انواع خاص آنتی بادی مانند ضد CCP (پپتید سیترولیولین سیترولیک شده ضد cyclic) ، RF (فاکتور روماتوئید) و ANA (آنتی بادی ضد هسته ای) را بررسی می کنند نیز تست های تشخیصی متداول هستند.

پزشکان معمولاً از اسکن های تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، MRI و سی تی اسکن برای تولید تصویری از استخوان ها و غضروف های شما استفاده می کنند. این امر به این ترتیب است که آنها می توانند علل دیگری از علائم شما مانند چرخش استخوان را رد کنند.

 

آرتریت

آرتروز چگونه درمان می شود؟

هدف اصلی درمان آرتروز کاهش میزان درد و جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل است. در طول بیماری شما یاد خواهید گرفت که چه چیزی از نظر کنترل درد برای شما بهتر است. بعضی از افراد پد های گرمایش و بسته های یخ را تسکین دهنده می دانند. برخی دیگر برای جلوگیری از فشار بر روی  مفاصل از وسایل کمکی حرکتی مانند عصا یا واکر استفاده می کنند.

بهبود عملکرد مفصلی شما نیز مهم است. ممکن است پزشک برای دستیابی به بهترین نتیجه ترکیبی از روش های درمانی را برای شما تجویز کند.

برای تسکین درد ، پدهای گرمایش را خریداری کنید.

انواع مختلفی از داروها برای درمان آرتروز وجود دارد از جمله :

  • مسکن ها ، مانند هیدروکودون (Vicodin) یا استامینوفن (Tylenol) ، برای درمان درد موثر هستند ، اما به کاهش التهاب کمک نمی کنند.
  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، مانند ایبوپروفن (Advil) و سالیسیلات ها ، به کنترل درد و التهاب کمک می کنند.
  • سالیسیلات ها می توانند خون را رقیق کنند ، بنابراین باید با احتیاط از داروهای اضافی برای رقیق شدن خون استفاده کرد.
  • کرم های منتول یا کپسایسین از انتقال سیگنال های درد از مفاصل جلوگیری می کنند.
  • سرکوب کننده های سیستم ایمنی مانند پردنیزون یا کورتیزون به کاهش التهاب کمک می کنند.
  • اگر RA داشته باشید ، پزشک ممکن است شما را به کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد رطوبت اصلاح کننده بیماری (DMARD) ، که سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کنند ، قرار دهد. همچنین داروهای زیادی برای درمان OA بدون نسخه یا با نسخه پزشک در دسترس است.
  • کرم های کپسایسین را برای تسکین درد خریداری کنید.

 

-عمل جراحی

در عمل جراحی یک مفصل مصنوعی جایگزین مفصل شما خواهد شد . این فرم از جراحی معمولاً برای جایگزینی باسن و زانو انجام می شود.

اگر آرتروز در انگشتان یا مچ دست شدیدتر باشد ، پزشک ممکن است هم جوشی مفصلی انجام دهد. در این روش انتهای استخوان های شما به هم قفل می شوند تا زمانی که خوب شده و یکی شوند.

 

-فیزیوتراپی

گاهی پزشک برای تسکین درد ناشی از آرتروز فیزیوتراپی را پیشنهاد می کند . فیزیوتراپی شامل تمریناتی است که به تقویت عضلات اطراف مفصل آسیب دیده کمک می کند ، جز component اصلی درمان آرتروز است.

 

آرتریت

چه تغییراتی در سبک زندگی می تواند به افراد مبتلا به آرتروز کمک کند؟

-کاهش وزن و حفظ وزن سالم خطر ابتلا به OA را کاهش می دهد و در صورت داشتن علائم می تواند آن را کاهش دهد.

-خوردن یک رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن بسیار مهم است. انتخاب یک رژیم غذایی با مقدار زیادی آنتی اکسیدان مانند میوه های تازه ، سبزیجات و گیاهان می تواند به کاهش التهاب کمک کند. از دیگر غذاهای کاهش دهنده التهاب می توان به ماهی و آجیل اشاره کرد.

-غذاهایی که آرتروز را تشدید می کند  شامل غذاهای سرخ شده ، غذاهای فرآوری شده ، لبنیات و مصرف زیاد گوشت است که باید از آنها پرهیز کرد .

-ورزش منظم باعث انعطاف پذیری مفاصل می شود. شنا غالباً فرم مناسبی از ورزش برای افراد مبتلا به آرتروز است ، زیرا مانند دویدن و راه رفتن به مفاصل شما فشار نمی آورد. فعال ماندن مهم است ، اما باید مطمئن باشید که در صورت لزوم استراحت کنید و از بیش از حد در انجام کار خودداری کنید.

تمرینات در خانه که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

چرخش گردن و سایر تمرینات برای تسکین درد در گردن
خم شدن انگشت و خم شدن انگشت شست برای کاهش درد در دستان
بالا آوردن پا ، کشش همسترینگ و سایر تمرینات آسان برای آرتروز زانو

 

چشم انداز طولانی مدت برای افراد مبتلا به آرتروز چیست؟

در حالی که هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد ، اما درمان مناسب می تواند تا حد زیادی علائم شما را کاهش دهد.

علاوه بر روش های درمانی که پزشک توصیه می کند ، می توانید تعدادی از تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که ممکن است به شما در مدیریت آرتروز کمک کند.

 

——————————————————————————————————————–

بیشتر بدانید:

هر آنچه باید درمورد بلفاریت و نحوه درمان آن بدانید.